Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
moody

Szukam serwera pod portal społecznościowy.

Polecane posty

Witam,

 

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem w temacie dość zielony, więc proszę o wyrozumiałość. Próbowałem wybrać coś opierając się na przeczytaniu sporej ilości wątków na tym forum, niestety moje wątpliwości nie zostały do końca rozwiane, chciałbym więc prosić Was o pomoc.

 

Szukam serwera pod portal społecznościowy, który planuję w najbliższym czasie uruchomić. Naturalnie na początku ruch będzie pewnie niewielki, bardzo ważna jest dla mnie natomiast możliwość szybkiego i bezbolesnego upgradowania sprzętu w razie sukcesu serwisu. Startowanie na "podstawowym" koncie hostingowym również odpada - serwer powinien od początku być w stanie przyjąć wzmożony ruch (będący np. wynikiem kampanii reklamowej).

 

Poniżej zamieszczam pytania / wątpliwości, które wykrystalizowały się w trakcie poszukiwań. Będę bardzo wdzięczny jeżeli się do nich odniesiecie:

  1. Na początek niezłym wyborem wydawał się być VPS/RPS, ale wyczytałem, że problemem przy tego typu serwerach jest dysk twardy, co w przypadku portalu społecznościowego (korzystanie z bazy danych) wydaje mi się być kluczowe. Mam rację?
  2. Czy da się jakoś oszacować liczbę użytkowników (zarejestrowanych / jednocześnie aktywnych), którą dany serwer będzie w stanie obsłużyć? Mam świadomość, że to zależy w dużej mierze od kodu skryptu serwisu, ale czy można chociaż oszacować "widełki" na podstawie parametrów serwera?
  3. Czy korzystanie z serwerów zagranicznych znacznie wpływa (oczywiście negatywnie) na komfort użytkowników serwisu?
  4. Jakie znaczenie dla tego typu projektu (portal społecznościowy) mają poszczególne parametry - procesor, RAM, rodzaj dysku, łącze - mówiąc szczerze nie bardzo wiem na co szczególnie zwrócić uwagę, a co traktować jako "bajer marketingowy".

Podsumowując, szukam serwera pod portal społecznościowy. Zależy mi na:

  • możliwości obsłużenia sporej ilości użytkowników bez wyświetlania komunikatu o padzie serwera :),
  • możliwości sprawnej "rozbudowy" w razie sukcesu portalu,
  • obsłudze serwera przez dostawcę - w idealnym przypadku chciałbym dostać login, hasło i móc wgrać po prostu odpowiednie pliki - czy takie zarządzanie serwerem (w tym monitorowanie pracy i reagowanie na usterki) wchodzi standardowo w koszt dzierżawy dedyków?

Przeglądając forum odniosłem wrażenie, że najbardziej popularne są oferty OVH i Hetzner - mam rację?

 

Budżet: około 200zł/mc.

 

 

Co mi polecicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym polecił vps'a managed albo root'a + wynajmij do tego admina.... bez sensu pchać się od razu na stosunkowo drogie dedyki jeśli nie mamy pewności, że serwis będzie sukcesem :)

 

przejrzyj trochę forum, jest wiele opinii o firmach z vpsami.... ja osobiście polecam statnet, mam u nich root vpsa

 

w czym serwis? standardowe php/mysql?

 

edit:

 

Na początek niezłym wyborem wydawał się być VPS/RPS, ale wyczytałem, że problemem przy tego typu serwerach jest dysk twardy, co w przypadku portalu społecznościowego (korzystanie z bazy danych) wydaje mi się być kluczowe. Mam rację?

jak się rozrośnie to można przenieść na dedyka; ja nie mam żadnych problemów z dyskiem na vpsie

Czy da się jakoś oszacować liczbę użytkowników (zarejestrowanych / jednocześnie aktywnych), którą dany serwer będzie w stanie obsłużyć? Mam świadomość, że to zależy w dużej mierze od kodu skryptu serwisu, ale czy można chociaż oszacować "widełki" na podstawie parametrów serwera?

nie

Czy korzystanie z serwerów zagranicznych znacznie wpływa (oczywiście negatywnie) na komfort użytkowników serwisu?

wątpię

Jakie znaczenie dla tego typu projektu (portal społecznościowy) mają poszczególne parametry - procesor, RAM, rodzaj dysku, łącze - mówiąc szczerze nie bardzo wiem na co szczególnie zwrócić uwagę, a co traktować jako "bajer marketingowy".
Wszystko jest ważne, jednak głównie zależy to od budowy serwisu - zainteresuj się memcached (genialne cache'owanie), eacceleratorem & php-fpm (jeśli serwis jest w php) lub innymi 'ciekawostkami', które zwiększą wydajność serwisu. Większość firm oferuje także możliwość przejścia na większy pakiet w dowolnym momencie, a więc nie przejmuj się, że weźmiesz za mało ramu czy transferu - (prawie) wszystko można później dokupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwis w PHP/MySql. Ma zaimplementowane cache'owanie.

 

Przejrzałem ofertę Statnetu i wydaje mi się, że OVH ma lepszą.

 

Najdroższy managed VPS w Statnecie:

RAM: 1-2 GB

Procesor: 2.3 GHz

Transfer: 300GB

Dysk: 50GB

Łącze: ???

Cena: 184zł

 

Najdroższy RPS (nie wiem tylko, czy managed ??) w OVH:

RAM: 4GB

Procesor: 4 x 2.6 GHz

Transfer: bez limitu

Dysk: 20GB

Łącze: 100 Mbps

Cena: 170.79zł

 

Dobrze kombinuję?

 

Jeszcze jedno - z uwagi na to, o czym napisałeś (nie wiadomo, czy serwis się przyjmie) odpadają oferty z umowami na czas określony (no chyba, że naprawdę krótki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sam sobie wszystko skonfigurujesz, poinstalujesz to się jakoś zmieścisz w tych kosztach, jeżeli byś chciał mieć obsługę administratora to wszystko zależy od jego SLA i zakresu wykonywanej pracy. Co do oferty ovh to ich nowa oferta ma wejść w życie do 2 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrą ofertę ma http://www.gametec.pl .Tam masz odrazu Pleska chyba na jedną domenę więc Ci to wystarczy i łatwo zrobisz bazę mysql ,konta mail .Jak coś mogę Ci pomóc napisz na gg 13093814. Możesz też tam wziąć test serwera vps .Gametec to dmtec.eu a oni mają menaged vps .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przejrzałem ofertę Statnetu i wydaje mi się, że OVH ma lepszą.

 

W RPS'ach OVH problemem są niskie transfery dyskowe spowodowane tym, że tam jest jeden wspólny dysk sieciowy zamiast normalnego jak w VPS czy w dedykach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteście w stanie doradzić mi jakie minimalne parametry powinien mieć serwer nadający się do zastosowań, które opisałem (z uwzględnieniem możliwości wzmożonego ruchu)? Dostaję różne oferty i mówiąc szczerze zupełnie nie wiem na co się zdecydować :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedzieć, ja np zużywam niecałe 200mb ramu - w sumie serwuję koło 50-60k pv / m-c, ale są to dwie appki są w pythonie, jedna w php - ja bym na początek wziął np 512mb ramu + zainteresuj się php-fpm

 

do tego nginx i dobre keszowanie (np memcached) i ramu powinno starczyć (jeśli kod jest odpowiednio zoptymalizowany)

 

dysk/transfer wedle potrzeb

 

poza tym, jeśli uznasz reklamę w tv jako wzmożony ruch to nawet dobry dedyk padnie po dostaniu masy odwiedzin dzięki takiej reklamie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A procesor i łącze z/do serwera? Nie mam zupełnie rozeznania jakie parametry są potrzebne żeby obsłużyć powiedzmy kilka - kilkanaście tysięcy użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A procesor i łącze z/do serwera? Nie mam zupełnie rozeznania jakie parametry są potrzebne żeby obsłużyć powiedzmy kilka - kilkanaście tysięcy użytkowników.

 

zależnie od transferu - o ile dobrze pamiętam to z 1mbps da radę wyciągnąć ~ 300gb / m-c licząc, że będzie wykorzystany w całości ten 1mbps przez cały m-c

 

ilości zużytego transferu niestety nie da się przewidzieć :P

 

podobnie z procesorem - zależnie od budowy systemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zależnie od transferu - o ile dobrze pamiętam to z 1mbps da radę wyciągnąć ~ 300gb / m-c licząc, że będzie wykorzystany w całości ten 1mbps przez cały m-c

W serwisie nie będzie niczego do pobierania (w sensie działu "download") - transfer będą zapewne robić głównie zdjęcia. Pytając o łączę mam więc raczej na myśli wpływ na komfort użytkowników przy większej ich ilości jednocześnie online. Przez komfort rozumiem czas oczekiwania na załadowanie strony/podstron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najczęściej pojawia się 10mbps lub 100mbps dla vpsów - imo i tak pewnie nie wyrobisz 300gb transferu przez pierwsze miesiące :)

 

w takich zastosowaniach powinno wystarczyć nawet te 10mbps

 

transfer można łatwo dokupić - większy problem raczej będzie stanowić obciążenie php niż nadmierna ilość pobrań grafik - poza tym spokojnie możesz włączyć gzipowanie i dodać nagłówki expires do grafik - będzie lżej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie rozumiem, co ma to, czy wykorzystam 300GB transferu z tym, ile będzie oczekiwał konkretny użytkownik na załadowanie strony, jeśli online będzie kilka - kilkanaście tysięcy użytkowników :P .

 

Z tego co mówisz zupełnie wystarczający wydaje się być serwer L z oferty Kimsufi (?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co mówisz zupełnie wystarczający wydaje się być serwer L z oferty Kimsufi (?).

 

W sumie parametrowo tak. Inna sprawa, że nie wiadomo jaki Cie czeka uptime na serwerze... Przy problemach z serwerem ovh Ci niezbyt szybko pomoże, a czas oczekiwania ma wpływ na działanie tego typu serwisów i dlatego poleciłbym wybór dobrego VPS'a niż takiego dedyka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poleciłbym wybór dobrego VPS'a niż takiego dedyka :P

Mógłbyś mi takowego wskazać? :) . Próbuję coś ogarnąć sam czytając forum i przeglądając oferty, ale na temat niemal każdej firmy głosy są mocno podzielone i diabli wiedzą, co z tego wszystkiego wybrać :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ZVPS'ów w PL mogę polecić Active-Hosting.pl :D do reszty mam niestety mieszane uczucia... Byłem klientem większości firm z PL oferujących VPSy i w sumie z sensownych tylko A-H oraz eFuturo mi na myśl przychodzą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Timur
Jakoś średnio to widzę :D . Jakieś propozycje poza Active-Hosting?

 

mógłbym odstąpić jeden serwer dedykowany na Quad Core z 2GB RAM, lokalizacja -Polska do tego doradzę i pomogę uruchomić forum.

Cena miesięczna 250.-pln

 

Jeżeli Cię to interesuje zapraszam na priv po szczegóły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Nie widzę propozycji zwykłego hostingu. W zależności od przewidywanej ilości miejsca na dysku można zacząć od taniego hostnine.com bądź czegoś w Polsce.

 

Bez problemów można się dogadać z jakąś firmą hostingową w celu wydzielenia jakiegoś ogromnego konta.

 

Przejście na coś "większego" nie jest dużym problemem - wystarczy wynajęcie jednego z kilku administratorów z forum i koszt przeniesienia będzie nie większy niż kilkaset złotych wraz z konfiguracją serwera dedykowanego.

 

Tak czy inaczej nie można się obawiać migracji bo w przypadku odniesienia sukcesu zawsze będą problemy.

 

Może się okazać, że vps/rps czy pojedynczy dedyk też będzie mało i brak przestojów zagwarantują tylko dynamiczne platformy typu amazon czy claudspace ale to już inna liga.

 

Uruchomienie platform w oparciu o amazon/claudspace itd. wymaga ogromnej ilości doświadczenia i testów aby to rzeczywiście działało jak należy w pełni automatycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o "zwykły" hosting obawiam się jednego - klapy w przypadku jednoczesnego korzystania z serwisu większej ilości osób. Mam zamiar zainwestować trochę w reklamę (choć oczywiście nie będzie to spot w TVNie ;) ) i najgorsze co mi się może przytrafić to pad serwera właśnie w momencie kiedy użytkownicy, skuszeni reklamą zechcą skorzystać z serwisu, stąd moje pytanie o dedyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×