Skocz do zawartości
europrezes

własna firma: używanie zagr.serwerów, NR VAT, podatek, działalność na terenie PL?

Polecane posty

Witam

 

Planuję otwarcie firmy świadczącej usługi hostingowe. Czy mogę to tak rozwiązać:

- jest firma z siedzibą w UK, w której założę sobie konto. Firma ta świadczy hosting osobom prywatnym i firmom. Serwery mają w USA i w Londynie.

- mają oni taki formularz:

Are you supplying services to other businesses? Yes No

Name:

Company Name:

VAT Number: (leave blank if no VAT)

 

 

Czyli rozumiem, że mogę się zarejestrować na dane firmy i sprzedawać ich hosting dalej. I teraz - jeśli otworzę firmę w Polsce, to jaki VAT numer mam im podać? Po prostu NIP? Europejski NIP(?!)?

Na czym będzie polegało odprowadzanie podatku i komu? Załóżmy - sprzedam plan hostingowy za 100$ rocznie firmie w Polsce. Hosting będą mieć z mojego konta w tej angielskiej firmie. Komu płacić podatek i ile? Przecież ta firma nie ma w ogóle żadnych podatków doliczanych chyba...

Jestem kompletnie wmieszany w to i się gubię :mellow:

 

Czy mogę świadczyć usługi osobom spoza PL jeśli firmę mam w PL? Chciałbym sprzedawać hosting każdemu kto wejdzie na stronę, niezależnie skąd jest. Czy są jakieś metody obniżenia kosztów - może założyć firmę za granicą? Ale czy wtedy mogę sprzedawać hosting dla Polaków?

 

Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek disclaimer - zastrzegam sobie prawo do popelniania bledow ;-).

 

 

Co do NIPu podawanego do angielskiej firmy. Musisz wystapic do Urzedu Skarbowego z wnioskiem o wydanie NIPu UE. On bedzie taki sam jak polski, tylko na poczatku bedzie miec "PL". Tak naprawde nie jest to konieczne, ale jesli nie podasz NIPu UE to firma brytyjska doliczy Ci VAT (zostaniesz potraktowany jako nie-vatowiec).

 

Co do reszty. Po pierwsze w Polsce nie sprzedajemy uslug w dolarach. Zalozmy wiec dla jasnosci wywodu, ze sprzedajesz cos np. za 250 zl netto. Wystawiasz tej firmie fakture VAT na kwote 250 zl netto + 22% VAT. Tak naprawde robisz po prostu normalna sprzedaz, zadnej wiekszej filozofii tu nie ma.

 

Komplikacja z firma brytyjska pojawia sie dopiero w momencie otrzymywania rachunku od nich. Do takiego rachunku tworzysz cos co sie nazywa faktura wewnetrzna, ktora wystawiasz sam sobie na dane kontrahenta zagranicznego (sprzedawca) i doliczasz podatek VAT 22% (dla hostingu). I taka fakture wrzucasz w koszty (kwota podatku naleznego i naliczonego beda takie samego, bilans wyjdzie na zero). Problemem jest to, ze musisz przeliczyc fakture na zlotowki. Z tego co pamietam naleznosc rachunkowa przeliczasz zgodnie ze srednim kursem NBP na dzien wystawienia faktury, natomiast naleznosc podatkowa (kwoty VAT) zgodnie ze srednim kursem NBP na dzien powstania obowiazku podatkowego, o ile sie orientuje jest to 15 dzien kolejnego miesiaca. Ale sprawdz sobie to gdzies, bo moge sie w sprawach tych przeliczen mylic - sam tego po prostu nie robie. I tak, to naprawde sa dwa rozne kursy do jednej faktury ;-).

 

Co do tego komu placisz podatek. Podatku za koszt (zakup hostingu) nie placisz. Wrzucasz w koszty. Zaznaczam, ze mowimy o hostingu, czyli o usludze, ktora jest opodatkowana w kraju nabywcy. Jestes natomiast platnikiem podatku od faktur, ktore wystawiasz klientom (doliczasz im 22% VAT i odprowadzasz do urzedu skarbowego). Ale nie dotyczy to faktur wystawianych dla podatnikow podatku VAT w innych krajach, w takim przypadku znow mamy do czynienia z opodatkowaniem w kraju nabywcy - w Polsce usluga taka bedzie z VAT zwolniona.

 

Co do sprzedawania do innych krajow. Oczywiscie nie ma problemu - mozesz sprzedawac gdziekolwiek, gdzie nie jest to zabronione (czyli w przypadku hostingu chyba wszedzie). Istotnym rozroznieniem jest tutaj czy do UE (wowczas jest to wewnatrzwspolnotowa sprzedaz uslug) czy poza UE (eksport uslug). Stosuje sie odmienne przepisy i procedury.

 

Firme mozesz zalozyc za granica, ale tak naprawde by uniknac dodatkowych problemow zwiazanych ze sprzedaza polecam tylko i wylacznie kraje UE. W przypadku Unii w ktorym kraju nie zalozysz firmy, bedzie ona tak samo traktowana jak firma polska (z rozroznieniem pewnych niuansow ksiegowych, jak wyzej). I wolno Ci zalozyc firme w dowolnym kraju Unii bez zadnego problemu, nawet nie bedac tam zameldowanym.

 

A tak naprawde polecam zlecic ksiegowosc biuru rachunkowemu albo wziac jakis przyspieszony kurs rachunkowosci.

 

Any more questions?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeden z nielicznych postow na tym forum ktore w zakresie podatkow jest poprawny, gratulacje dla autora ze mu sie chcialo :-)

 

oczywiscie zawsze jest maly wyjatek :-)

 

Ale nie dotyczy to faktur wystawianych dla podatnikow podatku VAT w innych krajach, w takim przypadku znow mamy do czynienia z opodatkowaniem w kraju nabywcy - w Polsce usluga taka bedzie z VAT zwolniona.

 

Nie jest taka usluga zwolniona z vat, a poprosty nie podlega VAT. Brak roznicy pod wzgledem wartosci podatku vat, ale jest roznica w rozumieniu ustawy.

 

g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie jest taka usluga zwolniona z vat, a poprosty nie podlega VAT. Brak roznicy pod wzgledem wartosci podatku vat, ale jest roznica w rozumieniu ustawy.

 

Masz racje, w kwestii formalnoprawnej taka transakcja w ogole nie podlega polskiej ustawie o VAT. Zastosowalem skrot myslowy :-).

 

Ale mysle, ze zgodzisz sie ze mna, ze jak ktos wpisze w programie ZW (bo zwykle taka opcje przewiduja programy do fakturowania) to nie bedzie to zadnym problemem. Warto dolaczyc adnotacje odwolujaca sie do stosownego aktu normatywnego w uwagach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki! Czy jest jakiś kraj blisko Polski, gdzie opłacałoby mi się otworzyć formalnie firmę poza PL?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zastosowalem skrot myslowy :-).

 

Wszystkie trzy możliwości czyli: "stawka vat 0%", "zwolniony" oraz "nie podlega" sa jak pisalem wczesniej pod wzgledem wysokosci podatku VAT sobie rowne, ale kazde z tych pojec ma zupelnie inne znaczenie w rozumieniu ustawy. Nie nazwalbym zatem tego "skrotem myslowym".

 

 

Ale mysle, ze zgodzisz sie ze mna, ze jak ktos wpisze w programie ZW (bo zwykle taka opcje przewiduja programy do fakturowania) to nie bedzie to zadnym problemem. Warto dolaczyc adnotacje odwolujaca sie do stosownego aktu normatywnego w uwagach.

 

Nie moge sie zgodzic z powyzszym twierdzeniem, poniewaz "zwolnienie" jest zupelnie czym innym w rozumieniu ustawy od "nie podlega". Polecam wymiane programu fakturujacego na taki ktory bedzie uwzglednial mozliwosc wystawienia faktury zupelnie bez vat'u.

 

Jednoczesnie jesli twierdzisz ze jest mozna tak postapic to zapytam: na podstawie jakiej ustawy dana pozycja jest zwolniona z podatku vat ? ;-)

 

g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiales mnie. Nie na podstawie jakiego paragrafu jest zwolniona, ale adnotacja, ze nie podlega. Robiac taka adnotacje naprawde mozna nadrobic niedoskonalosci programu.

 

Poprawiles mnie slusznie, ale jednak mysle, ze skoro juz dokonalismy niezbednych sprostowan to czas juz zakonczyc lapanie za slowka ;-).

 

@europrezes Mysle, ze w Wlk. Brytanii warto. Z tego co slyszalem dziala to tam sprawnie i bez zbednych formalnosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie zrozumiales mnie. Nie na podstawie jakiego paragrafu jest zwolniona, ale adnotacja, ze nie podlega. Robiac taka adnotacje naprawde mozna nadrobic niedoskonalosci programu.

 

Dobrze Cie zrozumialem, ale z calym szacunkiem bzdury piszesz, a co gorsza starasz sie do nich przekonac innych. Skiwtuje to jedynie ostatnio zaslyszanym powiedzeniem, ze starasz sie "bridging the gap between your wet dreams and reality".

 

Poprawiles mnie slusznie, ale jednak mysle, ze skoro juz dokonalismy niezbednych sprostowan to czas juz zakonczyc lapanie za slowka ;-).

 

Jesli uwazasz stosowanie blednej stawki vat, nie zgodnie z ustawa za "lapanie za slowka" to nie mam nic wiecej do dodania.

 

@europrezes Mysle, ze w Wlk. Brytanii warto. Z tego co slyszalem dziala to tam sprawnie i bez zbednych formalnosci.

 

Pytanie jaki typ dzialalnosci i w jakim celu. Jesli udzialowcy/wlasciciele przebywaja w Polsce, a kwoty nie sa wieksze to nie oplaca sie.

 

g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja niestety musze stwierdzic, ze jestes oderwany od rzeczywistosci. Mowisz o sytuacji idealnej i ja sie z Toba w tym punkcie zgadzam.

 

Ale prosze rozejrzec sie w kolo. Jesli myslisz, ze wiele istniejacych malych firm biegnie do informatykow tylko dlatego, ze w programie zmienily sie dwie literki to jestes w bledzie. Rzeczywistosc jest taka, ze firmy uzywaja takich a nie innych systemow nadal. I moge na podstawie opinii naszego biura ksiegowego konsultowanego z urzedem skarbowym powiedziec, ze dodanie stosownej adnotacji w uwagach jest w stanie taki blad zatuszowac.

 

Prosze wrocic do mojego postu raz jeszcze. Ja nie napisalem tam, ze tak pisac na fakturze nalezy, ale ze tak czesto przewiduja programy do fakturowania (male firmy uzywaja czesto darmowych, niekoniecznie najlepszych i niekoniecznie regularnie je aktualizuja) i po prostu mozna z tego ZW jakos wybrnac. Ja tam nawet nie napisalem, ze sami uzywamy takiego systemu, co tez mi probowales imputowac w ktoryms poscie.

 

Powtorze raz jeszcze i po raz ostatni, ze w pierwszym poscie popelnilem blad piszac zwolniony zamiast nie podlega VAT. Tak, to jest blad, choc dla mnie przejezyczenie. Ale niech bedzie popelnilem zbrodnie karygodna. I dla jasnosci, jakby ktos jeszcze nie zrozumial i mial wrazenie, ze go do czegos blednego przekonuje - tak, to byl blad. Ktory sprostowalem i za ktory przeprosilem juz dwukrotnie. Teraz trzeci. Moze juz wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×