Skocz do zawartości
GT_Lukasz

Bash coming to windows ?

Polecane posty

Gość Spoofy

Przecież to jest bardziej pociągnięty "Unix subsystem" znany z serwerowych wersji $hitdowsa jako microsoftowa alternatywa do cygwina..... pff.. też mi "feature"... już nie mają czego pakować żeby tylko ktoś skorzystał z tego shitu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cholera wie jak to działa chętnie bym tego build'a testował , ale obawiam się ze to żart na 1 kwietnia .

A jeśli wydawca Ubuntu współpracuje z Bill Corpo oznacza to koniec epoki dobrego i dobrze znanego nam systemu, za dolary będzie wypływało do MS wszystko co dobre a nam zostanie jeden wielki stolec.

 

Mam takie wrażenie ze Microsoft będzie udostępniał swoje systemy za darmo , bo oni idą w stronę Azure jak by się pisanie oprogramowania przestało opłacać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy Ubuntu był "dobry i dobrze znany"? Co do tego drugiego to mogę się zgodzić, ale jak dla mnie to 98% ubuntowych rzeczy zawdzięcza się debianowi, na palcach jednej ręki mogę policzyć rzeczywiście dobre pakiety stworzone przez Canonicala, i nie zalicza się do nich ten szpetny DE.

 

Jak dla mnie to zawsze był, jest i będzie Debian Testing dla ubogich zamrażany co pół roku ;).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To prawda że wiele nawet swoje istnienie zawdzięcza Debianowi. Ale za to Canonical wyprzedaje to co Debian stworzył

I co ma Canonical do Bash? Tak go promują jak by Canonical stworzył Bash.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

wyprzedaje? ojoj, trzeba brać póki jest bo zaraz może się bash skończyć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Canonical wyprzedaje to co stworzył Debian? A co to ma w ogóle do rzeczy, każdy pakiet ma swoją odrębną licencję (najczęściej GNU), polecam zaznajomić się z jej zasadami, a przynajmniej kwestią sprzedaży - http://www.gnu.org/philosophy/selling.html.

 

To co robi Microsoft z Canonicalem mam w głębokim poważaniu szczerze mówiąc, bo nie zapowiada się, żeby Windows nagle stał się open-source (chociaż są pewne ruchy w tym kierunku, ostatnio otworzyli .NETa, co poprawiło wydajność i stabilność mojego ulubionego Mono, jednocześnie zdobywając mój respekt). Jak wbudują tam basha i pełne wsparcie dla formatu ELF to być może nie będę musiał już odpalać wirtualki do kompilowania moich androidów, tylko będę mógł to zrobić natywnie bez marnowania zasobów - mi się podoba. A jeśli zażądają za to udogodnienie chociażby grosza to grzecznie podziękuję i odpalę mojego VMware.

 

"Koniec Ubuntu" to był w momencie gdy wziął się za nieco Canonical. Ten system dzisiaj nie oferuje niczego czego Debian nie byłby w stanie zaoferować, a przy tym jego "wolność" jest pod dużym znakiem zapytania. Do dziś pamiętam jak Canonical usilnie zmieniał, aż finalnie całkowicie wymazał z historii Ubuntu manifesto. Bardzo dobrym artykułem, który oddaje moje odczucia prawie, że w 100% jest https://micahflee.com/2013/01/why-im-leaving-ubuntu-for-debian/

 

Jedynym pozytywem w całej tej sytuacji są developerzy, ponieważ Ubuntu chcąc nie chcąc jest najpopularniejszą dystrybucją, a to się w oczywisty sposób przekłada na rosnącą siłę debiana i całej jego struktury oraz community. Developerzy pracujący przy Ubuntu często pracują również przy Debianie, a czasem i vice versa. Nie zmienia to jednak faktu, że Ubuntu nie jest tak wolne jak Debian, a Canonical zamiast poprawiać to co wymaga poprawy (heloł, wayland dzisiaj? Xorg powinien umrzeć wieki temu) to robi nikomu nie potrzebne "ficzery' jak naprawianie Gnome'a, który nie był zepsuty (tworząc Unity), albo tworząc tego Ubuntu One, o którym nawet nie chce mi się mówić.

 

Tak więc... z punktu widzenia zapalonego debianowca - absolutnie mnie nie obchodzi ta sytuacja, ale jednocześnie jestem zadowolony że debian pośrednio nabiera siły, nawet jeśli nie widać tego gołym okiem ;). A to co się stanie z Ubuntu (i czy w ogóle coś się zmieni) absolutnie mnie nie dotyczy, bo na całe szczęście Debian jest tworzony przez community, a nie przez prywatną firmę :).

 

Oczywiście, każdy używa co uważa za słuszne. Mnie po prostu Ubuntu tak mocno zraził przez te wszystkie lata, że do dziś nie wiem jak można było popsuć tak dobrą bazę jaką jest Debian. Ubuntu miał w pewnym momencie naprawdę świetlaną przyszłość i był najlepszym OSem zarówno na serwery jak i desktopy, aż w pewnym momencie wszystko się zawaliło i obecnie jest wyborem wyłącznie z powodu bardziej przewidywalnego cyklu wydań niż debian, choć wiadomo jak to się przekłada na "stabilność" tych wydań. Mój testing się pięknie aktualizuje i świetnie działa już od 5 lat, a spróbuj ubuntu zaktualizować o dwa oczka wyżej i nie spierdzielić przy tym niczego ;).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz masz 14 lts na dniach 16lts po drodze miałeś 15 i naprawdę nie ma problemu z aktualizacja dla ortodoksów jest 14 a dziesiątki tego aktualizuje i złego słowa nie powiem od czasów 14.04 jest juz całkiem ok

 

Do tego wszystkiego masz launchpad , getdeb to jest właśnie silą ubuntu społeczność , tutoriale i właśnie prywatna firma

która może realizować rożne mniej lub bardziej sensowne pomysły ale coś robi i to jest ważne, bo społecznych distro jest cala masa i co z tego jak do wszystkiego trzeba kasy

 

Redhat 2 milardy zysku w tym roku a 75% dev kernela linuxowego robione jest przez Red Hat, Intel, Novell, IBM, Texas Instruments, Broadcom, Nokia, Samsung, Oracle i Google o dziwo to nie sa społecznicy :) na distrowatch patrząc to: mint-czyli ubuntu 14.04 i debian

to to żre u kowalskiego i tylko sie cieszyć ze coraz więcej społeczności .deb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×