Skocz do zawartości
mb21

serwer na portal internetowy

Polecane posty

Witam,

 

Na wstepie chce powiedziec, ze nie wiem prawie nic na temat hostingu, tworzenia stron internetowych, php, MySQL itp.

 

Mam pomysl zalozenia portalu internetowego, ktorego glownym celem byloby kojarzenie roznych osob chetnych do wymiany informacji miedzy soba, handlowania, tworzenia grup wewnatrz portalu.

Mialoby to byc cos podobnego do portalu allegro ale nie konkretnie portal aukcyjny.

 

Zatem musialaby istniec mozliwosc rejestrowania duzej liczby uzytkownikow (moze nawet kilkaset tysiecy lub wiecej), ktorzy logowaliby sie w sposob podobny jak logujemy sie na poczte czy do banku internetowego (tutaj akurat nie wiem jak duza roznica jest miedzy zwyklym portalem np. o2.pl a logowaniem do banku - chodzi mi o sposob szyfrowania, ale mysle, ze wystarczyloby aby logowanie bylo tak bezpieczne jak w allegro).

 

Kolejnym wymogiem bylaby mozliwosc posiadania wlasnego konta emailowego, zapisywania przez zarejestrowanych uzytkownikow informacji (podobnie jak jest na grono czy nasza-klasa, chodzi o stworzenie profilu z pewna iloscia np. zdjec i informacji o sobie).

 

Oprocz wyzej wymienionych portal spelnialby rowniez funkcje informacyjna i posiadal np. forum.

 

Bede bardzo wdzieczny za wszelkie informacje na nastepujace tematy:

1. Co potrzebuje aby stworzyc taki portal?

2. Gdzie i orientacyjnie za ile moge wykupic przestrzen dyskowa na serwerze (prosze wziac pod uwage transfer, ktory pewnie powinien byc dosc duzy skoro mialoby byc kilkaset tysiecy uzytkownikow)?

3. W jaki sposob (chodzi o sposob programowania) nalezaloby stworzyc taki portal? Ile moze kosztowac taka usluga?

4. Czy oprocz wykupienia miejsca na serwerze, domeny i uslugi stworzenia takiego portalu sa jeszcze jakies koszty i jesli tak to jakie?

 

Prosze o wyrozumialosc, jesli ktores z wyzej zadanych pytan nie sa do konca jasne.

 

Dziekuje i czekam na pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Przede wszystkim ludzi, którzy to zrobią.

2. Na razie proponowałbym Ci zwykłe konto hostingowy, np webh.pl, czy efuturo.pl, bo niczego nie masz, a po co masz płacić za dedyka.

3. Taka usługa kosztowała by od 1,000zł do 10,000zł.

4. Tak opłata miesięczna za serwer, opłata roczna za domenę, za certyfikat (bo chcesz bezpiecznie logowanie).

 

Na moje oko, żeby to dobrze prosperowało, szybko to potrzebujesz 20 000.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3. Taka usługa kosztowała by od 1,000zł do 10,000zł.

 

Optymista :P - ja bym dodał 0

Trudno taki ambitny projekt (?) uruchomić nie mając pojęcia o temacie = ludzie = koszty.

 

Bez 50000 nie ma szans na start (no chyba że na Joomli :P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Niepoprawny optymista. J/w. Potrzeba kilka razy więcej jako totalne minimum przy takich wymaganiach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

50tysięcy , zatrudniasz ludzi którzy to robią a ty siedzisz wygodnie w fotelu i czekasz :mellow:

 

Bo gdybyś miał wiedzę dużą to mogło by cię to kosztować najniżej ok.500zł :) czyli koszty hostingu itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wypowiem się, bo pracowałem kiedyś w jednym z największych portali w Polsce.

 

Założenie tego typu serwisu to na prawdę nie jest taka łatwa sprawa - nawet mając niesamowitą wiedzę nie jesteś w stanie tego zrobić za 500zł - bo zwyczajnie braknie Ci czasu.

 

Funkcjonalności typu - indywidualne galerie, portal handlowy, skrzynki email dla kilkuset tysięcy użytkowników to zagadnienia same w sobie na osobny business.

 

Przykładowo jeżeli będziesz miał 100tyś. aktywnych użytkowników i każdy potrzebuje średnio 5Mb na maile, zdjęcia itp. to potrzebujesz już 500TB czyli 500 000 GB dysku - a tego nie zapewni Ci żaden hosting i musisz stworzyć własne centrum danych.

 

Podobnie, pisanie softu dla tak dużego portalu wygląda nieco inaczej bo i ruch jest inny. Przy ruchu rzędu 1M req/godzinę do samego przyjmowania ruchu frontowego potrzeba od kilkunastu do nawet kilkuset serwerów.

 

Obawiam się, że tak duże przedsięwzięcie (email + galeria + portal społecznościowy + portal handlowy) to raczej koszty rzędu 200KPLN i więcej na samo uruchomienie - zresztą strzelanie kwotami bez kosztorysu takiego przedsięwzięcia może bardzo rozmijać się z prawdą.

 

W każdym bądź razie, życzę powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przykładowo jeżeli będziesz miał 100tyś. aktywnych użytkowników i każdy potrzebuje średnio 5Mb na maile, zdjęcia itp. to potrzebujesz już 500TB czyli 500 000 GB dysku

 

Nie chce się czepiać ale 100k * 5mb daje 500GB a nie TB :) Poza tym przyjmowanie 5mb na każdego usera jest mocno zaniżone. Tylko moja poczta zajmuje 1,5GB (z załącznikami rzedu 3-6mb zazwyczaj pliki pdf i doc). Jeśli nie postawi sie na dobry antyspam to sama niechciana korespondencja będzie zajmować więcej :) Do tego dochodzi jeszcze proceder zwany P2M. Jeśli nie zacznie się z tym walczyć na bieżąco to twoje serwery poczty staną się wylęgarnia warezu.

 

co do tematu to nie ma szans wystartować bez porządnego biznesplanu, i sporej ilosci gotowki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Rezor :) chyba pisałem to przed pierwszą kawą... 100k * 500M = 50T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×