Skocz do zawartości
plumbum

zamiana procesora - czy warto?

Polecane posty

Witam,

 

w maszynie którą zamierzam używać do celów domowych DEL R310 rozważam zamianę procesora z aktualnego Intel X3430 na L3426.

 

Zużycię prądu procesorów wg specyfikacji to 95W oraz 45W

 

Ktoś może mi podpowiedzieć, czy z takiej zamiany wynikną jakieś oszczędności na energii? Pomińmy proszę kwestie wydajności, sprzęt będzie chodził 24h ale bez stresu.

 

pozdrawiam,

Plumbum

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wszystko zależy jak orasz procka. Mój 95 dochodzi max do 40 przy użytkowaniu na stacji roboczej (i grach).

 

Jeżeli chcesz do celów domowych to może coś na atomie. Ostatnio kupiłem płytke z prockiem i pamięcią za 50zł i śmiga. Wsadziłem w obudowę za 50zł, 2 dyski w raid i zasilacz corsaira chyba najdroższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym uniknąć zakupów innych sprzętów, jeśli ten serwer po wymianie procka będzie w miarę ekonomiczny, porównywalny z innymi rozwiązaniami. Jego moc ( procka) w zupełności mi wystarczy, pytanie jest tylko o koszty eksploatacji. Serwer już jest leży i rdzewieje, pytanie czy jego miesięczny koszt prądu będzie znacznie wyższy niż inne rozwiązania? Koszty jakie musiałbym ponieść aby jego usprawnić, to wymiana procka (+/-300pln), oraz dodatkowe 4GB RAM

 

dzięki za pomoc

plumbum

Wszystko zależy jak orasz procka. Mój 95 dochodzi max do 40 przy użytkowaniu na stacji roboczej (i grach).

 

Jeżeli chcesz do celów domowych to może coś na atomie. Ostatnio kupiłem płytke z prockiem i pamięcią za 50zł i śmiga. Wsadziłem w obudowę za 50zł, 2 dyski w raid i zasilacz corsaira chyba najdroższy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
95W oraz 45W

 

Czyli dziennie zaoszczędzisz ~60 groszy teoretycznie na energii zakładając że procesor będzie pracował pod pełnym obciążeniem 24 na dobe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie,

 

TDP to nie jest licznik Watów pobieranych z gniazdka tylko ilość wydzielanego ciepła przez procesor.

 

Oba procesory sa wykonane w tej samej technologii 45nm ale L3426 ma niższe taktowania czyli teoretycznie i zapewne praktycznie będzie pobierał zacznie mniej energii podczas obciążenia. Według cpubenchmark.net L3426 ma większą wydajność.

 

X3430 ma pobór energii ok 50 WAT w idle a L3426 nie znalazłem danych.

https://www.servethehome.com/intel-core-i3-530-and-supermicro-x8sil-f-power-consumption-xeon-x3440/

 

Przy wymianie procesora na L3426 same zalety, mniej wydzielanego ciepła, większa wydajność i zapewne mniejszy pobór energii ale to trzeba by samemu zmierzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie,

 

TDP to nie jest licznik Watów pobieranych z gniazdka tylko ilość wydzielanego ciepła przez procesor.

To gdzie jest rozpraszana reszta energii, skoro TDP =/= moc pobierana? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@trzy.litery

 

W przypadku Intela, TDP to maksymalna realna moc, jaką pobiera procesor, a tym samym oddaje w postaci ciepła przy obciążeniu aplikacjami.

 

 

źródło: morele.net

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×