Skocz do zawartości

Takija

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Normalna

O Takija

 • Ranga
  Nowy użytkownik
 1. krzysiek1991 - ważna uwaga. Cały temat dotyczy wyłącznie klientów konsumentów. W przypadku jeżeli klientem jest firma, stawka podatku powinna wynosić 0% (odwrotne obciążenie).
 2. is_wm, tutaj w pełni się z Tobą zgodzę. Ustawa mówi o tym, że takiego nabywcę należy zweryfikować i trzeba mieć co namniej dwa dowody potwierdzające jego dane - tutaj interpretacja według pierwszego wyniku w Google - http://fakturavat.org.pl/fakturowanie-vat-moss/ i bardziej szczegółowo https://fakturownia.pl/fakturownia-vat-moss.pdf Warto pamiętać, że tutaj nie chodzi tylko o kraje, które mają niższy VAT niż Polska. W Węgrach jest już 27% VAT i tutaj już może pojawić się problem jak naliczymy i odprowadzimy 23%. Dlatego według mnie, najlepiej albo w pełni wszystko dostosować aby móc obsługiwać takich klientów albo świadczyć usługi tylko dla Polaków - przez zablokowanie możliwości wyboru kraju (część hotingów tak robi, co wyszło podczas sprawdzania firm. Dalej już ich nie sprawdzałem w tym momencie).
 3. Celem tego wpisu było wyłączenie zwrócenie uwagi na ten problem, w żadnym wypadku jakiekolwiek obrażenie którejś z firm. Dlatego też wymieniłem tutaj praktycznie wszystkie firmy, które stosują się do tej dyrektywy - to, że kilka firm miało nieprawidłowe stawki nie skreśla ich - widać, że już robią coś w tym kierunku, aby dostosować się do wymogów. Wyjątkiem są tutaj dwie firmy, ale to firmy giganty. Niezmiernie cieszy fakt, że już 4 firmy przynajmniej przejrzały swoje systemy i je poprawiły (zaktualizowały stawki) - i o to w tym wszystkim właśnie chodziło. Również wielki szacunek dla Was z mojej strony. W przypadku tej Rumunii, przez przypadek wybrałem ten kraj, sprawdziłem w jednej firmie, drugiej i stawki się nie zgadzały. Nie byłbym w stanie dla wszystkich 20 firm sprawdzać 28 różnych krajów UE i czy dla nich stawki się zgadzają. Jak jedna się nie zgadza, to prawdopodobnie firma pozostałe też powinna zwetyfikować, czy są aktualne. Nie zgodzę się z wpisami niektórych co twierdzą, że pewnie mało jest klientów z zagranicy. Zapewne w każdej firmie jacyś się znajdą, a w większości pewnie są to Polacy na emigracji, którzy korzystają z naszych firm (w tym ja). is_wm - A marchewka to owoc? Jak można porównywać krzywiznę bananów do spraw jakimi są podatki? Przecież w Polsce w związku z tą dyrektywą również obowiązują odrębne przepisy o czym mówi odpowiednia ustawa (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001171). To tak samo, jakby firmy nagle zaczęły sprzedawać swoje usługi wszystkim ze stawką 30% VAT bo takie mają widzimisie i nie chce im się przestawić w systemie na 23%. Co z tego, że mamy 23%, naliczymy 30%, zapłacimy 23%, a 8% sobie weźmiemy dodatkowo - klient i tak będzie myślał, że skoro tak jest, to taka obowiązuje stawka podatku. A skarbówka? Panie, kto by się nimi przejmował, róbmy co nam się podoba i niech jest fajnie.
 4. Dzień dobry forumowicze! Na podstawie "WHT - Ranking firm hostingowych" postanowiłem sprawdzić najpopularniejsze polskie firmy hostingowe (20 firm, które umożliwiają wybór kraju przy rejestracji), pod kątem stosowania dyrektywy unijnej 2008/8/CE - https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/telecommunications-broadcasting-electronic-services_en, która obowiązuje od 2015 roku. W uproszczeniu chodzi o tzw. Mini One Stop Shop, czyli jeżeli konsument z dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej, dokonuje zakupu w polskiej firmie, ta ma obowiązek sprzedać mu daną usługę elektroniczną (np. hosting) ze stawką podatku VAT obowiązującą w danym kraju konsumenta. Przykładowo, jeżeli klient jest z Wielkiej Brytani i kupuje hosting w polskiej firmie, ta ma obowiązek sprzedać mu go ze stawką podatku VAT wynoszącą 20% (taka stawka podatku jest w Wielkiej Brytani). Wyniki są fatalne. 4 firmy na 20 sprawdzonych radzą sobie z tym dorze. Są to firmy (kolejność losowa): Smarthost, Superhost, o12 i AZ. W przypadku AZ wygląda to różnie (jakby sypał się system). Raz liczy prawidłową stawkę, raz liczy 23% (stawka dla polski), tak samo z wyświetlaniem ostatecznej kwoty. Dodatkowo, w przypadku AZ i o12 dla krajów spoza polski i UE, naliczana jest stawka 23% (jak dla polski), a powinna ona wynosić 0% lub np (tutaj kwestia jest również dyskusyjna, na odrębny temat, jak to powinno robić się dla konsumentów spoza krajów UE). Co ciekawe, zauważyłem również, że część firm ma błędne stawki podatku VAT dla krajów UE (kolejność losowa): sprintdatacenter, IONIC i MyDevil - przykładowo, dla Rumuni stawka VAT wg. tych hostingów wynosi 24%, a faktycznie w Rumuni obowiązuje stawka 19% VAT. Zwróciłem uwagę na to, że błąd ten pojawia się czesto w firmach stosujących panel WHMCS, a więc i występuje on w większości marek hostingowych należących do grupy H88 S.A. Być może firmy te korzystają z jakiejś bazy, która ma nieaktualne dane. Wszystkie firmy, które były sprawdzane, zostały również zweryfikowane pod kątem posiadania VAT UE (widoczność w bazie VIES). 20 na 20 firm go posiada. Dużym zdziwieniem dla mnie jest, że tak duże (wręcz korporacje, wg. większości rankingów) firmy jak (kolejność losowa): Home i Nazwa nie stosują się do tych przepisów. Tym bardziej przypuszczam, że firmy te zatrudniają własnych księgowych oraz prawników, którzy powinni taki problem rozwiązać jeszcze przed wejściem w życie ustawy, a od tego czasu minęło już 2,5 roku. O pozostałych firmach już nawet nie wspominam. Pewnie niezły bałagan w związku z tym musi panować w dokumentacji księgowej. Resztę przemyśleń na ten temat pozostawiam Wam.
×