Skocz do zawartości
klaas

Przypisywanie domeny

Polecane posty

Witam. Kupiłem ostatnio domenę i chciałbym ją tak przypisać do strony na serwerze żeby adres strony wyglądał jak przykład:

 

 

zamiast

 

twojanazwa.nazwahosta.pl/index.php

 

na

 

twojanazwa.pl/index.php

 

 

pozdrawiam i przepraszam że zawracam głowę ale naprawdę nie wiem. Umiem tylko tak przypisać że adres non stop jest wykupionej domeny. nie zmienia się ścieżka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A pisałeś już do BOKu firmy w której masz konto ? Przecież nie wiemy nawet na jakim panelu to obsługujesz aby Ci pomóc :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na swoim serwerze hostingowym w panelu klienta musisz skonfigurować zakupioną domenę. Następnie w panelu domeny musisz ustawić serwery DNS Twojego hostingu. Domena zacznie działać po około 24 godzinach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hostingu jeszcze nie wybrałem. Właśnie czekam na propozycje w tym temacie:

 

http://www.webhostingtalk.pl/index.php?showtopic=14574

 

A i jeszcze pytanie:

 

Przykładowo jak mam dwie strony na serwerze i przykładowo jedna jest już domena podpięta pod główne źródło czyli tak jak pisałem wcześniej, a druga np. jest już w katalogu twojanazwa.nazwahosta.pl/forum/ to mógłbym drugą domenę tak samo skonfigurować jak pierwszą żeby funkcjonowała bez tego folderu /forum tylko od razu ścieżka /index.php ? Wiem że skomplikowanie piszę ale nie jestem specjalistą w tym za bardzo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy..

Np. DirectAdmin nie pozwoli Ci takiej struktury stworzyć, tam masz dla każdej domeny na koncie całkiem osobny folder /domains/nazwa_domeny/public_html

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przykładowo jak mam dwie strony na serwerze i przykładowo jedna jest już domena podpięta pod główne źródło czyli tak jak pisałem wcześniej, a druga np. jest już w katalogu twojanazwa.nazwahosta.pl/forum/ to mógłbym drugą domenę tak samo skonfigurować jak pierwszą żeby funkcjonowała bez tego folderu /forum tylko od razu ścieżka /index.php ? Wiem że skomplikowanie piszę ale nie jestem specjalistą w tym za bardzo :P

 

Ogólnie jest tak, że technika sobie, a panele sobie - niestety. Dla mnie to bardzo smutna prawda.

 

Na koncie hostingowym masz udostępnioną jakąśtam przestrzeń dyskową - i najczęściej z poziomu panelu dostęp webowy do drzewa katalogów + najczęściej z kontem hostingowym połączone jest konto FTP, które wskazuje na tą Twoją przestrzeń dyskową. Tak powinno być ;-) wtedy niejako "katalog główny" który widzisz logując się przez FTP lub przez panel webowy, to tak naprawdę jakiś katalog serwera dostawcy (np. /srv/vaccounts/s/sz/szczepan) - ale z Twojego punktu widzenia jest dostęp tylko do tego, co jest w tym katalogu.

 

Technicznie jest tak, że serwer WWW ma tzw. "VirtualHost", który charakteryzuje się tzw. "DocumentRoot" (katalogiem głównym wirtualki) oraz listą domen, które on obsługuje. Czyli w zależności od tego, jaką domenę wywołujesz, serwer WWW potrafi podawać dane z odpowiedniego katalogu. W różnych serwerach jest to różnie rozwiązane (mam tu na myśli np. Apache Httpd czy Lighttpd) - ale idea jest taka sama: w zależności od wywołanej domeny, serwer webowy podaje dane z katalogu, który jest do niej przyporządkowany.

 

Tyle technicznie. W panelach webowych jest to niestety różnie obsługiwane. Idealnie, jeżeli panel obsługuje taki byt jak "domena podpięta", gdzie tworzysz pary ("domena.tld","/ścieżka/do/jej/katalogu/"). Wtedy możesz mieć np. takie pary:

 

domena-1.pl /domeny/domena-1.pl

domena-2.pl /domeny/domena-2.pl

domena-3.pl /domeny/domena-3.pl

 

Niestety część paneli jest jakaś upośledzona i każdą kolejną domenę należy kierować na podkatalog pierwszej domeny, która była skonfigurowana na danym koncie hostingowym. Przykład:

 

domena-1.pl /public_html

domena-2.pl /public_html/katalog-domena-2.pl

domena-3.pl /public_html/katalog-domena-3.pl

 

W tym wypadku mógłbyś, tak jak pytasz, swoją domenę "forum.costam.pl" zorganizować tak, zeby jej DocumentRoot wskazywał na "/costam.pl/forum". W niektórych panelach możesz zrobić tak albo inaczej, a w niektórych panelach powyższa metoda jest jedyną możliwą.

 

Słowo komentarza: drugi sposób (ten z podkatalogami) jest ogólnie rzecz biorąc kiepski - bo wtedy możesz wywołać "http://domena-1.pl/katalog-domena-2.pl/" i wtedy pod adresem "domena-1.pl" pojawi się zawartość "domena-2.pl" - a nie każdy chce tak mieć.

 

Oczywiście panel może również nie dawać możliwości kierowania domen na katalogi, które są podkatalogami innych domen (czyli nie da się wtedy zrobić jak w przykładzie drugim). Co prawda jeszcze takiego panelu nie spotkałem, ale ja mam raczej mało do czynienia z panelami.

 

No i dla pełnego obrazu dodam jeszcze info o "domenach przekierowanych". To jest taki kolejny zonk paneli webowych. Technicznie wiele domen może wskazywać dany katalog, jako swój katalog główny wirtualki. W zależności od serwera WWW, jedna z tych domen może być wyróżniona albo nie (np. Apache rozróżnia ServerName i ServerAlias, ale inne serwery już niekoniecznie). Czyli technicznie jest to wykonalne.

 

Niestety w panelach ciężko byłoby to sensownie rozwiązać, więc najczęście jest tak, że pierwszą domenę klika się jako "domenę podpiętą" i wskazuje się jej katalog główny wirtualki, a kolejne klika się jako "domeny przekierowane" podając jedną z domen podpiętych jako cel.

 

Na koniec jeszcze info o katalogach i FTP. Dostając przestrzeń od firmy hostingowej masz najczęściej konto FTP takie "główne". Najczęściej można definiować dodatkowe konta FTP, które będą wskazywać na katalogi główne wirtualek (ogólnie mogą wskazywać gdziekolwiek, ale często przy tworzeniu "domeny podpiętej" jest automatycznie robione konto FTP na wskazany katalog). Oczywiście z technicznego punktu widzenia takie konto FTP nie jest warunkiem koniecznym do uruchomienia "domeny podpiętej".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×