Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
bald

Przeprowadzka z Progreso do Iq

Polecane posty

Moje boje - czyli przeprowadzka z progreso do iq.

 

 

Garsc luznych notatek :P

 

 

---------- Proces zakladania konta.

 

progreso

zalozenie automatyczne - nie trzeba czekac

iq

koniecznosc czekania na aktywacje konta - konto zalozylem w sobote o 7.15 (rano), po ok 45 minutach zostalo mi udostepnione

 

---------- Logowanie

 

progreso

bez problemow

iq

niespodzianka - loginem do konta nie jest zadekladowana wczesniej nazwa :/

w przypadku przykladowego konta o nazwie "boleslaw" loginem jest "boleslaw_master" nie wiem czemu ma sluzyc to utrudnienie

 

---------- Panel uzytkownika

 

progreso

ladniejszy wizualnie, bardziej czytelny i przyjazny dla uzytkownika

iq

zdecydowanie wieksze mozliwosci choc troche skomplikowana obsluga (szczegolnie dla poczatkujacych)

glownie przez duza ilosc opcji ktore w wiekszosci mogly by byc zautomatyzowane (szczegoly mozna ukryc i pozwolic w nich mieszac uzytkownikom ktorzy z nich naprawde skorzystaja)

 

ogolnie: po 2 dniach korzystania z panelu w progreso mialem opanowane wszystkie opcje, w iq

po prawie 2 tygodniach mieszania , potestowalem moze polowe wszystkiego co jest dostepne

 

- bazy danych bez problemu - brak zaskoczen, ciekawostka jest to ze w iq mozna zalozyc wylacznie bazy mysql5 (jak dla mnie bez roznicy ale moze komus to przeszkadza)

jedyny minus to ograniczenie w ilosci dostepnych baz, jesli wiem ze mam b.o. (progreso) to zakladam bez stresu, przy z gory narzuconym limicie (iq) juz zdecydowanie ostrozniej tworzylem - decydujac przyszlosciowo

 

kopiowanie baz przebieglo bez najmniejszych problemow w progreso export w iq import, serwisy ruszyly bez zgrzytow

 

- przypisanie domen , dodalem probnie 2 sztuki, o 9.30 i na ich zatwierdzenie czekalem do 11.28 (w progreso jest podobnie , trzeba troche zaczekac) tu dodatkowe pytanie, skoro moge przypisac domene to czemu nie moge jej usunac?

opcja usuwania byla by przydatna:

 

progreso - gdyz poczta jest przesylana wewnetrznie (jesli przekierowalem domene na inny serwer to maile wysylane "przez" progreso nie dotra do mnie)

 

iq - gdyz jest mozliwosc wyboru kilku opcji przy przypisywaniu domen co wiaze sie z ryzykiem zlej konfiguracji (szczegolnie w przypadu poczatkujacych uzytkownikow)

 

w obu firmach zapewne przypisania domen kasowane sa automatycznie po wygasnieciu waznosci konta ale co w sytuacji gdy "wynosze sie" i zostawiam konto jeszcze przez dluzszy czas wazne ?

 

- kontakt z obsluga techniczna

progreso

zdecydowanie lepiej jest to rozwiazane, przynajmnije czesciowo "widze" co sie dzieje z moja notatka

iq

zwykly formularz kontaktowy w ktorym nie wiem nawet czy wiadomosc na pewno zostala wyslana czy tez dotarla do adresata co gorsza mimo tego iz jestem zalogowany w panelu musze wszystkie dane w formularzu i tak wypelniac

 

Idealem bylby system w ktorym mam dostep do wszystkich moich zgloszen wraz z konkretnym opisem czy zgloszenie zostalo juz odczytane przez obsluge i w jakim stopniu jest zrealizowane / ew odpowiedz obslugi.

 

- statystyki

progreso zdecydowanie bije na glowe jesli chodzi o ilosc i czytelnosc statystyk w iq dostepne sa tylko te z webalizera

 

blokowanie dostepu do statystyk w progreso jest wygodniejsze klikam i podaje haslo

w iq trzeba sie sporo naklikac aby "wymeczyc" htaccess

oczywiscie to moze byc traktowane w pewnych sytuacjach jako zaleta (wieksze mozliwosci) tyle tylko ze w przypadku poczatkujacego uzytkownika toche "odstrasza"

 

- instrukcja obslugi/pomoc

progreso

skromne faq i system podpowiedzi

iq

rozbudowana instrukcja obslugi + faq

(warto by wprowadzic poprawki do instrukcji obslugi - zawiera sporo literowek i wyglada jak "sklecona na szybko")

 

- poczta

zakladanie skrzynek raczej bezproblemowe w iq znowu jakies dziwactwo ze zmienionymi loginami (nazwa skrzynki pocztowej rozni sie od loginu sluzacego do dostepu do niej)

zaleta jest mozliwosc zakladania skrzynek pocztowych o identycznych nazwach w roznych domenach dla osob obslugujacych wiele serwisow bardzo wygodna sprawa (w progreso tego czasem brakuje)

 

webmail

w obu firmach webmail POZBAWIONY mozliwosci zmiany hasla!!

(chyba ze w iq jest ale jeszcze tego nie znalazlem wtedy prosze o poprawienie mnie) w iq dwa rozne systemy do wyboru w tym round cube

 

- statystyki wykorzystania konta

przydalo by sie wiecej informacji , nie tylko sucha notatka ze wykorzystano xx gb z xxx gb

warto by pomyslec o informacji z kilka ostatnich dni jak przebiegalo wykorzystanie zasobow

 

- przypisanie nowej strony www

proces w obu firmach podobny

progreso

proces calkowicie zautomatyzowany

iq

niezbyt wygodne ustawianie aliasow dla stron, www.?? czy tez *.?? powinny byc ustawione z automatu kolejny "uciazliwy" drobiazg to to ze trzeba sciezke dostepu wpisywac recznie

(w progreso mozna sobie wyklikac) to samo dotyczny katalogow (mozna je zakladac przez ftp a

z panelu nie ma takiej mozliwosci)

 

- podzial przestrzeni miedzy poczte i www

tutaj nastapilo lekkie rozczarowanie, niestety z gory trzeba okreslic ile ma byc zarezerwowane na www/ftp a ile na poczte. to zdecydowanie nie przypadlo mi do gustu :/

zdecydowanie bardziej odpowiada mi wersja z progreso gdzie upycham ile chce az do zapchania konta... ...w teorii, bo w praktyce objawilo sie przykrymi bledami przy wypelnieniu konta w ok 10% - ach ten overselling :)

 

przy sztywnym podziale moge okreslic jaka ma byc max pojemnosc skrzynki pocztowej i to DZIALA czego w progreso od ponad roku nie moge sie doprosic

 

z drugiej strony sztywny podzial przestrzeni powoduje usmiech na widok napisu "nieograniczona ilość kont e-mail, FTP" oczywistym jest ze skoro rozmiar skrzynki pocztowej to minimum 10mb nieograniczona ich ilosc to tylko teoria

 

---------- wydajnosc/jakosc

 

To wlasnie glowny powod mojej przeprowadzki, tutaj iq zdecydowanie lepej wypada od progreso

ktore w ostatnich miesiacach dzialalo "tak sobie" a od czasu przeniesienia na nowe serwery

to juz momentami jest dramat (szczegolnie w godzinach ktore dla mnie sa najwazniejsze czyli

9.00 - 13.00).

 

---------- ogolne wrazenia / podsumowanie

 

po (na chwile obecna czesciowej) przeprowadzce jestem bardzo zadowolony - to byla dobra decyzja choc roboty z tym "od groma" :)

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Komentarz ode mnie, czyli od użytkownika korzystającego i z progreso i z IQ (i polecającego IQ : ):

- mimo wszystko chyba lepiej być w IQ, tak ogólnie i po ostatniorocznych przejściach progreso (no ale bald o tym napisał)

- loginy w IQ chyba podane są w mejlu, który otrzymujesz po zamówieniu, wiec wydaje mi się, że to mała sprawa, że tam jest boleslaw_master : )

 

Ale ale.. rzeczywiście Krzysztof powinien trochę parę spraw "dotrzeć".. np:

- czemu nie można usunąć domen, skoro można je dodać (i czy nie da się tego zrobić automatycznie, w sensie nie w 2-5h tylko w 15 minut)

- panel w IQ jest całkiem bogaty - i rzeczywiście na początku ciężko to ogarnąć, ale jeszcze docenisz tę mnogość opcji : ) przydałyby się linki "opcje zaawansowane" np. przy dodawaniu domen na dzień dobry masz tylko "podaj domenę", a po kliknięciu na zaawansowane można coś tam kombinować.. bo rzeczywiście, ja też miałem z tym problem heh

 

Poza tym:

- bald, w IQ zmieniasz hasło na mejla logując się do panelu loginem mejla i hasłem mejla i masz taki minipanelik

 

No sporo roboty, sporo : ) heh

 

bald pamiętaj, że na Święta w progreso będzie nowy extranet i webmail - to będzie kontratak progreso ; ))) dam Ci znać, bo konto tam mam do marca hehehe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
- loginy w IQ chyba podane są w mejlu, który otrzymujesz po zamówieniu, wiec wydaje mi się, że to mała sprawa, że tam jest boleslaw_master : )

 

niby tak, ale i tak mnie zaskoczyly te "dluzsze" loginy - szczegolnie w przypadku poczty

 

 

Ale ale.. rzeczywiście Krzysztof powinien trochę parę spraw "dotrzeć".. np:

- czemu nie można usunąć domen, skoro można je dodać (i czy nie da się tego zrobić automatycznie, w sensie nie w 2-5h tylko w 15 minut)

 

to i wybieranie sciezek dostepu przy dodawaniu stron, to powinno byc, bo klepanie tego "z palca" jest wybitnie niewygodne

 

- panel w IQ jest całkiem bogaty - i rzeczywiście na początku ciężko to ogarnąć, ale jeszcze docenisz tę mnogość opcji : ) przydałyby się linki "opcje zaawansowane" np. przy dodawaniu domen na dzień dobry masz tylko "podaj domenę", a po kliknięciu na zaawansowane można coś tam kombinować.. bo rzeczywiście, ja też miałem z tym problem heh

 

dokladnie tak

opcje podstawowe powinny "walic po oczach" a konfiguracja zaawansowana powinna byc uzywana "swiadomie" :P

 

Poza tym:

- bald, w IQ zmieniasz hasło na mejla logując się do panelu loginem mejla i hasłem mejla i masz taki minipanelik

 

dzieki, do tego nie dotarlem - bardziej oczywiste wydawalo mi sie zmienianie hasla przez webmail :)

 

bald pamiętaj, że na Święta w progreso będzie nowy extranet i webmail - to będzie kontratak progreso ; ))) dam Ci znać, bo konto tam mam do marca hehehe...

 

no coz, ja tez mam tam konto wazne do przyszlego roku wiec na najblizsza "swiateczna premiere" sie zalapie :)

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do panelu na IQ to się zgadzam, jest on trudny dla początkującego. Dodawanie domen kiedyś było z automatu w www i bez, nie mam pojęcia dlaczego teraz jest inaczej. Kasowanie domen niby ma być, co prawda teraz jestem na proste (to ta sama firma), odpisali mi w którymś mailu że to zrobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do panelu na IQ to się zgadzam, jest on trudny dla początkującego. Dodawanie domen kiedyś było z automatu w www i bez, nie mam pojęcia dlaczego teraz jest inaczej. Kasowanie domen niby ma być, co prawda teraz jestem na proste (to ta sama firma), odpisali mi w którymś mailu że to zrobią.

 

iq zle by nie wyszlo na tym gdyby jeden panel byl "prosty" a do zaawansowanego trzeba by sie bylo troche naklikac, w prostym wiele rzeczy "oczywistych" powinien zalatwiac automat

 

panel iq jest troche chaotyczny i wyglada jak by pierwotnie byl zdecydowanie ubozszy i autorzy dodawali nowe funkcjonalnosci "zgrubnie" je porzadkujac, lepiej by bylo aby napisac to od nowa + przemyslenie calego systemu, wtedy moglo by byc idealnie (oby tylko prace nie trwaly tyle co nad extranetem "2" w progreso :P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje boje - czyli przeprowadzka z progreso do iq.

Takze mialem "boje", ale z samym Progreso.

Przeprowadzka na IQ.pl byla dla mnie zbawieniem.

 

Osobiscie nie mialem zadnych problemow, aby odnalezc sie w panelu IQ.pl, np. co z tego, ze Progreso ma "fajny" system ticketow skoro na odpowiedz musialem czekac po 7 dni? O wydajnosci Progreso to juz nawet nie bede wspominal, po prostu porazka.

Dobrze, ze juz zmienili na swojej stronie te informacje o serwerach dell, na ktorych miala byc rzekomo ich platforma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takze mialem "boje", ale z samym Progreso.

Przeprowadzka na IQ.pl byla dla mnie zbawieniem.

 

nie przeprowadzalem sie dla przyjemnosci ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×