Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mike Mouse

VPS - konfiguracja

Polecane posty

Witam


Zaopatrzyłem się w serwer VPS (Debian 6 32bit) w celu nauki.
Poszukuję jakiegoś poradnika, w którym będzie ładnie opisane (najlepiej po polsku) jak zainstalować na serwerze takie rzeczy jak:

 

  • phpMyAdmin
  • Baza MySQL
  • Serwer FTP
  • podpiąć własną domenę
  • jak połączyć się z FTP

 

Ogólnie chodzi mi o to, że chcę wrzucić stronę ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze
Gość Kamikadze

lub zainstaluj darmowy panel Webmin / Virtualmin i się baw :) enjoy!

 

 

To nie jest rozwiązanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

apt-get update && apt-get install apache2 mysql-server php5 php5-mysql phpmyadmin -y

 

(przy phpmyadmin zaznaczasz że apache2) / (przy mysql podajesz hasło roota, więc czytaj uważnie)

 

później wchodzisz na: http://ip_serwera.1.1.1.1/phpmyadmin

 

logujesz się na usera którego podałeś wcześniej na root do mysql i tworzysz bazę, użytkownika i wszystko co potrzebujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no co? ... jeśli chce sie uczyć to tak naprawdę musiałby sprawdzić to i to i tamto.

 

Zaczynanie przygody z administracją od instalacji apache'a przez webmin'a, w którym ogranicza się to do jednego przycisku nie jest dobrą praktyką. Ludzi trzeba uczyć korzystania z konsoli z dodatkiem panelu, a nie korzystania z panelu z dodatkiem konsoli ;). If you know what I mean.

 

Panele początkowo miały główne założenie być przydatne dla ludzi nieznających się zbytnio na IT, tak żeby Pani Krysia z księgowości mogła wprowadzić dane do bazy danych i sprawdzić ile może jeszcze wydać ;).

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

apt-get update && apt-get install apache2 mysql-server php5 php5-mysql phpmyadmin -y

 

(przy phpmyadmin zaznaczasz że apache2) / (przy mysql podajesz hasło roota, więc czytaj uważnie)

 

później wchodzisz na: http://ip_serwera.1.1.1.1/phpmyadmin

 

logujesz się na usera którego podałeś wcześniej na root do mysql i tworzysz bazę, użytkownika i wszystko co potrzebujesz.

 

Gdy próbuję dostać się do phpMyAdmina pojawia mi się takie coś:

 

 

 

Not Found The requested URL /phpmyadmin was not found on this server. Apache/2.2.16 (Debian) Server at **.***.***.** Port 80

 

Tak przy okazji, która wersja jest lepsza?

 

Debian Squeeze 6.0 - 32 bit

Debian Squeeze 6.0 - 64 bit

 

Czy może coś innego?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Mike Mouse (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

apt-get update && apt-get install apache2 mysql-server php5 php5-mysql phpmyadmin -y

 

(przy phpmyadmin zaznaczasz że apache2) / (przy mysql podajesz hasło roota, więc czytaj uważnie)

 

później wchodzisz na: http://ip_serwera.1.1.1.1/phpmyadmin

 

logujesz się na usera którego podałeś wcześniej na root do mysql i tworzysz bazę, użytkownika i wszystko co potrzebujesz.

 

Daj sobie spokój. Szkoda czasu w Święta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, która wersja jest lepsza?

 

 

 

Debian Squeeze 6.0 - 32 bit

 

Debian Squeeze 6.0 - 64 bit

 

 

 

Czy może coś innego?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zależne to jest od sprzętu jaki posiadasz, na słabsze maszyny lepiej wersja 32 bity, jak wyższy model to już 64 ( takie moje zdanie ) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zależne to jest od sprzętu jaki posiadasz, na słabsze maszyny lepiej wersja 32 bity, jak wyższy model to już 64 ( takie moje zdanie ) :P

 

Gdzieś się takich bzdur naczytał? Wiesz w ogóle jaka jest różnica i czemu się stosuje daną wersję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzieś się takich bzdur naczytał? Wiesz w ogóle jaka jest różnica i czemu się stosuje daną wersję?

 

To chyba tylko "siódemka" z rodziny winshitu ma takie "srarametry" że x64 potrzebuje 2x więcej RAMu niż x86 :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zależne to jest od sprzętu jaki posiadasz, na słabsze maszyny lepiej wersja 32 bity, jak wyższy model to już 64 ( takie moje zdanie ) :P

 

To ja Ci popsuję teorię i powiem, że tak długo póki dany procesor wspiera architekturę 64-bitową, tak długo powinno się na nim instalować system 64-bitowy,

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość remez

System 64bit może i nie zużywa 2 razy więcej ramu, ale na pewno zużywa go więcej i w sytuacji gdy na VPSie mamy go nie do dyspozycji korzystniej jest jednak wybrać wersję 32-bitową.

 

Pod tym linkiem jest np. konkretne zestawienie tych samych instalacji na centosie w wersjach 32 i 64 bit:

http://www.akamaras.com/linux/32bit-vs-64bit-for-low-end-vps/

 

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

System 64bit może i nie zużywa 2 razy więcej ramu, ale na pewno zużywa go więcej i w sytuacji gdy na VPSie mamy go nie do dyspozycji korzystniej jest jednak wybrać wersję 32-bitową.

 

Pod tym linkiem jest np. konkretne zestawienie tych samych instalacji na centosie w wersjach 32 i 64 bit:

http://www.akamaras.com/linux/32bit-vs-64bit-for-low-end-vps/

 

 

Jakieś chore te zestawienia, jakim cudem fresh system może zużywać 15 MB, a virtualmin ponad 500 MB? Przecież to niedorzeczne.

 

 

wuhate.png

 

 

Mój webmin ledwo ledwo ciągnie 1.5% ramu, a to przy 2 gb nie stanowi więcej jak 30 mb. Nie wiem skąd masz te statystyki, ale na pewno różnica nie jest aż tak znaczna jak tutaj pokazana.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość remez

Chore, nie chore, nie ja je robiłem. Tam komuś wyszło tak, tobie wychodzi inaczej.

Najlepiej więc samemu zainstalować wersję 32 i 64 bit i zobaczyć jak to jest w konkretnym środowisku i co jest bardziej opłacalne zarówno pod względem wydajności jak i wykorzystania ramu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość remez

Sam wielokrotnie zastanawiałem się nad wyborem systemu pomiędzy wersją 32 i 64 bitową i postanowiłem samemu zrobić mały test.

Zainstalowałem centosa6 w wersji 32 i 64 bitowej w wersji minimalnej i róznica w użyciu pamięci faktycznie jest bardzi niewielka:

centos 6 32bit: 52772K

centos 6 64bit: 55460K

 

Alo to wersja minimalna i raczej mało wiele mówi to porównanie.

 

Po doinstalowaniu kilku pakietów, a konkretnie:

bind-utils mysql mysql-server php php-mysql php-mcrypt pure-ftpd dovecot postfix dovecot-mysql

 

sytuacja wygląda tak:

centos 6 32bit: 219768K

centos 6 64bit: 239040K

 

Różnica to około 10% więcej przy wersji 64 bit. Jednakże jak przyjrzymy się konkretnie usługom, które zużywają najwięcej zasobów, czyli apache i mysql to otrzymujemy następujące zestawienie:

 

mysql - centos 6 32bit: 15MB

mysql - centos 6 64bit : 20MB

 

apache - centos 6 32bit: 3808K

apache - centos 6 64bit : 5136K

 

W przypadku mysql'a mamy zatem około 33% więcej przy wersji 64bitowej, a dla apacha jest to około 35%.

 

W zalezności od konfiguracji poszczególnych usług i obciążenia serwera faktyczna całościowa różnica w użyciu ramu pomiędzy wersją 32 a 64 bitową może zatem zbliżyć się do około 33%.

 

Wydaje mi się więc, że przy małej ilości dostępnego ramu mimo wszystko wersja 32bitowa jest korzystniejsza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Archi owszem masz rację , że powinno się instalować 64 bitowy system pod procesor, który to wspiera. Jednakże przy VPS np. firma hekko pakiet MiniOpenVZ to wątpiłbym, że przy tak ograniczonych parametrach (1 GHz, 512 RAM gwarantowany) opłacało się tam wgrywać wersje 64 bitową. Oczywiście mam na myśli zainstalowanie tam wszystkich potrzebnych modułów do uruchomienia np. wordpressa/joomli. Czy to będzie wszystko płynnie chodzić wątpię ale wiadomo bez testów nie ma co gdybać. Moje zdanie własnie oparłem na takim spostrzeżeniu , że przy słabych VPS lepiej postawić 32 bitową wersję niż 64 gdzie każdy MB RAM'u się liczy.

 

Edytowano przez McAs (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×