Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Pokuć

Literatura

Polecane posty

Gość Pokuć

Witam

 

Zapewne większość mnie już poznała, od tej dobrej lub złej strony. Ci co nie wiedzą podczas czytania tego będą się mogli co nieco o mnie wywiedzieć :) Otóż mam 19 lat, skończyłem liceum i zdałem maturę. Cztery lata temu postawiłem moja pierwszą stronę internetową. Była to dość prymitywna strona która mimo wszystko działała. Strona była stworzona we MS Front Page w trybie graficznym. Po jakimś czasie zacząłem poznawać różne CMSy od jPortala przez Mambo/ Joomla na PHP - Fusion kończąc. Tak się jakoś złożyło że tworzenie stron stało się moją pasją i z tym wiążę moją przyszłość. Jednocześnie chciałem nauczyć się programowania. Były jakieś kursy w gazetach komputerowych ale to nie było to. Ostatnio zabrałem się za administrację serwerów. Wiem że porywam się z motyką na słońce. Problemem dotyczącym wszystkich zagadnień: tworzenie stron, programowanie (Delphi), administracja serwerem jest brak dostatecznej wiedzy. Dlatego uznałem że pomimo okresu wakacyjnego należy zakupić literaturę. Patrzałem na Helion i znalazłem kilka ciekawych pozycji. Jednak to dość drogie książki a ja nie chce ich po dwóch dniach odstawić na półkę twierdząc że nic z tego nie rozumiem.. Dlatego się pytam was drodzy forumowicze WHT jakie polecacie książki. Chcę wiedzieć jak się tworzy własne strony z wykorzystaniem PHP i baz MySQl, jak napisać prymitywny programik typu przeglądarka internetowa czy własny dziadowski komunikator oraz jak zarządzać serwerem (Apache - jak sterować nim przez SSH, jak instalowac mody itd itd...). Wiem że nie opanuję tego wszystkiego od razu i będzie to trwało dość długo. Zależy mi na posiadaniu tych umiejętności. Do czego mi one potrzebne ? Chciałbym kiedyś tworzyć strony www dośc zaawansowane, pisać programy które by z nimi współdziałały oraz otworzyć HostinG :) Wiem że nie dam rady wszystkiego naraz ogarnąć ale umiejętności nigdy za wiele. Szukałem też różnych kursów czy szkoleń ale po podaniu ceny odpuszczałem sobie. Złozyłem papiery do szkoły dziennej na technika informatyka (CKU Sopot - kojarzy ktoś ?). W Liceum przez dwa lata miałem wałkowanie excela albo painta. Komputery na nic innego nie pozwalały... Niestety ale mój stan zdrowia nie pozwala mi na bycie murzynem z łopatą. Mogę wykonywać tylko pracę która nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego o ile nie chcę zupełnie stracić słuchu... Wszystko czego się nauczyłem jest wynikiem samodzielnej pracy i zawziętości. Jednak w pewnym miejscu sam rady sobie nie dam, dlatego potrzebuję książek. Doradźcie coś :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Internet może być źródłem wiedzy w wymienionych przez Ciebie dziedzinach. Przyznam jednak, że osobiście sam wolę książkę od ślęczenia przed monitorem.

Chcesz zgłębić wiedzę na wielu płaszczyznach i bardzo dobrze, ale poza literaturą niezbędna będzie praktyka i nie możesz o tym zapominać.

 

Z książkami bywa ciężko z powodu zakładanego i realizowanego poziomu trudności przekazu jak i stopnia znajomości czytelnika z zagadnieniem. Poza tym ciężko trafić w wartościową pozycję np. o jakimś języku programowania, która poza składnią i technikami pokazywałaby jak powinno się pisać w danym języku. Znajomość warsztatu danego języka, wzorców projektowych i typowych rozwiązań to nie wszystko.

 

Jeżeli chodzi np. o literaturę związaną z PHP, ale nie zamykającą się na pokrewne tematy, dość ciekawą moim zdaniem jest pozycja:

PHP5. Zaawansowane programowanie. Edward Lecky-Thompson, Heow Eide-Goodman, Steven D. Nowicki, Alec Cove

Niech Cie to "zaawansowane" nie przeraża, jedyne czego autorzy oczekują to podstawowa znajomość PHP, a tę zdobędziesz bez problemu z sieci (tutoriale, kursy). Książka jest właśnie wartościowa IMHO dla tych mniej zaawansowanych, bo delikatnie wprowadza w programowanie obiektowe, UML, wzorce projektowe (tego jest już trochę więcej i dobrze dla Ciebie), metodyki planowania, rozwoju i zarządzania projektami czy też zapewniania jakości. Jeżeli w którymkolwiek z "okolicznych" tematów będziesz chciał się doszkolić to i tak sięgniesz po dodatkowe teksty, ale po przerobieniu tej książki będziesz po prostu wiedział nieco więcej niż tylko o fundamentach poprawnego programowania w PHP5 (oryginalny tytuł jest tu lepszy: Professional PHP5, słowo zaawansowane moim zdaniem zostało użyte na wyrost).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Pozycja bardzo ciekawa, muszę się zastanowić bo nawet droga nie jest :) Ja zaś znalazłem takie coś: http://helion.pl/ksiazki/phmsv3.htm Czy warto, nie wiem. Już raz kupiłęm książkę za 90 PLN i się okazało że jest ona dość ogólnikowa...

 

Jakie książki polecacie dotyczące programowania w Delphi i zarządzanie serwerem (Apache i spółka) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z żadną pozycją na temat konfiguracji LAMP nie miałem do czynienia albo już tego nie pamiętam. Pokrewna tematycznie jest, nie najświeższa już (więc i nie mówiąca o nowszych rozwiązaniach w tej dziedzinie), książka:

Linux. Bezpieczeństwo serwerów. (w oryginale Building Secure Servers with Linux) Michael D. Bauer

Rewelacyjna nie jest, ale myślę, że dałaby Ci jakiś wgląd na różne aspekty konfiguracji serwerów i usług na nich. Całej nigdy nie przeczytałem (nie miałem takiej potrzeby), a ceny niestety nie znam - zakupiłem ją kiedyś jakoś w przecenie, inaczej pewnie bym się nie zdecydował.

 

Delphi? AFAIR 8 lat temu do niego podszedłem, ale z obecnej perspektywy może nie tyle żałuję samego spróbowania, co późnej decyzji o zakończeniu zabawy z językami pascalowymi na rzecz C (chyba 2 lata później, ale te 2 lata to nie powiem, żeby były intensywne :)). Szczerze radzę abyś z C się zaznajomił, a później C++, co da Ci IMHO lepszy start do innych języków programowania, w tym tak popularnej Javy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Od siebie polecam to: http://phpkurs.pl - uczyłem się na jego wcześniejszej wersji. Wszyscy marudzili, że swojego CMSa nie napiszę... no, to napisałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja zaś znalazłem takie coś: http://helion.pl/ksiazki/phmsv3.htm Czy warto, nie wiem.

Posiadam tą książkę. Uważam, że warto ją kupić mimo wysokiej ceny. Jest bardzo przystępnie napisana, trochę teorii, dużo przykładów. Chętnie kupiłbym drugą taką książkę, ale traktującą o PostgreSQL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

A, jeszcze jedno, z własnego doświadczenia - odnośnie Delphi. Też używałem go do tworzenia aplikacji internetowych, ale.. hm, skończyło się na próbie zrobienia przeglądarki serwerów. Nidyrydy sensownie operować pakietami w Delphi. Przez pół roku próbowałem znaleźć rozwiązanie - i nic. Chyba jedyna droga to uzywanie gotowych bibliotek .dll (ale tego nie próbowałem). Delphi nie ruszam, tak czy siak. Jak będzie chęć i czas biorę się za c++ na poważnie. BTW: ktoś pisał, żęby zacząć od c, później c++. Jaki w tym sens? Od razu c++ - startujemy bez nawyków...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nidyrydy sensownie operować pakietami w Delphi. Przez pół roku próbowałem znaleźć rozwiązanie - i nic. Chyba jedyna droga to uzywanie gotowych bibliotek .dll (ale tego nie próbowałem).

IMHO Sytuacja przedstawia się całkiem odwrotnie. :( Przynajmniej mnie wygodniej było doinstalować kilka pakietów niż importować cudze dllelki. :(

 

Delphi nie ruszam, tak czy siak. Jak będzie chęć i czas biorę się za c++ na poważnie. BTW: ktoś pisał, żęby zacząć od c, później c++. Jaki w tym sens? Od razu c++ - startujemy bez nawyków...

Delphi mnie też znudziło, z tym, że jak przejdę (również, gdy znajdę i czas i chęci) na C#, który preferują pracodawcy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(kumpel w urzędzie robi i dostaje prawie 3 kafle na rękę, za to, że przyjedzie raz w tygodniu i sprawdzi czy wszystko w porządku z siecią na terenie urzędu miasta)

 

żebyś się nie zdziwił i to porządnie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja rada. Jeśli chcesz mieć wiedzę uniwersalną to daruj sobie jakieś konkretne książki pisane dla danego języka. Ta podana wcześniej (http://helion.pl/ksiazki/phmsv3.htm) z tego co widzę po przykładowym rozdziale to typowy przedruk dokumentacji (tabelki z typami danych, podstawowe komendy byleby tylko czymś ją zapchać). I niestety tak większość książek do php wygląda. Poszukaj raczek książek opisujących ogólnie algorytmy, jakieś wzorce projektowe. Gdy będziesz potrafił rozwiązać problem (co jest kluczowe) to język nie będzie miał znaczenia. To samo z baz danych. Szukaj informacji o projektowaniu, normalizacji itd a nie jak wyklepać select czy create. A jeśli już bardzo potrzebujesz konkretnej to szukaj jak najbardziej zaawansowanej - nawet jak na początku nie zrozumiesz to chociaż podpatrzysz skomplikowane metody (polecam rozejrzeć się wśród wydawnictw opisujących jave i oracle/sql server). I jeżeli masz możliwość zapisz się do biblioteki technicznej zamiast kupować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BTW: ktoś pisał, żęby zacząć od c, później c++. Jaki w tym sens? Od razu c++ - startujemy bez nawyków...

Tak, ja to napisałem i podtrzymuję swoje zdanie. Abstrahując od tego, że w przybliżeniu (składniowym) C to podzbiór C++ (czy raczej: C++ jest nadzbiorem C) i automatycznie ucząc się w tej kolejności dostajemy podział materiału pod kątem syntaktycznym języka, to umiejętność programowania proceduralnego pozwala później łatwiej ogarnąć bardziej rozbudowany paradygmat programowania obiektowego, co nie znaczy że jest niezbędna (a na początku może faktycznie przeszkadzać, ale tylko po nauce i intensywnym pisaniu w C przez kilka dobrych lat).

Programować obiektowo można również w C (nie mam tu na myśli Objective-C), choć nie jest to wówczas tak wygodne jak w C++ chociażby, bo sami musimy zadbać o postulaty obiektowości.

Inna sprawa, że do opanowania C++ na wysokim poziomie potrzeba naprawdę sporo czasu - znajomość samej składni i możliwości to niewielka wiedza, prawdziwa wiedza i doświadczenie zarazem to umiejętność biegłego posługiwania się tą niewielką wiedzą poprawnie pod różnymi względami projektowymi oraz implementacyjnymi jak i efektywnie w aspekcie osiąganych rezultatów.

 

Delphi mnie też znudziło, z tym, że jak przejdę (również, gdy znajdę i czas i chęci) na C#, który preferują pracodawcy. ;)

Java, C# (.Net) - tego jest wszędzie pełno, trudno zaprzeczyć.

 

Moja rada. Jeśli chcesz mieć wiedzę uniwersalną to daruj sobie jakieś konkretne książki pisane dla danego języka. Ta podana wcześniej (http://helion.pl/ksiazki/phmsv3.htm) z tego co widzę po przykładowym rozdziale to typowy przedruk dokumentacji (tabelki z typami danych, podstawowe komendy byleby tylko czymś ją zapchać). I niestety tak większość książek do php wygląda. Poszukaj raczek książek opisujących ogólnie algorytmy, jakieś wzorce projektowe. Gdy będziesz potrafił rozwiązać problem (co jest kluczowe) to język nie będzie miał znaczenia. To samo z baz danych. Szukaj informacji o projektowaniu, normalizacji itd a nie jak wyklepać select czy create. A jeśli już bardzo potrzebujesz konkretnej to szukaj jak najbardziej zaawansowanej - nawet jak na początku nie zrozumiesz to chociaż podpatrzysz skomplikowane metody (polecam rozejrzeć się wśród wydawnictw opisujących jave i oracle/sql server). I jeżeli masz możliwość zapisz się do biblioteki technicznej zamiast kupować.

Podpisuję się pod tymi słowami. Wymieniona na początku przeze mnie książka o PHP jest doskonałym wyjątkiem od reguły pisania książek na bazie dokumentacji (czasem podobnych aż do bólu). Noone ma rację też co do poznawania zagadnień generalnie (np. paradygmaty programowania, projektowanie baz danych czy SQL), a dopiero potem szczegółowo (konkretny język, realizowanie projektu w konkretnej bazie czy np. czemu typ DATE w Oracle choć niestandardowy bywa wygodniejszy od standardowego TIMESTAMP, etc.), choć wygodnie jest teorię popierać praktyką (OOP np. właśnie na bazie C++, ale nie Javy/C#, które, choćby z racji bycia zarządzanymi, zwalniają nieco z myślenia, a co do nauki nie jest najlepsze).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Być może nie wypowiem się na temat ale mam pewien problem ;)

 

Niby mam w technikum różne etapy zakończenia, czyli:

Grafik

Administrator sieci komputerowych

i coś tam jeszcze jest ;)

 

Niestety nie wiem co wybrać, czy sieci komputerowe czy programista, a może coś jeszcze.

Chętnie zostałbym adminem sieci (kumpel w urzędzie robi i dostaje prawie 3 kafle na rękę, za to, że przyjedzie raz w tygodniu i sprawdzi czy wszystko w porządku z siecią na terenie urzędu miasta), ale no właśnie, ale czy muszę ograniczać się do jednego "zawodu"? Jak wygląda test przykładowy?

 

Tyle to dostaniesz jak już będziesz po studiach w innym wypadku możesz się bardzo zdziwić. A zresztą w takim technikum niczego porządnego Cię nie nauczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Ja bym na studia poszedł ale z matematyki, fizyki i angielskiego jestem lewa noga :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A na studia raczej nie mam zamiaru iść bo nie jestem dobry z fizyki oraz matmy.

 

no i? Zawsze pozostają karteczki i koledzy... :)

Ja akurat problemy z matmą i pochodnymi nie miałem nigdy problemów, ale z fizyką już nie jest tak za ciekawie.... ;/ Ale fart i dobre karteczki i mam 4 ;D najss ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

O studiach pomyślę jak ukończę obecną szkołę. Potem być może jak będą posiadaczem wiedzy na której mi zależy to zajmę się poszukiwaniem pracy jako administrator serwera w jakiejś firmie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×