Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Linux

Sprawdzenie Możliwości Zapisania W Katalogu

Polecane posty

Witam, ktoś może mi powiedzieć jak napisać w ifie (bash) sprawdzanie możliwości zapisania w danym katalogu?

 

Z góry thx :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, ktoś może mi powiedzieć jak napisać w ifie (bash) sprawdzanie możliwości zapisania w danym katalogu?
Google przestalo dzialac? -w.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

'[' jest aliasem do 'test' więc jeśli napiszesz:

if [ ...

To tak jakbyś napisał

if test ...

 

Teraz tylko...

man test

.. i już wszystko wiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

p, tak - dostałem bana na google (używałem za dużo transferu) :D.

 

-w jest do plików - do katalogów nie działa, przynajmniej nie mi. Przeglądałem man basha.

 

pleple, wiem o co w tym chodzi - ja chciałem tylko żeby mi ktoś mi podał -X

 

// Edit - problem rozwiązany, załatwiłem to innaczej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-w jest do plików - do katalogów nie działa, przynajmniej nie mi. Przeglądałem man basha.
Moral z tego taki:

Zmien system :D

 

$ pwd
/home/p
$ mkdir test
$ ls -l /home/p | grep test
drwxr-xr-x   2 p	 p	  512 Dec 15 14:34 test
$ if [ -w /home/p/test ]; then echo writeable; fi;
writeable

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech, katalog to też plik. P rzeczywiście się pomylił, żeby zapisywać w danym katalogu trzeba mieć prawo wykonywania i zapisu, samo prawo zapisu nie wystarczy. Myślałem, że takie podstawy jak prawa dostępu są Ci znane więc dałem tylko źródło, z którego można wyczytać jak sprawdzić poszczególne flagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ech, katalog to też plik. P rzeczywiście się pomylił, żeby zapisywać w danym katalogu trzeba mieć prawo wykonywania i zapisu, samo prawo zapisu nie wystarczy.
Fakt, nie pomyslalem o tym, ze Linux moze miec katalogi z +w-x :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już napisałem, poradziłem sobie :D Mieliście racje ale znam prawa dostępu :D

 

Jak już jesteście tacy chętni do pomocy do może mi powiecie jak sprawdzić wagę pliku ( bez pokazywania jego nazwy ) ?

 

Teraz już nie wiem, czytałem man du i tego nie ma :D Lsnem? :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz już nie wiem, czytałem man du i tego nie ma :D Lsnem? :|
Mam wrazenie, ze nie znasz idei zgodnie, z ktora sa tworzone narzedzia UNIX'owe :D

du <nazwa_pliku> | cut -f1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam wrazenie, ze nie znasz idei zgodnie, z ktora sa tworzone narzedzia UNIX'owe :D

Zaraz Ci napisze, że zna świetnie. Linux zawsze najpierw zadaje lamerskie pytanie a potem twierdzi, że on właściwie to wszystko wie. Tak jak teraz - zna zasady działania praw dostępu, wie jak działa polecenie test ale nie umiał wykombinować tego co potrzebuje, heh;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak jak teraz - zna zasady działania praw dostępu

 

Cały czas znałem. Po prostu nie wiedziałem jednej rzeczy, już mi to uświadomiłeś - dzięki :D

 

wie jak działa polecenie test ale nie umiał wykombinować tego co potrzebuje

 

Według mnie istnieje różnica w rozumieniu jego działania a posiadania umiejętności 100% posługiwania się nim.

 

Mam wrazenie, ze nie znasz idei

 

Chodzi Ci o łączenie tych rozwiązań? Tzn X Y|Z? (np [cat plik.txt | grep coś] ) Jeżeli tak to szukałem innego rozwiązania :D

 

P.S Nigdy nie twierdziłem że wiem wszystko, wiem że wiem mało i tego nie ukrywam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Według mnie istnieje różnica w rozumieniu jego działania a posiadania umiejętności 100% posługiwania się nim.

I na czym niby ta różnica polega? Bo wg mnie można posługiwać się czymś nie znając zasady działania ale nie na odwrót. Jeśli wiesz jak coś działa to musisz umieć się tym posługiwać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli wiesz jak działa samochód to znaczy że umiesz nim jeździć? :D

Tak, zdecydowanie. Być może kiepsko bo nie masz wprawy ale umiesz. W przypadku zagadnień technicznych (jak ta tutaj) wprawa nie ma znaczenia więc tutaj rzeczy się upraszczają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, zdecydowanie. Być może kiepsko bo nie masz wprawy ale umiesz. W przypadku zagadnień technicznych (jak ta tutaj) wprawa nie ma znaczenia więc tutaj rzeczy się upraszczają.

 

 

ta... zwłaszcza, że będzie ci gasł przy każdym ruszaniu i na każdym skrzyżowaniu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, moim zdaniem trzeba mieć wyczucie. Wiesz jak zbudowany jest samochód jak się rusza zmienia biegi ok teoria. Teraz siądź za kierownice i po prostu jedź! To nie możliwe, dowodem tego są ćwiczenia na prawo jazdy (praktyczne) a następnie sprawdzanie tego na egzaminie.

 

Moim zdaniem wręcz przeciwnie, wprawa ma znaczenie - zgadzam się nie takie duże jak w prowadzeniu samochodu ale ma :D

 

/Edit -- Jarek był szybszy :D (życie... ;f)

 

/Edit 2 - lekko przerobiłem mój skrypt i zastosowałem |cut, na początku nie chciało działać (dlatego szukałem innego zamiennika ) ale już śmiga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyczucie czy wprawa jest potrzebna. Tym różni się właśnie jazda samochodem od administracji systemem. Tutaj ważna jest wiedza a nie wyczucie.

 

Poza tym, jeśli wiesz jak działa samochód to nie powinien Ci gasnąć co skrzyżowanie bo wiesz do czego jest sprzęgło. Skończmy z tym bo analogia jest nietrafiona. Nie mam pojęcia jak można wiedzieć, że do zapisu trzeba bitów "x" i "w" (bo to oznacza, że rozumiesz kwestię działania praw dostępu w systemach plików) i jednocześnie nie skapować, że trzeba zbadać ich ustawienie żeby stwierdzić możliwość zapisywania w danym katalogu. Ale ok, może jestem zbyt ograniczony żeby to pojąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że lepszym adminem jest człowiek z jakąś praktyką. To że masz tytuł administratora systemów unix nie oznacza że musisz wiedzieć wszystko od zaraz lub też nie możesz się pomylić. Dlatego stosuje się praktykę, ćwiczenia na serwerach klientów nie są chyba mile widziane.

 

może jestem zbyt ograniczony żeby to pojąć.

 

Może :D (piszę od razu że to żart żeby nie było że Cię obrażam)

 

/me myśli co się dzieje z tym forum... :D

 

Temat do zamknięcia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×