Skocz do zawartości
elmer_fudd

Podatki, podatki, podatki ?

Polecane posty

Witam, mam już na ukończeniu własną firmę, działalność gospodarczą mam zarejestrowaną lecz nie jestem płatnikiem VAT, czy przy hostingu jest to dobre rozwiązanie czy nie najlepsze. Czy warto płacić VAT w takiej branży czy nie ??? Biorąc pod uwagę że 95% firm jest własnie płatnikiem VAT.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bycie VAT'owcem jest może dobre ale w przypadku gdy usługi świadczył będziesz tylko dla osób indywidualnych, a nie firm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A Karta podatkowa ?

 

Zalety:

 

+ brak obowiązku prowadzenia ewidencji księgowych

+ niezmienna wysokość podatku dochodowego w ciągu roku podatkowego

+ brak obowiązku składania zeznań podatkowych

 

Wady:

 

- bardzo ograniczony zakres stosowania - dotyczy tylko niektórych przedsiębiorców

- brak możliwości uwzględniania w rozliczeniach kosztów uzyskania przygodów, co oznacza, że wymiar podatku nie jest uzależniony od wysokości czy nawet wystąpienia zysku.

- ograniczenia w możliwości zatrudniania pracowników

 

to na ten temat wiem a jak jest z fakturami i innymi sprawami w tym wypadku, czy kartę podatkową mozna prowadzić w firmie hostingowej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://forumprawne.org/ oraz rozglądnij się za dobrą księgową bo chyba sam nie będziesz siedział w papierkach skoro zadajesz takie pytania? :D

Przy takiej bazie klientów jaką ma mój hosting, napewno nie będe się bawił w papierki. Pilotażowa sprzedaż (testowa), gdy klienci otrzymali rachunki padły komentarze "A co Pan myśli ja mam do firmy dokładać ???" przecież jak jestem zwolniony z VAT, firma z VAT'em może to odliczyć, wpakować to w koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie bycie VAT'owcem jest może dobre ale w przypadku gdy usługi świadczył będziesz tylko dla osób indywidualnych, a nie firm.

 

Nie zgodzę się z Tobą, a przynajmniej nie w 100% :D

Wiem, że chodzi Ci o to, że firma, która jest vatowcem nie odliczy sobie VATu z rachunku, ale to dlatego, że tego VATu się po prostu *nie dolicza* do ceny. Sprzedający, który nie jest płatnikiem VAT ma niższe ceny, co jest korzystne dla osób fizycznych a dla firm IMHO bez znaczenia (może z małym plusem, bo mniej papierologii). Chyba, że jest jakiś powód dla którego firma woli zapłacić więcej innej firmie a później sobie to odliczyć. Chętnie się dowiem :)

Nie mówię o przypadku gdy sprzedający ma ceny bez VATu tej samej wysokości co inne firmy z tym podatkiem, bo wtedy faktycznie klienci-vatowcy nie będą zadowoleni, ale dla nowo powstającej firmy zwolnienie z VATu może być elementem konkurencji z firmami, które są bardziej znane na rynku.

 

IMHO głównym powodem rozważania bycia lub nie vatowcem jest to czy sprzedającemu się to opłaca. Z jednej strony niższe ceny, z drugiej możliwość odliczenia sobie VATu z faktur, które są mu wystawiane np. za serwer czy łącza. Wydaje mi się, że jeżeli sprzedający więcej nalicza VATu swoim klientom niż jemu ktoś nalicza to bardziej opłaca się nie być vatowcem.

 

@elmer_fudd wydaje mi się, że jeżeli dopiero zaczynasz działalność i nie chcesz korzystać z usług księgowych to możesz śmiało z VATu zrezygnować i na stronie gdzieś w cenniku podkreślić, że do ceny nie doliczasz podatku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No wyczerpująca odpowiedź, faktycznie, jedyne koszto to jakie ponoszę to (kolokacja), nie jest to dużo ale wydaje mi się że faktycznie nie ma sensu wchodzić w takim wypadku w VAT. A firmy to i tak sobie to wpakują w koszty, tylko że VAT'u nie odliczą...... zresztą hosting ma teraz takie ceny... że majątku z tego VAT'u miec nie będą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprzedający, który nie jest płatnikiem VAT ma niższe ceny

 

A to juz zalezy od struktury jego kosztow. Jesli duza czesc kosztow to inne uslugi opodatkowane VAT to jego ceny beda w konwekwencji wyzsze (porownujac jego cene z cena netto konkurencji), zakladajac, ze chce zachowac te sama marze. Jesli koszty to np. koszt pracy albo inne koszty nieopodatkowane to tutaj rzeczywiscie VAT podniesie cene finalna, ale platnicy VAT go odlicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie zgodzę się z Tobą, a przynajmniej nie w 100% :(

Wiem, że chodzi Ci o to, że firma, która jest vatowcem nie odliczy sobie VATu z rachunku, ale to dlatego, że tego VATu się po prostu *nie dolicza* do ceny. Sprzedający, który nie jest płatnikiem VAT ma niższe ceny, co jest korzystne dla osób fizycznych a dla firm IMHO bez znaczenia (może z małym plusem, bo mniej papierologii). Chyba, że jest jakiś powód dla którego firma woli zapłacić więcej innej firmie a później sobie to odliczyć. Chętnie się dowiem :(

Nie mówię o przypadku gdy sprzedający ma ceny bez VATu tej samej wysokości co inne firmy z tym podatkiem, bo wtedy faktycznie klienci-vatowcy nie będą zadowoleni, ale dla nowo powstającej firmy zwolnienie z VATu może być elementem konkurencji z firmami, które są bardziej znane na rynku.

 

IMHO głównym powodem rozważania bycia lub nie vatowcem jest to czy sprzedającemu się to opłaca. Z jednej strony niższe ceny, z drugiej możliwość odliczenia sobie VATu z faktur, które są mu wystawiane np. za serwer czy łącza. Wydaje mi się, że jeżeli sprzedający więcej nalicza VATu swoim klientom niż jemu ktoś nalicza to bardziej opłaca się nie być vatowcem.

 

@elmer_fudd wydaje mi się, że jeżeli dopiero zaczynasz działalność i nie chcesz korzystać z usług księgowych to możesz śmiało z VATu zrezygnować i na stronie gdzieś w cenniku podkreślić, że do ceny nie doliczasz podatku :)

 

napisz jeszcze na której uczelni Cię tego nauczyli, hahaha

elmer_fudd nie słuchaj tych wydumań !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

ano, straszne głupoty. popełnisz duży błąd nie wchodząc w VAT. Na prawdę jest niewiele działalności w których takie kombinacje mają sens. W twojej - NIE MA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×