Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kalapria

co sadzicie o takiej kolokacji ?

Polecane posty

Jak wiadomo spora czesc osob chciala by miec wlasny serwer ale nie stac ich na to stad musza zadowolic sie albo VPS`ami albo.... przecierpiec to i shared hosting wybrac. Ale sa tacy ktorzy chetnie pouczyli sie oraz cos skorzystali (postawili jakis pare stronek itp) i nie maja wielkich wymagan nie potrzebuja 1000GB i wiecej ruchu, wystarczy im 50-100gb itp. Stad pomyslalem, ze moze wprowadzic opcje taniej kolokacji, koles ma starego intela z prockiem PIII itp a tata mu kupil prescota itp. i stara lezy wiec moze na cos ja wykorzystac i pomyslalem czy byliby chetni na kolokacje w takich cenach (nie jest to zadna renomowana serwerownia ale warunki sa w miare ok )

 

1. kolokacja maszyny

pasmo 256 kbps

Gwarantowane podtrzymanie zasilania (ups) min. 30 min.

Cena brutto 150 pln miesiecznie (Faktura itp naturalnie takze )

 

2. kolokacja maszyny

pasmo 512 kbps

Gwarantowane podtrzymanie zasilania (ups) min. 30 min.

Cena brutto 270 pln miesiecznie

 

Chodzi mi o kolokacje zwyklych maszyn bo jesli ktos by chcial jakiegos giganta 8 procesorowego to niestety drozej bo to na prad by nawet nie zarobilo :) ale jakis PIII celeron duron itp.

 

Oferta jest dla osob ktorym nie oplaca sie brac dedyka bo nie wykorzystaja 1000GB ruchu i zadowola sie znacznie mniejsza iloscia potrzebuja miec serwer na laczach w PL a nie za oceanem itp, i maja jakis sprzet ktory moga wstawic :)

to tak wstepnie moze macie jakies sugestie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm.. za mala przepustowosc za cene jaka oferujesz... 256 kb/s na dslu mozna miec i maszyne w domu.. a nie gdzies w polsce... mysle ze kolokacja na laczach ponizej 1 mbit/s nie ma sensu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mala przepustowosc zeby bylo tanio nominalnie, dsl to nie jest tylko symetryczne lacze mam pule ip zew okreslona i moge dzialac :wink:

dsl w opcji z uploadem 256kbps kosztuje z tego co widze 303,78 pln brutto i do tego dolicz sobie za prad rachunki wyzsze(z 50 pln na miesiac) z tytulu ze non stop Ci 24 h na dobe serwer w domu chodzi oraz dokupic sobie upsa musisz i to nielichego jak ma Ci wytrzymac 30 min. dalej uwazasz ze to drogo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele innych opcji łącz z zewnętrzym IP i uploadem 256 kilobit.

Przykładowo telewizja kablowa za 100 zł / na miesiąc oferuje całkiem przywoite podłączenie. Co do prądu wszystko można wyliczyć, ale 50 zł to ciągnie prądożerny athlon + kilka kart PCI (ew proądożerna grafika).

Przypadkiem eksperymatalnie stwierdziłem prądożernośc mojego serwera. W ciągu miesiąca wciął 50 kWh co kosztowało mnie 24 złote, choć jest to pewnie wartośc zawyżona.

Koszt UPS'a trzymjącego sprzęt 30 minut nie jest zbyt wielki. Mój UPS (który w swoim czasie kosztował coś ponad 200 zł) trzyma serwer około 45 minut. Żeby nie było, że to laptop czy podobne urządzenie podaje parametry podłączonego sprzętu:

- 2 procesory PII 400 Mhz

- 256 MB ram

- 2 dyski (40 gb IDE, 8 GB SCSI)

- nagrywarka cd (IDE)

- Riva TNT2 (podobno też nie jest optymalna jeśli chodzi i zużycie energii, w stanie idlowania można nieźle poparzyć się radiatorem)

- kilka różnych kart PCI (2x dźwięk, karta TV, siecówka)

 

Podsumowując koszt trzymania takiego serwera (w moim przypadku wynosi mniej więcej):

 

Opłaty jednorazowe (UPS, karta sieciowa, 15 metrów skrętki): 250 zł

Opłaty miesięczne:

* prąd (zawyżając) 30 zł

* łącze 80 zł (osiedlówka, zewn. IP, 10 mbit na kilkaset osó:)

SUMA:

* 120 zł / miesiąc (z czego jako odbiorca indywidialny mogę odliczyć VAT, przez co można odjąć jeszcze 15 zł)

 

Jak widać posiadając jakiś stary komputer, można go utrzymać w domu za rozsądną cenę, mając do dyspozycji zdalny reset (członkowie rodziny :)), możliwość zmiany sprzętu, dzielenia internetu itd, itp.

 

Prawdę mówiąc jeśli chce się myśleć poważnie o kolokacji, taniej wychodzi wysłać sprzęt do Niemiec, Czech, czy nawet Finlandii. Koszt łącz w tych krajach jest śmieszny. 10 mbitowy symetryk kosztuje koło 150 zł (dokładnie mówię o Finlandii), a jakośc dostarczanego prądu jest na tyle dobra, że serwer mojego kolegi bez UPS'a ma uptime około 300 dni...

 

//update: zebym nie był gołosłowny za 50 zł więcej od 512 kbit kosztuje serwer dedykowany z łączem 10 mbit : http://ovh.pl/pl/products/ded_dedSuperPlan.html ,albo inna oferta i do tego jeszcze tańsza (205zł/m-c), ale z opłatą aktywacyjną 400 zł , http://www.ctn1.net/index.php?lg=en&page=o...icated&id=10307

I gdzie tu logika? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

logika jest taka ze niektorzy nie potrzebuja kupowac browaru zeby napic sie piwa... natomiast masz racje dla kogos kto woli zaplacic ciut wiecej i miec duuuzo to to jest zla oferta... wszystko zalezy od potrzeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×