Skocz do zawartości
Presell24

Systemy Operacyjne - Proszę o pomoc!

Polecane posty

Ostatnio oblałem "Systemy Operacyjne" przez głupie zadanie w programie Putty:

 

1. "skopiuj wszystkie pliki, które nie zawierają literki U i policz ile ich jest."

2. "skopiuj wszystkie pliki, które zawierają literkę Z i policz ile ich jest"

3. "skopiuj tylko pliki, które zawierają literkę W i policz ile ich jest"

4. "skopiuj pliki, które nie zawierają literki I i policz ile ich jest"

 

Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tych zadań. Podanie komend, które mam wpisać po kolei w PUTTY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ostatnio oblałem "Systemy Operacyjne" przez głupie zadanie w programie Putty:

 

Nie takie głupie to zadanie skoro je obałeś ;)

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hehe.. miałem "systemy operacyjne" na studium podyplomowym (aktualnie zaczynam 3 semestr z 3 : ) - dziadek zatrzymał się w dobie Windows 98/2000 i ogólnie spać mi się tam chciało, prawie nie chodziłem : ) na zaliczenie miałem o strukturze systemów DOS/Win/Unix ..jakieś bzdety gdzie jest jądro, główne pliki, architektura itd.. heh

 

to widzę, że u Ciebie wyższy poziom, bo w puttim ostro jedziecie : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja moge podpowiedziec ze swojej strony, abys zainteresowal sie komenda "man grep" oraz "man wc" (wc -l).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w moim poprzednim poście opcji "edycja". Dlatego napiszę post pod postem. Wiem, że niektórych to delikatnie mówiąc wkurza więc sorki.

 

Jak ktoś byłby bardzo miły to niech pomoże mi zrobić jeszcze te zadania.

Będę na prawdę bardzo wdzięczny.

 

A jakby wyglądało takie zadanie w krokach:

1. wyszukaj wszystkie wyraz zaczynające się na literkę B

2. wyszukaj wszystkie wyrazy, które zawierają na 3 miejscu literkę Z np: buZia

3. wyszukaj wszystkie pliki zaczynające się na ciąg liter BA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wow - jestem pod wrażeniem. Wysoki poziom studiów.

Ja na Systemach Operacyjnych uczyłem się o jakichś głupotach, jakieś podstawy Linuxa (kompilacja jajka, która i tak się nigdy nie udała ;) ), itp. Na pewno nie takie PRO rzeczy jakie Ty robisz :] gratki i podziwiam :)

 

A jakby wyglądało takie zadanie w krokach:

1. wyszukaj wszystkie wyraz zaczynające się na literkę B

2. wyszukaj wszystkie wyrazy, które zawierają na 3 miejscu literkę Z np: buZia

3. wyszukaj wszystkie pliki zaczynające się na ciąg liter BA

wyrazy, tzn? Wyrazy, które są w plikach w jakimś katalogu? Czy po otwarciu pliku (vim plik.txt) wtedy wyszukać?

 

1. coś z poleceniem grep pewnie
2. 
3. find  -name 'BA*'

 

Możesz potem podać rozwiązanie? Ja się chętnie poduczę tego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ej, Wy sobie jaja robicie prawda? Mam nadzieję, że tak.. To ma być wysoki poziom studiów? Przecież to nie ma nic wspólnego z SO, ludzie w technikum informatycznym uczą się takich rzeczy. Rozumiem jeszcze takie polecenia na jakichś pierwszych laborkach ale na zaliczenie? Toż to żenada.. wystarczy przeczytać dwa manuale (grep, find), dla przeciętnego, nieobeznanego studenta jakiejś rozsądnej politechniki to max godzina przygotowań... I, co najgorsze, to wcale nie chodzi o to żeby nauczyć się manuali na pamięć czy w ogóle o to żeby umieć kopiować pliki składające się z samych literek X, chodzi o to żeby nauczyć się SAMODZIELNIE znajdować rozwiązania problemów opisane w dokumentacji aplikacji, których będziemy używać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nikt nie rozwiąże, przeczytaj wypowiedź @pleple tuż nad Twoją i nie licz na gotowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to są zaoczne studia ;) I teraz sie nie ma co dziwić ze firmy nie chcą słyszeć o zaocznych studentach którzy i tak kończą na zmywaku w GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teraz sie nie ma co dziwić ze firmy nie chcą słyszeć o zaocznych studentach którzy i tak kończą na zmywaku w GB.

 

tez to slyszalem ;) chociaz ponoc po ~2 tyg pracy mozna sprawic juz sobie niezlego lapa;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

no właśnie to jest ta różnica między ludzkim życiem, a tym _(*_)!($)#(!#( krajem.. może nie po 2 tyg., ale po miesiącu znajomy kupił laptopika, a gościu montuje silniki w MANie w Holandii.. heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na dziennych (uniwerek w Olsztynie - ekonomia przedsiębiorstw)i już 3 tygodnie walczę, najpierw żeby zaliczyć ćwiczenia a teraz poprawki z egzaminów. Miałem trochę inne wyobrażenie o ekonomi że uczy myśleć, na wstępie tępią ludzi myślących.

 

Osoby z którymi hmm ciężko porozmawiać o sytuacji Polsko-Rosyjskiej, o możliwej recesji w USA i innych tematach których nie brakuje, mają oceny 4-5, a osoby z którymi ja dyskutuję na właśnie takie tematy mają ciągle poprawki.

 

Całe szkolnictwo od podstawówki do szkół wyższych są tak skonstruowane, tylko trzeba się przekonać na własnej skórze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
A jakby wyglądało takie zadanie w krokach:

1. wyszukaj wszystkie wyraz zaczynające się na literkę B

2. wyszukaj wszystkie wyrazy, które zawierają na 3 miejscu literkę Z np: buZia

3. wyszukaj wszystkie pliki zaczynające się na ciąg liter BA

 

man find

 

1. find -name "B*"

2. find -name "??Z*"

3. find -name "BA*"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@pleple - jakby to było takie trywialne, to nie było by w ogóle studiów - po co, skoro wystarczy poszukać. Studiowałeś w ogóle, czy dopiero do gimnazjum idziesz, skoro nie masz pojęcia jak jest na studiach.

Te zadania są tak oczywiste, że jak na razie właściwie nikt mu nie podał rozwiązania, ani jakoś bardziej szczegółowo nakierował.

 

@patrick - 1 i 2 znajdzie pliki, które mają ten wzorzec co podałeś. A jemu chodzi o wyrazy, a nie nazwy plików... .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@pleple - jakby to było takie trywialne, to nie było by w ogóle studiów - po co, skoro wystarczy poszukać. Studiowałeś w ogóle, czy dopiero do gimnazjum idziesz, skoro nie masz pojęcia jak jest na studiach.

Nie rozumiem skąd pomysł, że nie wiem jak jest na studiach. Czyżby dla tego iż napisałem, że są po to aby nauczyć się samodzielnie rozwiązywać problemy? A konkretnie to po to aby w pewnym sensie zmusić (czy zmotywować) do samodzielnej nauki.. To czego uczysz się na studiach to nie wiedza tajemna, można wszystkiego nauczyć się samemu. Studia są po to aby Ci w tym pomóc - pokazać czego się uczyć (jeśli sam nie masz pomysłu) oraz sprawdzić Twoje postępy (co daje również element motywacji - każdy wie, że studenci uczą się dopiero dzień przed egzaminem). Jednakże dyskusja przez wyzywanie się od gimnazjalistów nie ma większego sensu więc może darujmy sobie jej dalszą część.

 

Te zadania są tak oczywiste, że jak na razie właściwie nikt mu nie podał rozwiązania, ani jakoś bardziej szczegółowo nakierował.

Nie, zadania nie są oczywiste. Jest wręcz odwrotnie - nikt (najwyraźniej wliczając w to autora wątku) nie wie co autor tych zadań miał na myśli pisząc "wyszukaj wszystkie wyrazy". Jest normalnym bowiem iż prowadzący formułują polecenia w sposób skrótowy, tak że jedynie osoby uczęszczające na zajęcia rozumieją o co w nich chodzi.

 

@patrick - 1 i 2 znajdzie pliki, które mają ten wzorzec co podałeś. A jemu chodzi o wyrazy, a nie nazwy plików... .

Według mnie on sam nie wie o co mu chodzi (a przynajmniej dotąd nie umiał tego wyrazić, choć był o to pytany).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@pleple - jakby to było takie trywialne, to nie było by w ogóle studiów - po co, skoro wystarczy poszukać. Studiowałeś w ogóle, czy dopiero do gimnazjum idziesz, skoro nie masz pojęcia jak jest na studiach.

Te zadania są tak oczywiste, że jak na razie właściwie nikt mu nie podał rozwiązania, ani jakoś bardziej szczegółowo nakierował.

 

Nam kiedyś profesor od matematyki dyskretnej powiedział:

Student/Inżynier nie musi wszystkiego wiedzieć, musi wiedzieć gdzie to znaleźć! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A do mnie jeden żul na dworcu się przyczepił i zaczęliśmy gadać, kiedy rozmawialiśmy o pomysłach i ludziach na studiach powiedział

"idąc za stadem niczego nie osiągniesz"

 

Pomijając osobę która to powiedziała, te słowa jednak dały do myślenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To czego uczysz się na studiach to nie wiedza tajemna, można wszystkiego nauczyć się samemu. Studia są po to aby Ci w tym pomóc - pokazać czego się uczyć (jeśli sam nie masz pomysłu) oraz sprawdzić Twoje postępy (co daje również element motywacji - każdy wie, że studenci uczą się dopiero dzień przed egzaminem)

Z tym zgadzam się, ale z małym 'ale'.

Dobrze wszyscy wiemy, że jest podział studiów na: dzienne, zaoczne i prywatne(płatne).

I mimo, że poziom na tych studiach jest diametralnie różny, to jednak kończąc dostajemy papierek na to... . I mimo tego samego celu "nauczyć ludzi myśleć, a nie uploadować im gotowe schematy do głowy", to jednak wiedza po różnych studiach jest także diametralnie różna.

(kurcze, już zapomniałem o czym miałem napisać...)

Chodzi o to, że zawsze manual (czy inne oficjalne źródło informacji) jest przystępnie napisane dla kogoś... . A shell nie jest na tyle trywialny (np. dla kogoś, kto wcześniej nie miał styczności z linuxem, shellem, itp, itd), aby mówić, że jest to żenujący poziom studiów... .

Przepraszam Cię także, że powiedziałem to zdanie w sprawie gimnazjum - poniosło mnie ;)

 

Według mnie on sam nie wie o co mu chodzi (a przynajmniej dotąd nie umiał tego wyrazić, choć był o to pytany).

Mnie jeszcze dziwi, że na studiach nikt ze znajomych mu nie pomoże i musi posiłkować się forami w internecie... .

U mnie takie sprawy załatwiamy na własnym forum roku, a nie publicznie na Forum w Onecie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, nieco faktycznie niejasno napisałem. Nie twierdze, że taki poziom studiów jest żenujący (w końcu nawet nie wiem jaki to kierunek czy tym studiów). Miałem na myśli, że żenadą jest pytać o to tak natrętnie na forum zamiast po prostu przeczytać te manuale. Choć może faktycznie też za ostro to ująłem, w końcu nie każdy student informatyki chce się tym zajmować w przyszłości - niektórzy po prostu nie chcą iść do wojska czy coś..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w końcu nie każdy student informatyki chce się tym zajmować w przyszłości - niektórzy po prostu nie chcą iść do wojska czy coś..
Nie każdy musi też to lubić. Grafikowi umiejętność shellowania raczej się nie przyda, dlatego pójdzie najmniejszą linią oporu, aby tylko zaliczyć/zdać egzamin.

 

Czekamy więc na sprecyzowanie treści zadania i na rozwiązania :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nom tylko grafik to nie informatyk tylko artysta, raczej studia informatyczne to w ogóle mu się nie przydadzą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Blueman Wyglada na to, ze nie miales jeszcze przyjemnosci z dr inz. K. Dowiesz sie co powinien umiec grafik komputerowy ;-). Po czym te dwa slowa juz nigdy nie beda kojarzyc sie tak pieknie ;-). Choc rok temu podobno wrzucali go na ostatni semestr i podobno dziekan zadzialal i rzeczony dr. inz. puscil wszystkich przed obronami (szok).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×