Skocz do zawartości
lukaschemp

Pytania

Polecane posty

1. Co dokładnie oznacza jak WHOIS zwraca informację "domena.pl - po zakończeniu okresu rozliczeniowego"

2. Kiedy prawdopodobnie domena powinna być wolna jeśli WHOIS zwraca informację "domena.pl - po rozwiązaniu umowy" w NASK.

3. Jak działa przechwytywanie domen które wygasły z tego co się orientuję to jeśli działa skrypt który próbuje co chwilę zarejestrować dane domeny to jest on szybko blokowany przez rejestratora z którego API korzysta skrypt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

1. Domena po zakończeniu okresu rozliczeniowego - zakończył się opłacony okres rozliczeniowy. W tym stanie nazwa domeny przebywa 15 dni.

 

2. Domena po rozwiązaniu umowy - umowa na utrzymanie nazwy domeny została rozwiązana. W tym stanie nazwa domeny przebywa 5 dni (wyjątkowo 15 dni dla nazw domeny usuniętych przed 9-04-2008 g. 11:45, gdy Rejestratorem był NASK).

 

3. Są limity zapytań z danego adresu ip.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patrick - dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze pytanie to w jaki sposób działają serwisy które przechwytują domeny np. taki jak dropped.pl (bo mi wydawało się, że to musi być coś w stylu bardzo częstej próby rejestracji domen, a jeśli są limity to pewnie nie jest to możliwe, bo IP zostanie zbanowany).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Sytuacja zmieniała się z roku na rok, na początku nie było limitów lecz serwery nie wytrzymywały. Nie znam w tej chwili wartości limitów na odpytanie serwera whois. Serwis dropped.pl odpytuje serwer whois, kiedyś znałem dokładna historie etc. Ale wyleciało mi z głowy ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja już znam :)

 

# Czy liczba zapytań do bazy WHOIS jest limitowana?

 

Tak. Baza WHOIS jest chroniona przed systematycznym jej odpytywaniem w celu uzyskania danych adresowych, które mogą posłużyć do nadużyć.

Ilość zwróconych danych do domen jest limitowana dla jednego adresu IP w przeciągu określonego czasu. Za każdym razem, gdy zwracane są dane pierwszy licznik zapytań dla danego adresu jest zwiększany. Gdy osiągnie ustaloną wartość dane dotyczące domeny nie są zwracane i wyświetlany jest odpowiedni komunikat. Wartość licznika jest zmniejszana stopniowo wraz z upływem czasu.

Administratorzy NASK mogą zablokować ręcznie dowolny adres IP, jeżeli wykryją jego podejrzane zachowanie.

 

 

# Jakie są limity zapytań do bazy WHOIS?

 

Limit zapytań do bazy WHOIS dla jednego adresu IP na dobę wynosi średnio 100 dla dostępu do bazy WHOIS przez interfejs WWW oraz 10000 dla dostępu do bazy WHOIS na porcie 43. Po przekroczeniu limitu dane nie są zwracane i należy poczekać w celu uzyskania kredytów na kolejne zapytania. Kredyt na każde kolejne zapytanie pojawia się, co około 15 minut dla WHOIS dostępnego przez WWW oraz co około 8 sekund dla WHOIS dostępnego na porcie 43.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi lukaschemp nalezy uzupelnic o limity dostepne w kanale partnerskim, gdzie nie sa limitowane adresy IP jako takie, a po prostu caly kanal. Sa one odpowiednio wyzsze, ale na partnerow spada odpowiedzialnosc, aby pilnowac by byly uzywane w celach wlasciwych.

 

Poniewaz dropped jest partnerem NASK, nie podlega limitom opisanym przez lukaschemp (za to ma wlasne, partnerskie). Nie jestem tez pewien czy nadal korzystaja z whois. Po co, skoro latwiej sprawdzic czy domena jest dostepna do rejestracji? Tego typu zapytania sa tez inaczej limitowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako partner nie muszą podawać w celu weryfikacji losowych liter i cyfr z obrazka? Mogą używać skrypty bez żadnej innej autoryzacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, skrypty obslugujace captcha sa tworem partnerow, aby weryfikowac to co przychodzi z internetu. Sam partner ma bezposredni dostep do API, bez tego typu ograniczen. NASK zaklada, ze partner wysyla do kanalu API odpowiednio zweryfikowane zapytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

dobra pomyłka, dropped działa na podstawie sprawdzenia rejestracji.

Zarejestrowali trochę firm i zrobili trochę śmiesznych rzeczy z tego co pamiętam.

Aktualnie mało opłacalne i lekko bezsensowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mikimikula

Skoro to dział pytania: interesuje mnie wkupienie sobie miejsca w sieci i utrzymanie w jego ramach minimum dwóch stron. Na ile to jest możliwe i jeżeli ktoś wie, jakie firmy hostingowe coś w tym stylu oferują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba każda firma umożliwia utrzymanie dwóch odrębnych stron/domen w ramach jednego konta hostingowej.

Domeny po prostu podpinasz w panelu hostingu i kierujesz je do różnych katalogów z plikami stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mruczek
Skoro to dział pytania: interesuje mnie wkupienie sobie miejsca w sieci i utrzymanie w jego ramach minimum dwóch stron. Na ile to jest możliwe i jeżeli ktoś wie, jakie firmy hostingowe coś w tym stylu oferują?

(Lekko dziwne pytanie, ale...)

To jest możliwe na 100% i w zasadzie wszystkie firmy hostingowe to oferują, bo przecież na tym właśnie polega hosting.

 

ADD: Znów jestem z odpowiedzią minutę po kimś innym. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

ok reasumujac, jezeli nie oplace w terminie domeny, mam jeszcze 15 dni na odzyskanie jej, np u innego rejestratora domen * , zgadza sie ?

 

* gdy np: ten piewszy rejestrator mi sie nie podoba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ok reasumujac, jezeli nie oplace w terminie domeny, mam jeszcze 15 dni na odzyskanie jej, np u innego rejestratora domen * , zgadza sie ?

 

* gdy np: ten piewszy rejestrator mi sie nie podoba...

Nie. Tylko u tego u którego rejestrowałeś. Dopiero po tym dodatkowym terminie kiedy domena spadnie do puli wolnych możesz u innego rejestratora. Oczywiście jeśli nie uprzedzi Cię np. Dropped czy też inny wyłapywacz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

czyli poprostu najlpiej zapisac sobie w kalendarzu, i co do minuty czekac, i szybko regnac :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czyli poprostu najlpiej zapisac sobie w kalendarzu, i co do minuty czekac, i szybko regnac :>
Taa w internecie jest masa serwisów które nabierząco sprawdzają spadające domeny z pliku strefy. (Więcej na di.pl)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×