Skocz do zawartości
Glibnes

Rozpoczęcie zabawy w VPS

Polecane posty

Witam, ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad przeniesieniem swojej strony/gry na własnego VPSa, tak bym mógł w pełni zarządzać tym co się dzieje na serwerze.

Niestety, nie jestem obeznany z Linuxami, dlatego zanim cokolwiek zacznę robić chciałbym się nieco podszkolić.

 

Dlatego też poszukuję kilku dobrych, sprawdzonych i w miarę aktualnych poradników w stylu "Jak rozpocząć pracę z VPS", "Jak skonfigurować VPS pod hosting" itd.

Najlepiej, żeby poradnik był "Polskiej produkcji", ale z angielskimi też sobie poradzę.

 

Pewnie parę osób od razu zacznie krzyczeć "Google nie boli", "Masz bana na Google czy jak?". Rozumiem waszą frustrację, ale dlatego stworzyłem ten temat, by dowiedzieć się o jak najlepszych poradnikach, a nie pierwszych lepszych z wyszukiwarki (a przecież wiadomo, że teraz można świetnie wypozycjonować nawet poradnik który w tytule będzie miał VPS, ale w treści będzie tutorial jak otworzyć puszkę makreli i nakarmić nią kota, o ile koty jedzą makrele...).

 

Na zakończenie dodam, że na razie nie posiadam żadnego testowego VPSa, a co do Linuxa to wczoraj przyniosłem sobie stary komputer i będę próbował go jakoś uruchomić, a wtedy może się uda postawić na nim jakiegoś pingwina.

 

Z góry dziękuje za wszelkie linki. Jeśli nie ten dział, proszę o przeniesienie - na pewno zapamiętam, że coś zrobiłem źle :)

Edytowano przez Glibnes (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marek607:

Dzięki za linki, z pewnością się przydadzą :)

 

Przy okazji, bo zapomniałem dopisać wcześniej:

Czy możecie mi również polecić jakiś tani VPS który mogę opłacić na miesiąc, jest tani i przyda mi się przy testach? Pytam tak na wszelki wypadek gdyby nie udało mi się uruchomić starego komputera. Widzę, że na ViHost.pl jest tani VPS za 25zł a Ramu w nim powinno wystarczyć na odpalenie Nginxa z PHP, MySQL i paru innych rzeczy (512MB.

Chciałbym się również dowiedzieć, która dystrybucja będzie w miarę łatwa w konfiguracji i zużywa jak najmniej zasobów.

Edytowano przez Glibnes (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym się również dowiedzieć, która dystrybucja będzie w miarę łatwa w konfiguracji i zużywa jak najmniej zasobów.

Taka, którą nauczysz się dobrze konfigurować :)

 

Podejrzewam, że nie ma większego znaczenia w wersji minimal Debiana, Gentoo, Centos, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wolisz mieć jak najmniej kłopotów z instalacją pakietów to najlepiej wybrać system z możliwością instalacji z paczek (np. Debian, Ubuntu, Centos...). Z kompilacją jest trochę więcej zachodu.

 

Z tanich VPSów to zobacz na www.budgetvps.pl (projekt Hitme), ewentualnie do oferty www.Hitme.net.pl czy www.ionic.pl

W Budgetvps ze względu na cenę VPSa jego jakość będzie gorsza niż w droższej ofercie, ale za te pieniądze nie oczekuj za wiele.

 

Możesz zainteresować się:

http://hitme.net.pl/xen.php

albo

http://hitme.net.pl/openvz.php

 

Jednak VPSy są droższe, ale zyskujesz na jakości, dodatkowo IPv6 masz gratis.

 

PS jakbyś pytał o to co mam w stopce to: rabat nie dotyczy oferty budgetvps ani vpsów z ofert specjalnych, a także vpsów 128.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka, którą nauczysz się dobrze konfigurować :)

 

Podejrzewam, że nie ma większego znaczenia w wersji minimal Debiana, Gentoo, Centos, itp.

 

Co do OS ja preferuje Debiana, co do poradników to tylko poradnik w .pdf napisany przez BlueMan .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Kurcze - minęły 2 lata, a chyba mój poradnik dalej jest w TOP lektur dotyczących zaczynania z VPS :) Nie spodziewałem się tego i jest mi bardzo miło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Polecam tak jak kolega wyżej budgetvps (sam mam i sobie chwalę).

 

Jeżeli będziesz miał jakiś problem z serwerami pytania itp. to możesz śmiało pisać ja chętnię pomogę (a nawet sam mogę coś skonfigurować). Numer GG na profilu.

 

BlueMan ma ładne poradniki i kiedyś napotkałem - powiem krótko "Kawał dobrej roboty"! :)

 

 

Na początek weź sobie Debiana (32bity). Sam od takiego zaczynałem i powiem ci szczerze że nadal i tylko z tego korzystam (wpadł mi w ręce jeszcze ubunciak ale jak dla mnie to dystrybucja nie nadająca się pod serwery, moim zdaniem to tylko pod biurkowe kompy, susa na praktykach spotkałem i też średniawy).

 

Mam serwer VPS w budget na Debianie, w domu serwer na Debianie i teraz zbieram pieniążki na jakiś tani dedyk i też wybiorę Debianka.

 

Pod serwery gier dobra dystrybucja :) Dużo poradników i łatwość!

 

 

Pisz śmiało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Po prostu jakoś nieprzyjemnie mi się pracowało ale to już kwestia gustu :)

 

 

W środowisku graficznym było baardzo dobrze! :)

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubunciak w sprawnych rękach nie będzie gorszy od Debiana, w końcu na nim bazuje, można bez najmniejszego problemu korzystać z paczek Debiana, więc w zasadzie to Debian z ułatwieniami dla początkujących "okienkowców".

 

Wybór dystrybucji w zasadzie większego znaczenia nie ma, ale w przypadku tych najpopularniejszych (czyli redhatopodobnych typu Fedora, Mandriva czy CentOS oraz debianopodobnych, czyli Debian, Ubuntu) masz większy wybór poradników i gotowych paczek, co ułatwia życie początkującym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wszystkie propozycje i linki, teraz można rozpocząć zabawę od instalacji Linuxa na domowym, starym PCie :)

 

Na początek weź sobie Debiana (32bity).

Z ciekawości zapytam, dlaczego 32 bitówkę a nie 64?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuszne pytanie. Bierz 64 bity, o ile sprzęt na to pozwala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tak w OpenVZ w Budgetvps chyba nie ma wersji 64bit, ale mogą być problemy z niektórymi usługami, na dodatek może oznaczać to większe zużycie pamięci, niepotrzebne Ci jest to do nauki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ogólnie nie ma to większej różnicy ale czytałem że 64 ma problemy z niektórymi aplikacjami...

 

 

(jeżeli chcesz się uczyć konsolki i konfigurować wszystko bez trybu graficznego to radzę uważać przy instalacji - pod koniec aby nie instalować środowiska graficznego, przy wyboru zastosowania) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Webb

Tak, w ultimahost dają 64-bit i miałem problemy z niektórymi programami, lecz zainstalowałem paczki i już OK.

Teraz ciekawi mnie ile wytrzyma vps przy tej samej konfiguracji, co w budgetvps miałem, w budgetvps odpadł po 8 dniach, tutaj chodzi już 4 dzień i jest znakomicie, tam po 8 dniach, gdyż wydaje mi się, że dodają coś do systemów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Webb

@edit

 

Przypomniałem sobie, dlaczego tak krótko trzymało - "współpracownik" wtedy coś nabroił.

Przepraszam za nieporozumienie.

Pozdrawiam.

Kamil.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A możecie konkretnie napisać z czym mieliście problemy (lub o takowych czytaliście) w 64-bitowych systemach? Ja od wielu miesięcy na każdym serwerze mam x86_64 - jeden z CentOS (5.6) i reszta z Debianem (teraz już wszędzie Squeeze) i z żadnym nie miałem jakichkolwiek problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(jeżeli chcesz się uczyć konsolki i konfigurować wszystko bez trybu graficznego to radzę uważać przy instalacji - pod koniec aby nie instalować środowiska graficznego, przy wyboru zastosowania) :)

 

A gdybym zainstalował z trybem graficznym, a potem łączysz się z serwerem z domowego komputera przez SSH to zrobi różnicę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem z x64 jest przy instalacji serwera CS. Wtedy jakieś małe obejście trzeba robić na jedną z bibliotek. No, ale - da się :]

 

 

Kurcze, nie instalujcie środowiska graficznego - i tak nic w nim nie zrobicie przy konfiguracji. A pochłonie sporo zasobów CPU i RAM !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Dokładnie... U mnie serwer teraz bez środowiska serwer z lighttpd, sql, php, ftp, samba i jakieś inne pierdoły zajmuje 80-90 MB ramu.

 

 

Instalowałem sam serwer ze środowiskiem to było 140-200 MB ram (dolicz dodatkowe aplikację robi się 500MB, dolicz większe używanie to już 1GB) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie - ile RAMu i mocy procesora wystarczy pod serwer dla stron internetowych (dynamiczne, ciągłe użycie PHP i MySQL).

Dodam, że od samego początku zastanawiam się nad NGinxem zamiast Apache.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zależy wszystko od rodzaju procesora (procesor procesorowi nie równy)

 

Zależnie jeszcze od ilości procesów itp. Pewnie spokojnie ze 3GB ram styknie (dla lepszego działania 4 bo pewnie dojdą jakieś aplikacje dodatkowe)

 

 

Warto wspomnieć że zależne jest to od Twojej konfiguracji serwera. Równie dobrze może ci chodzić na 1GB ramu lub mulić przy 2GB ram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×