Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
marcink

Hosting a przetwarzanie danych osobowych

Polecane posty

Dyskusja jest ponownie kierowana przeciwko mojej osobie. Kazdy ma prawo do tego tematu na wlasne zdanie. Rowniez ja.

 

Piszę tylko za siebie, ale zdecydowanie nie jestem zainteresowany osobistymi przepychankami. Nie zależy mi na przegadaniu nikogo, zależy mi tylko i wyłącznie na znalezieniu sposobu na zgodne z prawem uruchomienie mojego serwisu.

 

Być może żadna firma hostingowa nie spełnia wymogów GIODO; na razie na to właśnie mi wygląda. W takiej sytuacji nie pozostanie mi nic innego jak wykupić kolokację i wstawić gdzieś własny serwer zamykany na klucz. Zadałem pytanie, bo wolałem się najpierw upewnić czy to rzeczywiście jest jedyne rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znów się flame zaczyna.. Było już obrażalstwo, pisma do GIODO z pytaniami parę tygodni temu, a Ty Tomku dalej swoje.. : )

 

Hi!

 

Niestety mam prawo do tego. Na terenie Niemiec jestem oficjalnym inspektorem ochrony danych osobowych. Jestem zatrudniony w roznych firmach jako doradca w sprawach dotyczacych ochrony danych osobowych. Jestem czlonkiem w dwoch organizacjach niemieckich, zajmujacych sie tym tematem. Miedzy innymi dzieki jednej z organizacji zostala zmieniona ustawa niemiecka. Zapoznalem sie dobrze z deryktywami i rozporzadzeniami UE, a jak wiadomo Polska nalezy do UE i przyjela wszelkie ustawy jako obowiazujace. Jestem wlascicielem firmy, w ktorej ochrona danych osobowych ma najwazniejszy priorytet i mozliwe ze jestem jedym wlascicielem firmy, w ktorej wszyscy pracownicy ( rowniez z Polski) posiadajacy dostep do danych osobowych sa automatycznie administratorami danych osobowych. Rocznie wydaje ponad 2000 Euro tylko na materialy, szkolenia i inne. Chyba mam prawo zabrac na tym forum glos ? Prawo polskie jest w 90% podobne do niemieckiego i juz wspomialem w Polsce obowiazuje dodatkowo prawo UE. Dotychczas nikt nie zajal sie tym problemem, wyniki sa widoczne na tym forum.

 

Informacje od GIODO otrzymalem tylko dlatego, poniewaz powolalem sie na niemieckie organizacje. Chyba bede zmuszony na najblizszym zebraniu D.V.D (Deutsche Vereinigung für Datenschutz e.V.) wspomiec o problemie wystepujacym w Polsce.

 

Gruss

tomasz.b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tomku, z pelnym szacunkiem dla Twojej osoby, jesli mialbys naprawde do czynienia z tematem przetwarzania danych osobowych to nie pisalbys takich wypowiedzi na tym forum.

 

Dla wszystkich bioracych udzial w tym watku, chcialbym zaznaczyc, ze sprawy czysto techniczne (dotyczace serwerow, szyfrowania danych, etc.) to jest jedynie mala czesc calosci zagadnienia dotyczacego ochrony danych osobowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomku, z pelnym szacunkiem dla Twojej osoby, jesli mialbys naprawde do czynienia z tematem przetwarzania danych osobowych to nie pisalbys takich wypowiedzi na tym forum.

 

Dla wszystkich bioracych udzial w tym watku, chcialbym zaznaczyc, ze sprawy czysto techniczne (dotyczace serwerow, szyfrowania danych, etc.) to jest jedynie mala czesc calosci zagadnienia dotyczacego ochrony danych osobowych.

W końcu poważny głos w dyskusji.

Dodam iż dla tych którzy nadal mają wątpliwości proponuję telefon do GIODO, lub oficjalne pismo z prośbą o wyjaśnienie. Jestem przekonany iż odpowiedź będzie jasna i rzeczowa.

 

Pozdrawiam patS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hi!

 

Chyba nalezy to dyskusje zakonczyc. Dosyc naczytalem sie opinii osob dobrze zapoznanych z materia "ochrona danych osobowych". Otrzymalem rowniez odpowiedz od polskiego urzedu, (zostala tutaj opublikowana), Mam nadzieje, ze w przyszlosci urzad zajmie sie obowiazkami jakie do niego naleza i poprawnym wprowadzeniem ustaw.

 

A teraz wyjasnienie dla tych, ktorzy bardzo dobrze znaja ta materie. Nie zmienilem swojego zdania, kazdy je zna i moze powyzej zapoznac sie.

 

Na poczatek wersja angielska, polskiej ustawy o ochronie danych osobowych, przekazana do Komisji Europejskiej. Ustawa ta byla odpowiedza polskiego urzedu na postawione przez UE zadania dyrektywa: 95/46/EC ( http://europa.eu.int/comm/justice_home/fsj...46_part1_en.pdf ) Orginalna wersja: http://europa.eu.int/comm/justice_home/fsj...n/poland_en.pdf .

 

Na pierwszy rzut oka, nie ma zadnej roznicy, dla mnie jest i to bardzo duza, dlatego tez od kilku tygodni ta dyskusja na tym forum. Jestem pedantyczny jesli chodzi o zagadnienia "ochrona danych osobowych", to moj zawod, na tym zarabiam na "zycie". Co niektorzy w to nie wierza.

 

Na poczatek wyjasnienia dwoch roznach pojec:

 

1. kontroler - osoba kontrolujaca, sprawdzajaca cos

2. administrator - osoba administrujaca, zarzadzajaca czyms

 

Na tym forum wypowiadalo sie kilka osob z branzy IT, osoby te powinny wiedziec jaka jest rownica w obowiazkach podanych pozycji. Rowniez kazdy powinien znac hierarchie zawodowa.

 

Ale do sedna sporu, w angielskiej wersji nie znalazlem zadnego "administratora danych". Znalazlem jednak kontrolera, ktory zajmuje pozycje administratora danych w polskiej wersji. Hierarchicznie nie ma roznicy miedzy roznymi administratorami. W polskiej wersji jednak administrator danych ma wyzsza pozycja od administratora bezpieczenstwa. Powiem wiecej, do glownych zajec administratora danych w polskiej wersji ustawy nalezy KONTROLA. On jest odpowiedzialny rowniez za poprawne wdrozenie systemu chroniacego dane osobowe. Co dziwne w ustawach innych krajow istnieje pojecie administrator danych, jego praca jest jednak zawsze kontrolowana przez osobe wyzszej pozycji.

 

W mojej firmie na podstawie niemieckiej ustawy ochrony danych osobowych jestem kontrolerem administratora danych osobowych. Administratorem jest ten, ktory ma dostep do danych osobowych czyli zarzadza nimi. Oczywiscie nie ma pojecia kontroler, zostalo zastapione innym "Datenschutzbeauftragte" Proste a moze nie ?

 

Nie zabieralbym tutaj glosu gdyby ustawa polska byla dobrze opracowana.

 

Oczywiscie dla wielu jest to drobnostka, zgadzam sie z tym, ale nie dla osob ktorzy znaja roznice miedzy praca kontrolera a administratora. W polskiej wersji czegos brakuje, brakuje pozycji powyzej administratora danych czy jak ktos woli ponizej kontrolera.

 

W jakis sposob nalezy nazwac te pozycje, np pani w biurze ktora zarzadza danymi osobowymi i podlega administratorowi danych osobowych, ktory kontroluje jej prace, lub administratora systemu zarzadzajacego systemem zawierajacym dane osobowe B)

 

Jesli dla zwyklego Polaka nie ma roznicy miedzy administratorem a kontrolerem, dla innych w Europie istnieje ogromna roznica, a napewno po przeczytaniu angielskiej wersji ustawy o ochronie danych osobowych.

 

Z mojej strony uwazam dyskusje za zakonczona.

 

A teraz kolej na "znawcow ochrony danych osobowych"

 

Gruss

tomasz

 

A jesli chodzi o brak odpowiedzialnosci za dane osobowe przetwarzane przez klientow na serwerach firm oferujacych hosting, nie chce sie wypowiadac bo to juz jest dla mnie tylko smieszne, jesli czytam niektore posty administratorow. Wystarczy otworzyc ksiazke dla administratorow systemu, tam mozna znalezc rozdzial "ochrona danych osobowych - prawa i obowiazki" ( tlumaczone z angielskiego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaczynamy mocno odskakiwac od tematu, zablokowac temat juz teraz czy dopiero za pare nastepnych postow niezwiazanych z tematem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaczynamy mocno odskakiwac od tematu, zablokowac temat juz teraz czy dopiero za pare nastepnych postow niezwiazanych z tematem?

 

Hi!

 

Jesli chcesz to mozesz dyskusje zamknac.

 

Jesli inna osoba zarzuca mi brak kompetencji to w pierwszej kolejnosci powinna zglosic sie do ustawodawcy, nie moja wina ze wybrano niewlasciwe pojecie dla "pelnomocnika danych osobowych" czy jak w wersji angielskiej kontrolera danych osobowych. W tej dyskusji wlasnie tylko o to chodzi. Administratorem moze byc kazdy ktory czyms zarzadza, pelnomocnikiem lub kontrolerem oczywiscie tylko osoby do tego powolana. Dla tego prosze sie nie dziwic, jesli rusze troche zdrowym rozsadkiem i rozumiem ustawe tak jak ja opisuje.

 

Gruss

tomasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tomku, mozliwe ze znasz Niemieckie prawo w omawianym zakresie jednak przykro mi to stwierdzic ponownie ale we wszystkich swoich wypowiedziach (w szegolnosci tych dlugich) mylisz pojecia dotyczace ochrony danych osobowych w rozumieniu Polskiego prawa.

 

Mozliwe, ze w prawie EU jest inne nazewnictwo, jednak nasza ustawa powstala duzo wczesniej, pozniej byla modyfikowana, co nie zmienia faktu ze jest obowijacujacym prawem w zakresie przetwarzania danych osbowych na terenie Polski.

 

Wydaje mi sie, ze niepoprawnie interpretujesz pojecie "administrator danych osobowych" w rozumieniu ustawy, z czego wynika niezrozumienie calosci zagadnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Administratorem moze byc kazdy ktory czyms zarzadza

Święte słowa.

 

 

gb - limit off-topicow wyczerpany.

 

Tematyką było - ochrona danych osobowych przetwarzanych przez serwis umieszczony na serwerze firmy hostingowej. Ostatni post na ten temat byl dawno, dawno temu.

 

Teraz rozmawiamy zupelnie nie na temat.

Jak znam zycie i zgranie adminow i modow na tym forum to temat bedzie i tak odblokowany, a to co ja robie podwazone i zepsute, ale co z tego.

 

Blokuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

×