Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
fazi

Domena na dwóch serwerach

Polecane posty

Witam

 

Nie konfigurowałem nigdy DNS-ów na serwerach może stąd moja nie wiedza w jaki sposób to funkcjonuje i moje pytanie w związku z tym.

 

Mam domenę mojadomena.pl która zaparkowana jest na serwerach (dla przykładu serwer1) na których trzymam moje strony i maile ale była potrzeba żeby strona www dla tej domeny była na innym serwerze (dla przykłady serwer2).

Z racji że administrator serwera2 chciał żeby ustawić to przez DNS-y (nie przez jakieś przekierowania na katalogi) ustawiłem to w DNS-ach z pomocą administratora serwera1 w następujący sposób:

 

mojadomena.pl. IN NS ns1.serwer1.pl.

mojadomena.pl. IN NS ns2.serwer1.pl.

mojadomena.pl. IN A adres_IP_serwera2

mojadomena.pl. IN MX poczta.serwer1.pl

mail IN CNAME mojadomena.pl.

www IN CNAME mojadomena.pl.

webmail IN A adres_IP_serwera1

 

i to działa i większość z tego rozumiem ale nie wszystko bo przecież rekory NS wskazują na obsługę nazw serwerowi 1 a rekord A przekierowywuje znowu zapytania co do domeny na adres_IP_serwera2 - to który właściwie serwer DNS obsługuje moją domenę - chodzi mi o to który jest główny - jeśli wogóle takie pojęcie istnieje.

Będę wdzięczny za wyjaśnienie moich wątpliwości.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To, co nazwałeś "przekierowaniem zapytań do innego serwera" robią rekordy NS. Wtedy klient DNS użytkownika odpytuje ten inny serwer o adres hosta.

 

Rekord A mówi zaś, pod jakim adresem IP znajduje się host o podanej nazwie. Ale odpowiada autorytatywnie właśnie serwer główny.

 

Rekord CNAME, który też u ciebie występuje to rekord aliasu - mając np. test.mojadomena.pl. IN CNAME onet.pl.

w skrócie to -jeśli szukasz ciągu mail.mojadomena.pl, to spojrzyj sobie, na co wskazuje rekord onet.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To, co nazwałeś "przekierowaniem zapytań do innego serwera" robią rekordy NS. Wtedy klient DNS użytkownika odpytuje ten inny serwer o adres hosta.

 

Rekord A mówi zaś, pod jakim adresem IP znajduje się host o podanej nazwie. Ale odpowiada autorytatywnie właśnie serwer główny.

 

czyli jeśli przychodzi zapytanie o subdomenę np. subdomena1.mojadomena.pl to jest o nią odpytywany główny serwer czyli tutaj serwer 2 a jeśli nie znajdzie u siebie informacji dotyczącej tej subdomeny to serwer 2 odpytuje serwer 1 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spróbujmy bardziej obrazowo.

Załóżmy, że chcesz jako klient dostać się do firmy X.

Masz jej pełną nazwę i adres, ale okazuje się, że jest to wieżowiec.

Idziesz zatem do tego wieżowca, wita cię portier (serwer DNS).

Pytasz go - gdzie znajdę firmę X.

On sprawdza to w swojej bazie danych (szuka rekordu A).

Odpowiada ci - firma X znajduje się na 10 piętrze, po wyjściu z windy drzwi po prawo.

 

To serwer DNS trzyma bazę, a jeśli subdomena, o którą pytasz go nie istnieje, wtedy zwraca ci informację NXDOMAIN.

Jeśli masz już od tego serwera DNS adres, to wtedy udajesz się bezpośrednio do niego.

 

To, co masz zdefiniowane jako wg ciebie "główny serwer" to nic innego, jak informacja, że "główna siedziba firmy X mieści się na 10 piętrze po prawo" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spróbujmy bardziej obrazowo.

Załóżmy, że chcesz jako klient dostać się do firmy X.

Masz jej pełną nazwę i adres, ale okazuje się, że jest to wieżowiec.

Idziesz zatem do tego wieżowca, wita cię portier (serwer DNS).

Pytasz go - gdzie znajdę firmę X.

On sprawdza to w swojej bazie danych (szuka rekordu A).

Odpowiada ci - firma X znajduje się na 10 piętrze, po wyjściu z windy drzwi po prawo.

 

Ok dzięki za obrazowe wytłumaczenie :) choć to akurat rozumiem (działanie DNS-ów) tylko nie rozumiem jaką rolę w moich ustawieniach pełni serwer1 a jaką serwer 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×