Skocz do zawartości

Zdjęcie

Domeny IDN i problemy z nimi

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 Enceladus

Enceladus

Czasami na forum

• Użytkownicy
  • 35 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 16:35

Witam.

Czy ktoś miał jakiś problem przy konfiguracji różnych serwerów czy w innych sytuacjach używając domen z polskimi znakami?

Próbowałem sprawdzić traceroute i ping przez różne domeny z polskimi znakami i w każdej z nich nie mogło znaleźć hosta pomimo tego że strony normalnie się wczytywały przez przeglądarki.

• 0

#2 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 07 marzec 2015 - 16:56

Tak,

Dla jednego klienta nie mogliśmy dobrać fajnego darmowego panelu WWW (spodobała się VestaCP, ale nie mogliśmy dodać domeny).

Klient zgodził się na rejestrację nowej domeny bez polskich znaków.

• 0

#3 RafoX

RafoX

Weteran WHT

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1433 postów
  • Imię:Rafał

Napisany 07 marzec 2015 - 16:58

Tak,

Dla jednego klienta nie mogliśmy dobrać fajnego darmowego panelu WWW (spodobała się VestaCP, ale nie mogliśmy dodać domeny).

Klient zgodził się na rejestrację nowej domeny bez polskich znaków.

Tu akurat się zgodzę jednak vesta jest na tyle dziwna bo jedne domeny dodaje idn a inne nie. Jakaś loteria.

• 0

#4 Hekko.pl

Hekko.pl

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 1730 postów
  • Firma:H88 S.A.

Napisany 07 marzec 2015 - 17:17

A pingujesz poprawny adres skowertowany do ascii?
  • 0

#5 OneDistrict

OneDistrict

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 17:34

To nie tak działa. Załóżmy, że pożądaną przez Ciebie domeną jest "mąka.pl" - wprowadzasz ją do przeglądarki, która przekształca nazwę na postać  ASCII (w tym przypadku: xn--mka-ipa.pl). Najwyraźniej narzędzie, którym wykonujesz test nie obsługuje nazwy w postaci unikodowej, gdzie występują polskie znaki (ą, ć, etc.). Możesz użyć konwertera od NASKu (http://www.dns.pl/cg...dntranslator.pl), aby uzyskać pożądaną nazwę w postaci ASCII i wtedy z jej użyciem wykonać takowy test. Dla przykładu CloudFlare wspiera normalnie unikodową postać nazwy.

• 0

#6 Enceladus

Enceladus

Czasami na forum

• Użytkownicy
  • 35 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 17:47

O tym ascii nawet nie pomyślałem... sprawdziłem w cmd i działa 

Kamikadze o tym mógłby pomyśleć na serwerstatus  :P

Edytowany przez Enceladus, 07 marzec 2015 - 17:49.

• 0

#7 OneDistrict

OneDistrict

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 17:55

O tym ascii nawet nie pomyślałem... sprawdziłem w cmd i działa 

Kamikadze o tym mógłby pomyśleć na serwerstatus  :P

Nie tyle, co wspominać a również prewencyjnie konwertować w trybie automatycznym nazwę z postaci UC na ASCII. Taki mały fun fact - mi się zdarza być na tyle leniwym, by nie wpisywać w przeglądarkę dokładną nazwę, więc od siebie sugeruję też zarejestrować domenę o tej samej nazwie, lecz bez znaków IDN. :)

• 0

#8 Piotr GRD

Piotr GRD

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 521 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:01

W formie ASCII powinien według mnie każdy serwer/panel domenę przyjąć, choć może istnieją takie "wybredne".

Przyjmuję do wiadomości, że nie wszystkie programy/panele/aplikacje/itp. przyjmują wersję wpisywaną z ogonkami, rozumiem i akceptuję, mam to na uwadze cokolwiek z domenami takimi robiąc.

Dla tworzących oprogramowanie... są dostępne w sieci gotowe do wykorzystania darmowe implementacje konwerterów IDN -> ASCII.

Gdy potrzebowałem w PHP - znalazłem. A od wersji PHP 5.3.0 istnieje już wbudowana funkcja.

Co do rejestracji takich domen - zgadzam się z OneDistrict, raczej należy mieć wersje z i bez polskich znaków. Nawet w zwykłych komentarzach, dyskusji na forach internetowych itp. jest (niestety!) dużo osób nie używających "prawego Alt", zapewne nie użyją tego klawisza również wpisując URL.

• 0

#9 FajnyUzytkownik

FajnyUzytkownik

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 3 postów

Napisany 16 lipiec 2017 - 19:24

Nawiązując do wypowiedzi...

Tu akurat się zgodzę jednak vesta jest na tyle dziwna bo jedne domeny dodaje idn a inne nie. Jakaś loteria.

Jest jakaś instrukcja podpinania domeny do Vesty
Męczę się już tydzień - efektów brak!

domena .pl

• 0

#10 RafoX

RafoX

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 1433 postów
  • Imię:Rafał

Napisany 16 lipiec 2017 - 19:51

Co do .pl nie powinno być problemów. Dodajesz w panelu tworzy się strefa dns w panelu przekierowujesz dns i tyle.

Od 2015 kiedy to pisałem vesta się sporo rozwineła.
  • 0

#11 FajnyUzytkownik

FajnyUzytkownik

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 3 postów

Napisany 17 lipiec 2017 - 09:58

Możliwe, że jest to kwestia ustawień routera?  (np blokuje jakieś porty)
W Vesta mam takie ustawienia (chyba są poprawne) zgodnie z informacją na stronie vesty ustawiony szablon  child-ns

dnsvesta.jpg

Oczywiście domena ma podpięte ns1.gminaxxxxx.pl i ns2.gminaxxxx.pl i zgłozone do rejestru .pl

rejestr.jpg

pozdrawiam!

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników