Skocz do zawartości

aftereight

Użytkownicy
  • Zawartość

    80
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez aftereight


  1. Domeny globalne nie transferuje się za darmo. Zawsze trzeba odnowić przy okazji usługę na kolejny rok. czyli jak zostało ci 4 mies. do końca i prze transferujesz teraz domenę to stracisz te 4 miesiące.

    Nic nie tracisz, dodaje się po prostu rok do obecnej ważności. Opłata za transfer jest jednocześnie przedłużeniem ważności domeny o dodatkowe 12 miesięcy. A żeby procedurę transferu rozpocząć należy zgłosić się do firmy, _do_której_ chcesz ją przenieść, bo to oni rozpoczynają, wysyłając tzw. zapytanie transferowe.


  2. 1. Czy to prawda, że jeżeli zarejestrowaliśmy domenę, która wygasła jakiś czas temu (np. pół roku temu) a przedtem pod tą domeną działał długo jakiś popularny serwis to poprzedni właściciel tej domeny może na drodze sądowej skutecznie żądać zwrotu tej domeny? (Chodzi o domeny com, org i net oraz domeny pl).

    Jeśli nie opłacił, to domena przestała być jego własnością i osoba/firma, która ją wówczas wykupiła ma pełne prawo do użytkowania. Pewnie może się procesować, ale IMHO będzie to po pierwsze długotrwałe, a po drugie nieskuteczne.

    3. Czy w przypadku rejestracji domeny międzynarodowej COM na fikcyjną osobę (fikcyjne nazwisko, adres itp.) możliwe jest w praktyce anulowanie takiej rejestracji a jeśli tak to w jaki sposób?

    ICANN, czyli jednostka koordynująca system domen wymaga, żeby dane były prawdziwe, w przypadku sprawdzenia (nie wiem, czy są jakieś wyrywkowe kontrole, czy może jeśli ktoś zgłosi nieprawidłowość) rejestracja domeney może zostać anulowana. Istnieje natomiast u niektórych rejestratorów możliwość ukrycia danych - jest to opcja płatna. Wtedy we WHOIS jest informacja, u kogo domena jest wykupiona, a ewentualny kontakt z prawdziwym dysponentem tylko za pośrednictwem tego rejestratora.


  3. Jeśli domena ma być firmowa, to moim zdaniem lepiej, żeby była zarejestrowana na firmę, wtedy sprawa jest jasna: w przypadku ewentualnych cesji, przenosin, jakichkolwiek zmian danych czy zmian technicznych wymagających autoryzacji wiadomo, że autoryzacja ma pochodzić od konkretnej firmy, a jej dane są widoczne we WHOIS. Gdyby była na osobę prywatną, to po pierwsze dane można (nie trzeba) ukryć, a po drugie firma nie ma tak naprawdę praw do tej domeny; co będzie, jeśli ta osoba się z firmą "pokłóci"? No chyba, że Ty wolisz mieć kontrolę nad domeną, zamiast oddawać ją firmie :)

    I tak jak pisała Ona może najczęściej można ustanowić innego dysponenta, a innego płatnika (w home.pl na pewno tak można).


  4. ale gdzie najtaniej? gdzie najpewniej?

    w niektorych zagranicznych firmach przyjmuja np. 10 zamowien na ta sama domene i probuja wyciagac wiecej $$$ od userow, takie firmy chcialbym ominac

    Hej, ale masz na myśli "opcję na domenę", czyli usługę dotyczącą domen polskich? Tutaj wiadomo od razu (bo widać we WHOIS) czy już ktoś taką opcję wykupił czy nie, i jest to dość pewna sprawa. Tzn. jeśli faktycznie domena się zwolni, to osoba mająca opcję ją dostanie, NASK to kontroluje.

    A z tego co powyżej piszesz wynika raczej, że chodzi Ci o "wyłapanie" zwalniającej się domeny globalnej. Są firmy, które to robią, używając różnych sprytnych programików, ale tu nie ma żadnej gwarancji, że jak im za taką usługę zapłacisz, to w ogóle uda im się ją "złapać" albo że nie przyjęli kilku takich samych zamówień. To nie jest usługa gwarantowana przez ICANN, tylko po prostu loteria - kto pierwszy ten lepszy.


  5. Czyli mam rozumieć że problem leży po stronie HOME.pl a nie że coś poknociłem albo źle ustawiłem w HOST1.pl ?

    Jeśli podczas wpisywania DNSów w panelu domeny na home.pl pojawia się komunikat, że docelowe DNSy nie są skonfigurowane na przyjęcie delegacji, to znaczy, że te docelowe DNSy nie odpowiadają prawidłowo na zapytanie o Twoją domenę (a powinny, jeśli tam byłoby wszystko dobrze ustawione). Problem nie leży po stronie home.pl, raczej zwróć się z pytaniem o przyczynę do host1.pl. Chociaż w home najprawdopodobniej szybciej Ci odpowiedzą :mellow:


  6. Niewiem czy to jest to samo, ale rejestrując swoje domeny w home.pl też moich danych nie ma we whois tylko

    id abonenta: identyfikator (osoba fizyczna) oraz

    Abonent: dane niedostepne

    Ale to chyba domeny polskie? Bo jeśli rejestrujesz domenę polską jako osoba fizyczna, to "z urzędu" dane właściciela we WHOIS są ukrywane. W przypadku domen globalnych tak nie jest, tam zawsze dane są jawne (powinny być, wg zasad ICANN) - chyba że skorzysta się właśnie z Whois Privacy Protection. To jest opcja płatna, nie każdy rejestrator ją oferuje, ale pozwala ukryć swoje dane. We WHOIS pojawia się wtedy informacja, że dane zastrzeżone, a z właścicielem można się kontaktować pośrednio, przez rejestratora.


  7. Jezeli zaplace za przedluzenie w czasie 30 dniowego okresu blokowania domeny po wygasnieciu, to przedluzaja mi o rok od momentu wplaty, czy tak czy owak przedluzenie liczy sie od momentu wygasniecia? Mozna by w ten sposob dodatkowy miesiac zyskac waznosci domeny :D

    Nie ma tak dobrze :) Ważność się liczy bez przerw, czyli rok od daty wygaśnięcia, a nie opłacenia. Zresztą, czy to jest zyskanie, jeśli przez powiedzmy 25 dni domena nie działa? No chyba, że nie używasz, tylko gromadzisz i czekasz na lepsze czasy :)


  8. A co piszesz o tych 75 dniach to pierwsze slysze. Czy mozesz przyblizyc temat ?

    W przypadku domen globalnych proces wygasania domeny jest znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany niż przy .pl, a mianowicie:

    Po dacie wygaśnięcia (expire date) następuje tzw. grace period, który trwa 40 dni. Potem jest trwający 30 dni tzw. redemption period + 5 dni okres "kasowania domeny" - pending delete, co daje 75 dni. Dopiero na 76 dzień domena trafia do puli nazw wolnych. Są to terminy według przykazań ICANN i w rzeczywistości niektórzy operatorzy mogą je naciągać, ale większość porządnych firm stosuje sie do nich.

    Domenę globalną można bez dodatkowych kosztów odnowić w statusie grace period (tzn. dotychczasowy właściciel płaci i domena znowu działa). Jeśli domena wejdzie w redemption period, to jej odnowienie staje się już bardzo kosztowne (cena nawet kilka razy wyższa od normalnej opłaty rocznej) i trwa okolo 2-3 dni. Jest wiec to drogie, ale daje pewność, że odzyska się domenę. W okresie pending delete już nic się nie da zrobić, domena wylatuje.


  9. Jakie firmy oferuja taka usluge aby moc przejac jak najpewniej taka domene ? I ile takie cos kosztuje ? oraz jaka mam pewnosc ze ta firma rzeczywiscie zdarzy wykupic odpowiednio szybko ta domene ?

    Oficjalnie możliwość "ustawienia się w kolejce" do zwalnianej domeny nazywa się "opcja na domenę" i oferują ją niektóre firmy rejestrujące domeny - tu masz listę: http://www.dns.pl/porozumienie/uslugobiorcy.html takich firm (oznaczone: OPCJA).

    A jeśli dla jakiejś domeny taka opcja nie zostanie wykupiona - to kto pierwszy ten lepszy. Różne firmy mają skrypty sprawdzające co chwila dostępność domen, ale akurat konkretnych ofert Ci nie podam, bo nie znam. Gwarancji nie ma, że się uda, bo ktoś inny może mieć skrypt, który się akurat wykona trzy sekundy wcześniej :D


  10. Po jakim czasie od wygaśnięcia domenę będzie można zarejestrować ?.

    Czy istnieje jakiś sposób , ze by dowiedzieć się o której wygasa domena !! ( Odpada zapytanie się osoby rejestrującej :D)

    Zależy, czy chodzi o domenę polską czy globalną. Polskie, po nieopłaceniu przez aktualnego dysponenta, są blokowane na 30 dni i zasadniczo w 30 dni po dacie ważności trafiają z powrotem do puli nazw wolnych. "Zasadniczo", bo podobno niektórzy rejestratorzy kasują je wcześniej, wtedy wcześniej są wolne, a zdarza się, że domena zostanie z jakiegoś powodu zablokowana przez NASK i wtedy się nie zwalnia. Najpewniejszym sposobem na uzyskanie tej domeny jest wykupienie tzw. opcji na nią (nie wszystkie firmy rejestrujace to oferują) - czyli płaci się za to, że w razie zwolnienia domeny jesteś do niej pierwszy w kolejce i masz pewność, że Ty ją dostaniesz.

    A domeny globalne zwalniają się nieco dłużej, 75 dni po wygaśnięciu. I o wiele częściej są podbierane, podkupywane przez firmy, które potem oferują ich odsprzedaż.

    "O której wygasa domena"? Domeny są uwalniane/kasowane w losowych godzinach, nie ma pewności, że jeśli była zarejestrowana np. o 17.03 to o tej samej godzinie, 30 dni po terminie rejestracji się zwolni.


  11. co mam zrobic zeby kupic sobie adres? np. www.buraki18.pl czy musze korzystac z jakiejs firmy?czy jest miejsce gdzie bezposrednio sobie kupuje i mam, a nie płace co rok np. 60 zł?

    Nie musisz kupować od firmy, możesz od osoby prywatnej ;)

    Abonament za domenę .pl płaci się rocznie (no, można na kilka lat naprzód), nie ma opcji jednorazowej opłaty za nieograniczone korzystanie. Ceny są zróżnicowane, przejrzyj opinie o różnych firmach i ich oferty. Ja polecam home.pl: można wszystko załatwić szybko, firma pewna, więc domena nagle nie zniknie, i, co ważne dla osoby początkującej - mają dobrą, całodobową i "różnokanałową" obsługę klienta, można się więc wszystkiego dowiedzieć na miejscu.


  12. Czy w Polsce jest jakiś rejestrator który uferował by możliwość rejestracji domen rumuńskich oraz węgierskich oraz innych europejskich krajów ?

    U większości dużych rejestratorów można rejestrować takie "niestandardowe" domeny, chociaż nie zawsze piszą o tym w ofercie. Rejestracja domen poszczególnych krajów wiąże się często z rozmaitymi ograniczeniami i bywa niemożliwa np. dla osób nie będących obywatelami. Jeśli interesują Cię konkretne domeny, to najlepiej wysłać do paru wybranych firm zapytanie mailem, masz wtedy od razu konkrety: możliwości, ceny no i czas reakcji na zapytanie :P


  13. Zgłaszałem, więc wiem :)

    Aha... i pewnie nie zareagowali w trzy minuty, przesyłając Ci dziękczynnego posta oraz głowę spamera pocztą kurierską? ;) Zgłoszenie od jednej osoby to jednak chyba ciut mało, żeby zablokować komuś konto.

    Akurat nigdy nie miałem nawet byle konta pocztowego w tej spam-support-firmie.

    No tak, to bardzo podnosi wiarygodność Twoich wypowiedzi i opinii na temat usług home.pl :)


  14. widzialem kiedys strony w takowej domenie jednak za nic nie moge znalesc nikogo kto by je rejestrowal

    czy ktos moze mi powiedziec "od czego" one sa? i ew. gdzie je rejestrowac

    Nic dziwnego, że nie możesz znaleźć nikogo, kto rejestruje domeny z rozszerzeniem .me, bo takie domeny nie istnieją. Na stronie http://www.iana.org/ dostępne są informacje o wszystkich istniejących domenach - krajowych (IANA ccTLD Database) i ogólnych (Generic Top-Level Domains). Tam też znajdziesz informację u kogo można je zarejestrować i na jakich warunkach.


  15. Wśród ludzi znających się bardziej, serwer wirtualny jest znany, ale bardziej chodzi mi o zwykłych szarych ludzi, nie programistow, informatyków itd.

    Zwykły szary człowiek czy przykładowa pani Krysia z sekretariatu to powie "Miejsce na stronę www i pocztę", albo o w ogóle "Chciałbym mieć stronę www i pocztę email" - utożsamiając stronę www z serwerem/kontem, na którym ona leży (a często jeszcze dołączając do tej paczki domenę ;) )


  16. Stabilny, szybki i z dobrym supportem - home.pl Z podanych przez Ciebie wymagań wynika, że wystarczyłby chyba nawet pakiet Business Starter, a jak nie, to może być ten większy, teraz jest promocja na serwery. Na pewno są bazy MySQL i php5. Najlepiej wyślij do nich maila z prośbą o przedstawienie odpowiedniej oferty.

×