Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
jarbi

[wykonam] Adminowanie Serwerem Jak I Też Opieka

Polecane posty

Witam, podejme sie adminowania serwerkiem (Linux , FreeBSD) opartym na kazdym panelu (lub tez nie) lub tez skonfiguruje nowa maszyne.

 

Zakres mych uslug to procz wymienionej juz opieki, dbanie o bezpieczenstwo, konfiguracja uslug pod katem wydajnosci itd.

 

Mam spore doswiadczenie w tej branzy (nie jestem raczkujaca osoba, ktora pojela tylko podstawy Linuksa;>) i mam spore doswiadczenie odnosnie pracy na odpowiedzialnych stanowiskach (spore serwery hostingowe itd)

 

Mysle iz nie ma sensu wymieniac softu jakiego znam, czy tez cennika uslug, po prostu zainteresowanych moja oferta prosze o kontakt na:

roszkiewicz.jakub@gmail.com lub przez pw, na zyczenie udostepnie dokladniejsze dane odnosnie mego doswiadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytanka, jestem ciekaw Twojej wiedzy/doswiadczenia.

 

Zakladamy taka sytuacje, masz serwer o nastepuajcych paramterach:

 

AMD Athlon64 3000 z 1Mb Cache

2x1GB DDR2 667MHz

Jakies tam dyski sataII w raid 1 na jakims lepszym kontrolerze (3ware?)

 

I masz sobie serwis www, oparty powiedzmy o jakis popularny CMS np. joomle.

 

Moje pytanie brzmi, ile wg. Ciebie wywolan dziennie bedzie w stanie udzwignac taka maszyna? Wez pod uwage dwie mozliwosci, z osobnym serwerem bazodanowym (mowiac prosciej mysql nie bedzie mial wplywu na obciazenie serwera WWW) oraz all in one. Za serwer www niech bedzie jakis apache2 z suexec

gdyz zapewne jak wiesz ma to dosc kluczowe znaczenie jezeli chodzi o wydajnosc.

 

Kolejne pytanie, masz serwer bazodanowy opart na MySQL 5.0.x. Bez znaczenia jaka to maszyna, ale nagle dostaje ona duzego loada, opisz mi prosze co pokolei robisz by zbadac co jest tego przyczyna (wiadomo ze mysql, ale interesuje mnie dlaczego).

 

Udziel prosze odpowiedzi na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim najpierw od konca.

Mysql5.0 ->

przede wszystkim sprawdzam, czy ustawienia mysql sa optymalne, sprawdzam obciazenie dyskow, czy prawidlowo wykrywa ramy (a nuz jedna kosc mogla pasc), czy tez czy czasami swap nie skopal sie. ;-)

(juz pomijajac sprawdzanie zapytan czy tez blednie utworzonych tabel itd).

 

Co do ilu wywolan dziennie udzwignie taka maszyna trudno mi to zdefiniowac (zalezy od rozbudowania cms, ilosci zapytan sql, kodu php i operacji przeprowadzanch podczas odpalania skryptu). Zreszta po co mialbym cos takiego wrozyc, skoro sa od tego statystyki?;-)

Mozna tylko mniej wiecej powiedziec, czy taka maszyna dzwignie tyle i tyle wywolan na dzien.

I tak, konfiguracja apache jak i wybor wersji ma kluczowe znaczenie (tutaj mozna znowu flejmowac, co lepsze;>)

Acz przyznam szczerze, ze dobrze skonfigurowana maszyna potrafi duzo uciagnac. Duzo dawalby raid1 jesli chodzi o odczyt (z zapisem juz gorzej). Przyznajmy szczerze, jakbysmy skopali konfiguracje tak, ze dzialaloby to jak zolw to by za duzo nie uciagnelo.

Wiec naprawde trudno okreslic ilosc wywolan dziennie. ;-) Wiec imho pytanie nie ma sensu.

 

Tak swoja droga, co maja na celu te pytania? Zauwaz, ze najlepiej osoba sprawdza sie w sumie w praktyce. Kazdy ma tez swoje sposoby na prace w tej branzy. Mam wrazenie, ze pytania sa tak zadawane, ze jakkolwiek ktos CI odpowie, to i tak zaprzeczysz i podasz swoja wersje odpowiedzi. ;-)

Acz inicjatywa fajna, przynajmniej odstraszy newbie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim najpierw od konca.

Mysql5.0 ->

przede wszystkim sprawdzam, czy ustawienia mysql sa optymalne, sprawdzam obciazenie dyskow, czy prawidlowo wykrywa ramy (a nuz jedna kosc mogla pasc), czy tez czy czasami swap nie skopal sie. ;-)

 

 

W czasie pracy produkcyjnego serwera zmieniasz ustawienia?

 

vmstat pokazuje Ci duze iowaity...

 

Pamiec? To przed postawieniem serwer nie testowalem maszyny pod obciazeniem?

 

Tak czy inaczej, dysk Ci mieli, top pokazuje 99.9% zajetosci procesora przez proces mysql. Masz juz setki telefonow, co dalej robisz?

 

(juz pomijajac sprawdzanie zapytan czy tez blednie utworzonych tabel itd)

 

Zastanow sie prosze jeszcze nad tym...

 

Co do ilu wywolan dziennie udzwignie taka maszyna trudno mi to zdefiniowac (zalezy od rozbudowania cms, ilosci zapytan sql, kodu php i operacji przeprowadzanch podczas odpalania skryptu). Zreszta po co mialbym cos takiego wrozyc, skoro sa od tego statystyki?;-)

Mozna tylko mniej wiecej powiedziec, czy taka maszyna dzwignie tyle i tyle wywolan na dzien.

I tak, konfiguracja apache jak i wybor wersji ma kluczowe znaczenie (tutaj mozna znowu flejmowac, co lepsze;>)

Acz przyznam szczerze, ze dobrze skonfigurowana maszyna potrafi duzo uciagnac. Duzo dawalby raid1 jesli chodzi o odczyt (z zapisem juz gorzej). Przyznajmy szczerze, jakbysmy skopali konfiguracje tak, ze dzialaloby to jak zolw to by za duzo nie uciagnelo.

Wiec naprawde trudno okreslic ilosc wywolan dziennie. ;-) Wiec imho pytanie nie ma sensu.

 

Tak swoja droga, co maja na celu te pytania? Zauwaz, ze najlepiej osoba sprawdza sie w sumie w praktyce. Kazdy ma tez swoje sposoby na prace w tej branzy. Mam wrazenie, ze pytania sa tak zadawane, ze jakkolwiek ktos CI odpowie, to i tak zaprzeczysz i podasz swoja wersje odpowiedzi. ;-)

Acz inicjatywa fajna, przynajmniej odstraszy newbie.

 

Byla mowa o joomle.

 

To nie jest wrozenie :P

 

Statystyki nie okresla Ci tego...

 

O takie mniej wiecej chodzi, 100? 1k? 100mln? Ile?

 

Raid1 generuje wieksze iowaty, wcale nie przyspiesza, wrecz przeciwnie. Raid1 to mirroring po to bys maszyny nie musial stawiac od nowa jak Ci dysk padnie.

 

Powiedz co masz na mysli mowiac skopana konfiguracja Raida1?

 

Pytanie nie ma sensu? Byles kiedys na jakiejs rozmowie o prace? Co bedzie jak ktos Cie poprosi o optymalna maszyne do jego serwisu www?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a) bylem juz na rozmowach o prace, wiec bez problemu;)

 

Nic tez nie mowiles o testowaniu maszyny przed wdrozeniem (a wiadomo ze to jest wazne). I czytasz miedzy wierszami (NAPISALEM ZE MOGLA PASC KOSC PAMIECI). Tak jak mowilem, lapiesz za slowka.

Z mojej strony EOT, bo to nie ma sensu.

Mozesz sie przyczepiac kogos innego i podwyzszac swoje ego, ale rob to chociaz szczerze i sumiennie. ;-)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

vesangmoraugha, jeśli chcesz się bawić w przepytywanie jarbi'ego poróbcie to na privie..

 

Zamykam temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

×