Skocz do zawartości
drumeer

Księgowanie Dedyków Z Usa

Polecane posty

Gość normanos

na podstawie invoice'a wystawiasz FV wew. + 22% vat (import uslug).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na podstawie invoice'a wystawiasz FV wew. + 22% vat (import uslug).

 

A ja proponowalbym skontaktowac sie z dobrym biurem rachunkowym. Mam bowiem pewne watpliwosci czy w tym przypadku VAT jest tu naliczany w kraju nabywcy (co stanowi generalnie wyjatek, a nie regule). Tak samo jak to czy miejscem swiadczenia uslugi jest Polska? (stawialbym, ze nie, ale to tylko z pozoru wydaje sie proste).

 

Bedzie to jednak wszystko wynikac z nieprostych przepisow, nie chcialbym wiec udzielac zadnej konkretnej informacji. Jednak jak mowie, proponuje ksiegowego. A do tego czasu VAT dla swietego spokoju naliczyc, lepiej nadplacic niz niedoplacic :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

twoje wątpliwości są zbędne (tym bardziej, że błędne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
twoje wątpliwości są zbędne (tym bardziej, że błędne).
Ciekawe, bo moja kancelaria prawna z usługami rachunkowymi robi to zupełnie inaczej. Przede wszystkim za to dodawanie 22% VAT do kosztu zza oceanu może kosztować Cię słoną karę przy kontroli ze skarbówki. Invoice wrzucam zwyczajnie w koszty. +22% VAT dodaje się przy odsprzedaży usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, jest problem, poniewaz sprawa nie jest wcale taka prosta w jedna ani w druga strone. Kluczem jest tutaj ustalenie miejsca swiadczenia uslugi. Konia z rzedem temu kto przedstawi nie dajace sie podwazyc uzasadnienie, ze wynajecie serwera dedykowanego za oceanem to usluga swiadczona w USA lub usluga swiadczona w Polsce.

 

Ostatnio wpadlo mi w rece opracowanie firmy, z ktora wspolpracujemy - Ernst&Young, ze w przypadku importu leasingu, miejscem swiadczenia uslugi bedzie Polska (co rowna sie naliczeniu 22% VAT). Pytanie na ile mozna leasing przenosic na usluge wynajmu serwera dedykowanego?

 

Nie sadze jednak natomiast, aby skarbowka byla sklonna dawac kare za to, ze dostala nadwyzke podatku ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie sadze jednak natomiast, aby skarbowka byla sklonna dawac kare za to, ze dostala nadwyzke podatku ;-).
normanos pisał bardzo nieprecyzyjnie, wyszło mi na to, że on do tej wewnętrznej faktury dolicza 22% VAT, czyli do kosztu. Gdyby tak było, to może (nie musi) być kłopot, bo urząd może uznać, że jest stratny o ten VAT. Jeśli chodzi o VAT 22%, to ja nie mam wątpliwości, że należy go doliczać do faktur wystawianych klientom takiego hostingu. A faktury kosztowe księguje się jak zwykły koszt bez VAT, odlicza się go od dochodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

kontrola była, niemiała nic przeciwko. nie mam teraz czasu (wrocilem z urlopu, milion maili czeka) moze później napisze cos więcej. import uslug objety jest ovatowaniem i moj US potwierdzil slusznosc moich działań. w vat7 na jednej stronie ten vat jest naliczany, a z drugiej strony jest pomniejszany. nie jestem ksiegowym, zeby teraz to profesjonalnie wytlumaczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
import uslug objety jest ovatowaniem

 

Zdecydowanie z ta teza sie nie zgadzam :-). Import uslug MOZE byc objety polskim VATem, ale nie co do zasady. Zalezy to m.in. od miejsca swiadczenia uslugi i odrebnych uregulowan prawnych.

 

Co do wczesniejszej debaty, jesli doliczasz VAT to ja to rozumiem jako:

 

Kupujesz, dostajesz dokument na 100 zl

Doliczasz VAT, wychodzi 122 zl

22 zl odprowadzasz (ksiegujesz jako VAT nalezny)

Czy tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

jak pisałem wyżej: jestem programistą, a nie księgowym :) mogę cię skontaktować z 'moim' audytem :)

 

dostałem takie info:

w vat7 ujmujesz to w polach

34 import uslug podstawa

35 import uslug podatek

46 nabycie uslug podstawa

47 nabycie uslug podatek

 

vat nalezny - import uslug

vat do odliczenia - nabycie towarow i uslug pozostalych

 

http://groups.google.pl/group/pl.soc.prawo...033532bd1975916

 

Nie wiem co mogę ci więcej powiedzieć ponad to, że tak to rozlicza:

- audyt ooooogromnej firmy zagranicznej (w .pl)

- masa moich znajomych

- mój US nie miał nic przeciwko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co mogę ci więcej powiedzieć ponad to, że tak to rozlicza:

- audyt ooooogromnej firmy zagranicznej (w .pl)

- masa moich znajomych

- mój US nie miał nic przeciwko

 

Generalnie tez nie chce sie spierac, w kazdym razie tez swego czasu na grupach widzialem dyskusje, w ktorej nie bylo takiej jednomyslnosci w tej sprawie (problem dotyczyl wlasnie ustalenia miejsca swiadczenia uslugi).

 

Jednak jak juz pisalem chyba wczesniej, firma z ktora wspolpracujemy - Ernst&Young ostatnio robila ekspertyze nieco podobnej sytuacji - importu uslugi leasingu. Nie pamietam teraz calosci uzasadnienia, ale w skrocie wyszlo im, ze miejscem swiadczenia uslugi w momencie wykorzystania tej uslugi na terenie RP bedzie Polska. VAT wiec naliczyc. Pytanie na ile przeklada sie to na wynajem dedyka, ale analogie mozna odnalezc.

 

W kazdym razie dla mnie jest to sytuacja zbyt skomplikowana jak na moja wiedze z dziedziny ksiegowosci (tez nie jestem ksiegowym), kilku ksiegowych, ktorych znam takze nie ma jednoznacznosci. Wobec tego ja osobiscie pozostaje bez zdania w tej sprawie. Chce natomiast zwrocic uwage, ze nie jest to sprawa blaha i sugeruje jednak obserwatorom watku zwrocenie sie o interpretacje do US. A do tego czasu stosowac wariant korzystniejszy dla Skarbu Panstwa ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×