Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
robert43a

Dedyk na strony prywatne i maile jaki?

Polecane posty

Witam

 

Mam problem ponieważ ostatnio coraz bardziej myślę o otwarciu działalności gospodarczej. Tworzę strony www, przenoszę dane i opłaca się to.

Może sami doradzicie czy opłaca się rejestrować taką działalność czy pozostać przy tworzeniu na umowę o dzieło/zlecenie.

Nie odbiegając od tematu chciałbym taką działalność założyć i potrzebował bym serwer dedykowany.

Jego zastosowanie to utrzymywanie stron www klientów [ nie mają to być zwykłe strony typu "Ala ma kota" itd tylko poważne serwisy jak strony gmin, różnych firm, działalności jakie prowadzą inne osoby] oraz do kont e-mail tych klientów. Wiadomo że serwer musi być niezawodny, nie może być wadliwy. Dostęp do poczty/stron musi być 24h na dobę - wiadomo zdarzają się różne działania administracyjne i to jest rzecz normalna. Nie chciałbym uświadczyć problemów że serwer nie będzie działał za dnia parę godzin itd.

Myślałem o standardowym najtańszym dedyku od OVH lub Domeny.pl

Ovh słyszałem/czytałem opinie wiem że to serwery francuskie.

Chcę dać klientom Cpanel aby po otrzymaniu konta mogli sami zarządzać stroną, zakładać maile i mieć prosty dostęp do konfiguracji.

Serwer musi być bezpieczny aby nie było na niego włamań czyli żadne firmy które istnieją ledwo parę miesięcy.

Proszę o jakieś porady jaki serwer byście polecili. Podałem jakie wymagania mu stawiam oraz jaki panel bym wolał. Będę wdzięczny też za pomoc w informacjach z początku tego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie chciałbym uświadczyć problemów że serwer nie będzie działał za dnia parę godzin itd.

Myślałem o standardowym najtańszym dedyku od OVH(...)

 

W mojej prywatnej opinii jedno zdanie zaprzecza drugiemu. Wiem, że są tu użytownicy serwerów OVH chwalący ich jakość i niezawodność, ja się jednak przejechałem niemiło i odradzam.

 

 

Poza tym, po co od razu dedyk? Na tego typu serwisy wystarczy mocny VPS, najlepiej managed, czyli ze wsparciem 24/7.

 

Pisałeś też, że hostować będziesz kilka serwisów instytucji publicznych. Dlatego radzę sprawdzić, czy nie ma obowiązku hostowania czegoś takiego na terenie Polski. Pamiętam, że swego czasu były takie rozporządzenia MSWiA, ale było to parę lat temu (przed naszym wstąpieniem do UE) i mogło się pozmieniać w międzyczasie. Jeśli jednak się nie zmieniło, to zawęża Ci to pole manewru do firm posiadających serwery w kraju (a nie jest ich aż tak dużo, wiele polskich firm hostingowych ma serwery w Niemczech, Francji czy Anglii).

 

Co do cPanel, to, podobnie jak wielu (jak nie większość) użytkowników tego forum odradzam, ma sporo błędów, które potrafią uprzykrzyć życie. Sam ostatnio walczyłem z błędami w quota, w końcu się poddałem i zrezygnowałem z jednej z maszyn. Za to na innej chodzi bez problemów, taki już jest ten cPanel - miewa humory. DirectAdmin jest nie tylko tańszy, czytelniejszy, ale i dużo stabilniejszy. Do tego ma mniejszy apetyt na zasoby serwera i nawet na słabszym VPSie będzie elegancko śmigać (cPanel na VPSie z 512MB RAMu, 2GHz z Xeona i hostowanymi paroma nieskomplikowanymi stronami w PHP ledwo zipie, DirectAdmin nawet nie miałknął, tylko biegał jak Usain Bolt - sam przetestowałem swego czasu).

 

Włamań nie da się całkowicie uniknąć, można zminimalizować szanse na włamy i ewentualne straty w przypadku, gdy jednak do nich dojdzie. Jeśli serwerownia po swojej stronie jest w miarę zabezpieczona, do tego sam serwer jest odpowiednio skonfigurowany przez znawcę tematu, do tego regularne kopie bezpieczeństwa na osobnej maszynie z osobnym logowaniem i jesteś bezpieczny.

 

Jeśli natomiast chodzi o działalność, to jest to dobry pomysł w przypadku współpracy z instytucjami publicznymi. Podpisujesz wtedy z nimi kontrakt nie tylko na stworzenie, ale i administrację + hostowanie serwisu i co miesiąc wystawiasz faktury. Czysty zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi że sprawa tak się ma iż chodzi o serwisy instytucji publicznych już miałem styczność wykonywać i obecnie im pomagam. Sprawę mam przemyślaną tylko chodzi właśnie dobry serwer. Nie chcę tutaj bawić się w zwykłe konta www ponieważ są ludzie którzy chcą wykonania strony www lecz ma nią kto zarządzać, głównie sporo osób samemu dodaje ważne informacje a administracja odbywa się na zasadzie reagowania na błędy, problemy techniczne lub wprowadzanie zmian technicznych w stronie.

Wybrałem dedyk a nie VPS/RPS ze względu iż to dobra maszyna na takie zastosowanie. Zakładam klientowi konto on otrzymuje pełen dostęp do niego, może monitorować ile posiada miejsca na stronę ile pozostało transferu na miesiąc, zakładać konta,aliasy itd.

Cpanel wybrałem ze względu iż nie miałem z nim nigdy żadnych problemów. Choć jeśli polecacie DirectAdmina ze względu iż nie jest tak zasobożerny dla serwera jestem w stanie to rozważyć, wiadomo iż ma to być maszyna sprawnie działająca aniżeli nie wiadomo co.

Co do kosztów wiem że taki porządny serwer na rok to nie wydatek na 1000-1500zł tylko moje obliczenia minimalne z tego co przeglądałem i konfigurowałem sobie to wydatek na ok 4000-4500zł /rok

Za każdą dodatkową pomoc będę wdzięczny. Thx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konfigurowałem sobie to wydatek na ok 4000-4500zł /rok

Możesz wziąć pod uwagę np. EQ4 z obecnej oferty hetznera (niemcy) jeśli lokalizacja nie jest to przeszkodą :)

 

Bezpośrednio:

http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/eq4/

 

Jednak polecić mogę pośrednika Polskiego znanego na forum, gdyż z supportem podobno nawet ciężko się w języku angielskim dogadać, a jednak polak z polakiem nadaje na nieco innych falach  ;)

http://najdmen.pl/index.php?adminpanel=planded&id=24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wybrałem dedyk a nie VPS/RPS ze względu iż to dobra maszyna na takie zastosowanie. Zakładam klientowi konto on otrzymuje pełen dostęp do niego, może monitorować ile posiada miejsca na stronę ile pozostało transferu na miesiąc, zakładać konta,aliasy itd.

 

e tam, tak samo można sprawdzać zajmowane miejsce czy transfer na dedyku jak i na vpsie.

 

ps. 4k-4,5k zł / rok netto czy brutto?

 

jak będzie wiadomo coś nt lokalizacji (czy musi być polska czy mogą być np niemcy) to będzie łatwiej doradzić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kolega "d.v" oświecił mnie i szukam informacji z MSWIA dotyczących wymagań czy serwer musi być w Polsce czy może się obecnie znajdować w UE.

Co do ceny oczywiście pisałem o Brutto.

Dzięki za chęć pomocy. Dowiem się najpierw o najważniejszym lokalizacji i wtedy napiszę jeszcze raz. Odpowiednio będzie można wybrać.

Jeszcze się spytam jak jest na dedyku z DirectAdminem z instalacją dodatkowych modułów. Dla mnie akurat do osobistych zastosowań interesuje instalacja ffmpeg i dodatków do obsługi i konwersji video po stronie serwera chciałbym aby serwer miał możliwość instalacji takiego modułu [przydałby mi się z punktu naukowego oraz prób stworzenia serwisu w oparciu o to, lecz wiem jak to obciąża serwer i nie trzeba mi tego mówić, nie zamierzam go przeciążać ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ffmpeg i ffmpeg-php to nie tylko obciążenie, to także inne problemy. Jeśli nie masz sporego doświadczenia z instalacją nietypowych rozwiązań pod Linuxem, szczególnie na serwerze webowym, to polecam znalezienie jakiegoś Unixowo-Linuxowego guru, który Ci to zainstaluje. Robienie tego samemu bez doświadczenia, tylko wedle opisów znalezionych w necie najczęściej kończy się porażką (wiem z własnego bolesnego doświadczenia i relacji wielu innych osób, które tego próbowały).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×