Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość pzebracki

który procesor lepszy

Polecane posty

Gość RuFiK

Intel Pentium IV HT

3.00 GHz L2: 1Mb, FSB: 800 MHz

 

lub

 

Intel Pentium E2180

2x 2.00 GHz L2: 1Mb, FSB: 800 MHz

 

:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ten 2. Jest to nowsza technologia, posiada 2 rdzenie, pobiera mniej prądu, jest wydajniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK
Zdecydowanie ten 2. Jest to nowsza technologia, posiada 2 rdzenie, pobiera mniej prądu, jest wydajniejszy.

 

 

ok, dziękuję za szybką odpowiedź :P

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale i tak przecież nie wybierasz sam procka tylko losowo dostaniesz.. ;/

ostatnio dostałem ten P 4 ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te DC są całkiem fajnie. Jako ciekawostkę podam że E2160 lub E2140 można podkręcać ze spokojem do wartości ~~3 GHz.

Mój wynik to 3,2 GHz na E2160 :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Serwera raczej nie podkręcisz :D

 

Chyba, że stoi w Twojej prywatnej serwerowni (czyt.: piwnicy). :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba, że stoi w Twojej prywatnej serwerowni (czyt.: piwnicy). ;)

Nie ważne czy stoi w garażu, czy w piwnicy... jeśli to jest serwer (czyt. markowy sprzęt typu DELL/HP/IBM) to o overclocking'u procesora możesz zapomnieć ;)

 

Fiat 126p to nie jest samochód ciężarowy (choć można nim przewozić nawet ziemniaki), a PC nie jest serwerem (choć można go również do takowej funkcji wykorzystać). Rozróżniajmy jednak pewne- skrajnie różne rzeczy od siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie w przypadku serwera nie jest wskazane, tutaj liczy się stabilność, a nie kilka Mhz więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podkręcanie w przypadku serwera nie jest wskazane, tutaj liczy się stabilność, a nie kilka Mhz więcej.

Pomijając już nawet aspekt czy jest to wskazane, czy nie (odpowiedź jest chyba oczywista) to po prostu... w markowym sprzęcie (np. DELL) NIE MA takiej opcji. Można sobie w zasadzie poczytać w BIOSie informacje o procesorze i tyle.

 

Generalnie mam wrażenie, że Ci wszyscy "krzykacze" którzy twierdzą iż PC z dyskami SATA w desktopowej obudowie to "to samo" co markowy serwer w obudowie rack z dyskami SCSI/SAS nigdy tak naprawdę żadnej markowej maszyny na własne oczy w swoim życiu nie widzieli. Nie rozumiem jednak dlaczego porównują skrajnie rózne od siebie rzeczy wprowadzając przy tym innych w błąd- dyskutując o tym o czym w zasadzie nie mają bladego pojęcia (jak np. właśnie w przypadku tegoż tematu i rzekomego "overclockingu" procesora).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wspomniałem o tym aspekcie, aby pokazać że jest to tzw. "zimny procesor".

A nie aby kogoś namawiać by podkręcał procesor w serwerze, ponieważ najmniejszego sensu.

 

@Kaczy

Możliwe, że źle Cię zrozumiałem. Jednak wydaje mi się że zarzucasz mi jakieś pisanie głupot.

"Ten rzekomy" overclocking jest osiągalny, jednak jest podany wyłącznie jako ciekawostka, a nie jakaś droga do naśladowania.

Wspomniałem o tym, ponieważ temat uznałem za mało poważny ze względu na zadane pytanie.

 

Generalnie mam wrażenie, że Ci wszyscy "krzykacze" którzy twierdzą iż PC z dyskami SATA w desktopowej obudowie to "to samo" co markowy serwer w obudowie rack z dyskami SCSI/SAS nigdy tak naprawdę żadnej markowej maszyny na własne oczy w swoim życiu nie widzieli.

I nie słyszeli :-))

Jednak należy również wspomnieć, że nie które "serwery" są to po prostu PCety w obudowie 1u.

Ni to fb-dimm, ni to hot-swap, ni to redundantne zasilanie :-))

 

Nie chciałbym tutaj nikomu prawić morałów, ale wydaje mi się raczej, że należy odbierać podobne dyskusje humorystycznie. A nie wytaczać ciężkie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu "kaczy" za każdym razem kiedy mówimy o serwerowniach, musisz przytaczać markowy sprzęt? Zaryzykował bym stwierdzenie że 90% sprzętu znajdującego się w serwerowniach światowych to zwykłe PC'ty. Nie zawsze kupno sprzętu markowego jest opłacalne, czy też racjonalne.

 

Posiadam 2 Delle w identycznej konfiguracji co Ty, 2 IBMy x3650 i jednego intela, więc można przyjąć że wiem jak wygląda markowy sprzęt:). Ale za cenę jednego IBM'a x3650, można złożyć kilka PCtów które łącznie będą dużo bardziej wydajne od jednego IBM'a, do tego można zrobić ich redundancje.

 

Sprzęt PC'towy ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę, jak coś padnie, idziemy do pierwszego lepszego sklepu i mamy części zapasowe. Wyobraź sobie że Padnie Ci taki IBM x3650 za około 6-10k, co zrobisz wtedy? A jeszcze lepiej jak kupiłeś i zrobiłeś sobie Blada. W przypadku jednego projektu nie jest zalecane trzymanie tak drogiego sprzętu w zapasie, co innego gdy ma się większą ilość takich urządzeń.

 

Podsumowując, jestem zdania że każdy sprzęt nadaje się na serwery, trzeba tylko umieć go właściwie wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czemu "kaczy" za każdym razem kiedy mówimy o serwerowniach, musisz przytaczać markowy sprzęt? Zaryzykował bym stwierdzenie że 90% sprzętu znajdującego się w serwerowniach światowych to zwykłe PC'ty. Nie zawsze kupno sprzętu markowego jest opłacalne, czy też racjonalne.

 

Posiadam 2 Delle w identycznej konfiguracji co Ty, 2 IBMy x3650 i jednego intela, więc można przyjąć że wiem jak wygląda markowy sprzęt:). Ale za cenę jednego IBM'a x3650, można złożyć kilka PCtów które łącznie będą dużo bardziej wydajne od jednego IBM'a, do tego można zrobić ich redundancje.

 

Sprzęt PC'towy ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę, jak coś padnie, idziemy do pierwszego lepszego sklepu i mamy części zapasowe. Wyobraź sobie że Padnie Ci taki IBM x3650 za około 6-10k, co zrobisz wtedy?

jak to co dzwonisz do della/ibma i w ciagu kilku godzin masz działający sprzęt ;) po to jest markowy sprzet by miec dobra gwarancje do niego

 

w niedziele rano mało jest pierwszych lepszych sklepów otwartych, dla swietego spokoju dobrze jest miec po prostu jednego zapasowego pcta

 

 

--

Lazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z gwarancja Della'a też nie jest tak różowo, znajomy miał awarie zjawił się serwis w przeciągu 4h i co...?

 

I powiedział, że nie są w stanie naprawić usterki na miejscu i muszą zabrać della na "warsztat".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jednak należy również wspomnieć, że nie które "serwery" są to po prostu PCety w obudowie 1u.

Ni to fb-dimm, ni to hot-swap, ni to redundantne zasilanie :-))

Jaskółki coś tam śpiewały tylko nie wiemy jeszcze gdzie, bo nadal nie widzimy żadnej różnicy "więc po co przepłacać"? Nawet jeśli jest to serwer w obudowie 1U z jednym tylko zasilaczem (brak redundancji) i dyskiem bez obsługi hot-swap (np. sata, czy swego czasu SCSI 68-pin) to jednak jedną z największych zalet takich rozwiązań jest chłodzenie takiego sprzętu (nie mówiąc już o zajmowanym miejscu w szafie, co przy większej ilości sprzętu ma dość duże znaczenie). Pomyśl- jaka jest temperatura w "serwerach pecetowych" (zwłaszcza, że nie są to nawet obudowy Chieftec'a) a jaka w przytoczonych przez Ciebie obudowach 1U? Niestety tempteratura pracy bardzo wpływa na żywotność sprzętu. W kwestii "overclocking'u" aby zakończyć (z mojej strony) tę bzdurną dyskusję- nadal podtrzymuje iż w serwerach się nie. Tyle.

 

Czemu "kaczy" za każdym razem kiedy mówimy o serwerowniach, musisz przytaczać markowy sprzęt?

Pewnie dlatego, że jak np. myślę o serwerowni to mam na myśli serwerownię (UPS'y, agregat, BGP) a nie garaż cioci Jadzi, czy piwnicę wujka Franka, a jak myślę o serwerach to myślę właśnie o nich, a nie o PC'tach. Możesz to uznać za zboczenie zawodowe- jak widzę pingwina, myślę Linux, jabłko kojarzy mi sie z firmą Apple, a skórka od tego obranego jabłka zwinięta w spiralke z logo Debiana ;) (specjalnie przekoloryzowałem).

 

Posiadam 2 Delle w identycznej konfiguracji co Ty, 2 IBMy x3650 i jednego intela, więc można przyjąć że wiem jak wygląda markowy sprzęt:). Ale za cenę jednego IBM'a x3650, można złożyć kilka PCtów które łącznie będą dużo bardziej wydajne od jednego IBM'a, do tego można zrobić ich redundancje.

Tak, a za cenę 1 Mercedesa możesz mieć kilka Fiatów 126p, które łącznie też będą znacznie od niego lepsze (do kilku maluchów upchasz więcej ludzi niż do 1 merca, nie mówiąc już o sumarycznej prędkości jaką mogą one osiągnąć).

 

Sprzęt PC'towy ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę, jak coś padnie, idziemy do pierwszego lepszego sklepu i mamy części zapasowe. Wyobraź sobie że Padnie Ci taki IBM x3650 za około 6-10k, co zrobisz wtedy? A jeszcze lepiej jak kupiłeś i zrobiłeś sobie Blada. W przypadku jednego projektu nie jest zalecane trzymanie tak drogiego sprzętu w zapasie, co innego gdy ma się większą ilość takich urządzeń.

Trzeba się więc zdecydować, czy rozchodzi się nam w tej dyskusji o pieniądze, czy o jakość. Jeśli masz trochę markowego sprzetu to nadal nie rozumiem, czemu próbujesz pisać, że nie ma pomiędzy nim a zwykłym PC żadnej różnicy (zaglądałeś do środka, czy patrzyłeś tylko na obudowę? ;) ). Czytając ten (i wiele podobnych tematów) możnaby dojść do wniosku, że Ci wszyscy którzy używają markowego sprzętu zwyczajnie przepłacają. Może więc tego typu firmy, które chwalą się, iż hostują coś na IBM'ach, czy DELL'ach należy omijać szerokim łukiem, bo przecież spokojnie możnaby ich oskarżyć o rozrzutność pieniędzy? (aż strach pomyśleć na czym jeszcze nie oszczędzają).

 

Ponieważ napisałeś, że posiadasz DELL'e w podobnej konfuguracji do moich, oprę się na ich przykładzie. Taki DELL PowerEdge 2550 (obudowa 2U, 2 zasilacze, 4 dyski SCSI) ma już w zasadzie 8 lat i większość swojego życia spędził w serwerowni pracując w trybie 24h. Odpowiedz sobie sam bardzo szczerze, czy jakikolwiek "serwer" w obudowie PC przetrwa tyle czasu? Dla mnie odpowiedź jest oczywista. To, że coś jest tańsze- nie znaczy, że jest tak samo dobre.

 

jak to co dzwonisz do della/ibma i w ciagu kilku godzin masz działający sprzęt :) po to jest markowy sprzet by miec dobra gwarancje do niego

Z tą rzekomą dobrą gwarancją to się można czasem mocno zdziwić. Niestety, lecz czas reakcji na usterkę, nie jest czasem jej wyeliminowania. Znam przypadek kiedy klient w przypadku awarii Blade'a musiał czekać kilka dni na wymianę sprzętu ze strony IBM'a. W serwisach DELL'a czy HP też nie zawsze jest dobrze- zależy od szczęścia. Podobno inaczej wygląda to w przypadku sprzętu marki SUN, ale... to już tylko jaskółki, bo znam akurat jeden wzrorowy przypadek szybkiej wymiany sprzętu, więc to za mało, aby to oceniać.

 

w niedziele rano mało jest pierwszych lepszych sklepów otwartych, dla swietego spokoju dobrze jest miec po prostu jednego zapasowego pcta

U nas rozwiązujemy to jeszcze inaczej. Posiadamy DELL'e, a nie są to serwery za 10k, lecz kilkuletnie maszyny, które doskonale sprawdzają się w swojej roli (zależało nam głównie na redundancji), a jednocześnie... łatwiej jest w przypadku takiego sprzętu posiadać zapas i wymienić coś w razie awarii.

 

Kończąc temat- ja nie mam nic przeciwko hostowaniu czegokolwiek na "serwerach" opartych o podzespoły stosowane w zwykłych domowych pecetach. Sam czasem polecam swoim klientom korzystanie z tego typu rozwiązań. Wszystko zależy tu jedynie od potrzeb klienta i... zasobności jego portfela, oraz od tego co dokładnie klient zamierza na takim sprzęcie utrzymywać. Jeśli ktoś nie potrzebuje dużej mocy procesora- uważam, że znacznie lepszym wyborem jest kupno kilkuletniego serwera (np. Compaq DL360) niż PC. Jeśli jednak ta moc jest do czegokolwiek potrzebna, a gotówki jest niewiele- owszem może sobie hostować projekt na PC'ie. Ja jedynie nie zgadzam i nigdy w życiu nie zgodzę się ze stwierdzeniem iż firma stawiająca na markowe rozwiązania przepłaca, bo mogłaby mieć "to samo" znacznie taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jest chłodzenie takiego sprzętu

I tu się nie zgodzę, chłodzenie nie w każdej obudowie 1U jest rozwiązane na należytym poziomie. Pierwszy markowy sprzęt jaki zakupiłem to platforma 1U intela, do tego 2 Quady i dyski SAS. Chodziło to całkiem przyzwoicie, lecz niestety chłodzenie było rozwiązane tak fatalnie, że np. chipset w ogóle nie miał nawiewu. Po prostu część płyty głównej która się mocno grzała nie była chłodzona. Ale to może dlatego że platformy intela to nic innego niż zwykła serwerowa płyta główna + obudowa.

 

Równocześnie nie będę ukrywał, że serwery dedykowane które oferuje są w obudowach PC'towych i tam dzięki zastosowaniu odpowiedniej wentylacji każda część jest odpowiednio chłodzona. Więc obudowa serwerowa nie jest wyznacznikiem odpowiedniego chłodzenia. Chociaż mogę się zgodzić, że przeważnie jak ktoś pakuje sprzęt do obudowy PC'towej to chce uzyskać za wszelką cenę najniższy koszt maszyny i o chłodzeniu nie myśli.

 

nie mówiąc już o zajmowanym miejscu w szafie, co przy większej ilości sprzętu ma dość duże znaczenie

Dlatego tez można używać obudów w standardzie Micro-Atx, są wtedy większe co prawda od 1U, ale ta różnica nie jest już wcale taka gigantyczna jak w przypadku zwykłego ATX.

 

Pewnie dlatego, że jak np. myślę o serwerowni to mam na myśli serwerownię (UPS'y, agregat, BGP) a nie garaż cioci Jadzi, czy piwnicę wujka Franka, a jak myślę o serwerach to myślę właśnie o nich, a nie o PC'tach.

Wile serwerowni ma UPS'y, agregaty, BGP i do tego PC'ty. A to w większości dlatego, że nie każdy klient zna się na sprzęcie i kupi markowy serwer, tylko będzie wolał markowego deskopta. Nie wyobrażam sobie np. stawiania serwera CS na IBM'ie za 10k:)

 

Trzeba się więc zdecydować, czy rozchodzi się nam w tej dyskusji o pieniądze, czy o jakość.

Jakość na takim samym poziomie można zapewnić poprzez infrastrukturę z PC'tów jak serwerów markowych. Sęk w tym, że w przypadku PC'tów trzeba się bardziej nakombinować i np. dublować sprzęt. Ale możliwość taka jest:). Po prostu wychodzisz Kaczy z założenia, że jak ktoś stawia na PC'ty, to za wszelką cenę tnie koszta i nie dba o jakość. To akurat niestety w większości przypadków jest prawda.

 

Jeśli masz trochę markowego sprzetu to nadal nie rozumiem, czemu próbujesz pisać, że nie ma pomiędzy nim a zwykłym PC żadnej różnicy (zaglądałeś do środka, czy patrzyłeś tylko na obudowę? wink.gif ).

 

Nie powiedziałem że nie ma różnicy, tylko że jak by się postarać, można uzyskać taką samą jakość usług niezależnie od posiadania sprzętu(w PC'tach, trzeba by było wdrażać zaawansowane systemy redundancji, ale jest to możliwe). Jak również, że są projekty w których liczy się bardziej wydajność/cena, niż wydajność/jakość.

 

Zaglądałem do środka Intela, ten mnie rozczarował, jak i do IBM'a(pominę juz della, bo to kilku letni sprzęt). IBM naprawdę ma wszystko zaplanowane, każdy element jest na swoim miejscu(czego nie można powiedzieć o Intelu), wszystko jest odpowiednio chłodzone i bardzo dobrze rozwiązane.

 

Czytając ten (i wiele podobnych tematów) możnaby dojść do wniosku, że Ci wszyscy którzy używają markowego sprzętu zwyczajnie przepłacają. Może więc tego typu firmy, które chwalą się, iż hostują coś na IBM'ach, czy DELL'ach należy omijać szerokim łukiem, bo przecież spokojnie możnaby ich oskarżyć o rozrzutność pieniędzy? (aż strach pomyśleć na czym jeszcze nie oszczędzają).

Nie jest to rozrzutność, tylko dbanie o jakość, z tym się zgodzę i sam w większości jestem już na takim sprzęcie. Ale po prostu jest to wybranie łatwiejszego rozwiązania kwestii bezpieczeństwa i stabilności usługi.

 

Odpowiedz sobie sam bardzo szczerze, czy jakikolwiek "serwer" w obudowie PC przetrwa tyle czasu?

Jeden z moich jest z 2000 roku i byłem zmuszony go niedawno wymienić na PC'ta, ze względu na problemy z kontrolerem macierzy. To co mogę powiedzieć o dellu, to zachowywał się dużo stabilniej niż zwykły PC, ale w kwestii wydajności to niestety 2xP4 1,4 Ghz to trochę za mało. Przeniosłem go teraz na AMD x2 3800+ / 4GB ramu / 2x250GB HDD i load obniżył się z 3-4 w szczycie do 0.5-0.75.

PC pewnie nie wytrzymałby 8 lat, ale za cenę PC'ta można go wymieniać regularnie co np. 2 lata. ;) Oj wiem, kombinuje.

 

Z tą rzekomą dobrą gwarancją to się można czasem mocno zdziwić.

Dlatego też uważam, że nie dla każdego projektu taki sprzęt się nadaje. Trzeba mieć zawsze nadmiarowe części, obojętnie czy jest to PC, czy markowy serwer. Tyle, że w przypadku deskopta są one o wiele tańsze. Jeśli coś jest rozwiązaniem budżetowym, to może stosować PC'ty.

 

Znam przypadek kiedy klient w przypadku awarii Blade'a musiał czekać kilka dni na wymianę sprzętu ze strony IBM'a.

Wyobraź sobie teraz, że klient świadczył na tym usługi hostingowe. Zainwestował całą kasę jaką miał w sprzęt z najwyższej półki, po to by świadczyć jak najlepsze usługi. W przypadku takiej awarii i przestoju, kilku dniowego straci całą renomę na jaką pracował. Do tego takiego Blada'a nie wymieni na dowolny inny serwer i jest uziemiony. To wszystko wymaga kalkulacji i indywidualnego podejścia do sprawy. Na tym przykładzie widać bardzo dobrze, że nie należy inwestować w sprzęt markowy za wszelką cenę, tylko musi być to przemyślana decyzja.

 

U nas rozwiązujemy to jeszcze inaczej. Posiadamy DELL'e, a nie są to serwery za 10k, lecz kilkuletnie maszyny, które doskonale sprawdzają się w swojej roli (zależało nam głównie na redundancji), a jednocześnie... łatwiej jest w przypadku takiego sprzętu posiadać zapas i wymienić coś w razie awarii.

Jest to bardzo dobre i przemyślne rozwiązanie, do którego nie mam zastrzeżeń ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kaczy czy ja gdzieś pisałem, że PCety są lepsze od markowych serwerów / platform serwerowych ?

Wciąż wydaje mi się że zarzucasz mi takie stwierdzenie.

Markowe serwery są o wiele stabilniejszy i nie jedno krotnie wytrzymalsze, i nie wątpliwie warto w nie inwestować. Jednak nie za wszelką cenę.

Nie mam siły i chęci by się tak rozdrabniać w tej dyskusji i tym samym z mojej strony się ona kończy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×