Skocz do zawartości
robson345

Proble z komputerem

Polecane posty

Witam, jak co kilka dni odpaliłem dzisiaj kompa awaryjnego by sprawdzić czy działa i by zaktualizować system, tak by w razie potrzeby był gotowy. Sprzęt się uruchomił ale grafika nie podawała obrazu. Po chwili komp się wyłączył i za chwilę włączył na kilka sekund by się ponownie wyłączyć. Tak działo się cały czas, więc postanowiłem podmienić zasilacz i teraz komp się włącza ale wisi w biosie, nie wyświetla informacji o dyskach. Zastanawiam się czy nie strzelił zasilacz (OCZ 700W) i czy przy okazji nie uszkodził płyty głównej. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

''kompa awaryjnego'' czyli co masz namyśli, wcześniej były jakieś z nim problemy?

Podmieniłeś zasilacz, prawdopodobnie przez zmiane napięcia mogłeś sobie niezłego bałagnu narobić, proponowałbym wrócićdo poprzedniego zasilacza i zrobić z miejsca pełny format komputera, następnie go odpalić (ale przed tym wyczyścić wszyscko z kurzu, ewentuanego innego brudu, w tym gniazda)

Edytowano przez Weber (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

''kompa awaryjnego'' czyli co masz namyśli, wcześniej były jakieś z nim problemy?

Podmieniłeś zasilacz, prawdopodobnie przez zmiane napięcia mogłeś sobie niezłego bałagnu narobić, proponowałbym wrócićdo poprzedniego zasilacza i zrobić z miejsca pełny format komputera, następnie go odpalić (ale przed tym wyczyścić wszyscko z kurzu, ewentuanego innego brudu, w tym gniazda)

 

"informatyk" :D

 

 

Potencjalnych problemów może być mega dużo.

Jeżeli zasilacz, który obecnie wrzuciłeś działa poprawnie na innej płycie to nie ma sensu zakładać, że to może być jego wina, ale zawsze możesz pomierzyć jakie daje napięcie.

Ja bym zrobił tak:

1)Sprawdź czy tam nic nie popuchło na płycie.

2)Spróbuj wypiąć wszystkie urządzenia SATA/ATA i wejść do biosu.

3)Przy okazji nie zaszkodzi reset cmos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem różne przejścia z komputerami malu, stąd moja taka podpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem różne przejścia z komputerami malu, stąd moja taka podpowiedź :)

 

Ale "trochę" pozbawiona sensu.

 

@robson - sprawdzałeś zasilacz na innej płycie? Kondensatory na płycie są ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

''kompa awaryjnego'' czyli co masz namyśli, wcześniej były jakieś z nim problemy?

Podmieniłeś zasilacz, prawdopodobnie przez zmiane napięcia mogłeś sobie niezłego bałagnu narobić, proponowałbym wrócićdo poprzedniego zasilacza i zrobić z miejsca pełny format komputera, następnie go odpalić (ale przed tym wyczyścić wszyscko z kurzu, ewentuanego innego brudu, w tym gniazda)

 

:lol: Dobrze jest czasami się pośmiać ;)

 

"informatyk" :D

 

 

Potencjalnych problemów może być mega dużo.

Jeżeli zasilacz, który obecnie wrzuciłeś działa poprawnie na innej płycie to nie ma sensu zakładać, że to może być jego wina, ale zawsze możesz pomierzyć jakie daje napięcie.

Tego się obawiałem. Stawiam raczej na to że zasilacz "popuścił" i sięgnęło się płycie głównej.

 

Ja bym zrobił tak:

1)Sprawdź czy tam nic nie popuchło na płycie.

2)Spróbuj wypiąć wszystkie urządzenia SATA/ATA i wejść do biosu.

3)Przy okazji nie zaszkodzi reset cmos.

 

I tak też zrobiłem, ale mimo tego nadal wisiał w biosie.

 

Ale "trochę" pozbawiona sensu.

 

@robson - sprawdzałeś zasilacz na innej płycie? Kondensatory na płycie są ok?

Płyta wygląda ok, chociaż przyjrzę się jej jutro przy świetle dziennym. Bo to pełne kondensatory są, a na nich nie widać tak bardzo wybrzuszeń jak na iksach.

 

Obecnie jestem w trakcie zamiany płyty i podłączania wszystkiego. Dla bezpieczeństwa wrzucę zasilacz na którym komp ruszył. W tygodniu jak znajdę chwilę to rozbiorę, obejrzę i sprawdzę miernikiem stary zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Płyta wygląda ok, chociaż przyjrzę się jej jutro przy świetle dziennym. Bo to pełne kondensatory są, a na nich nie widać tak bardzo wybrzuszeń jak na iksach.

 

Obecnie jestem w trakcie zamiany płyty i podłączania wszystkiego. Dla bezpieczeństwa wrzucę zasilacz na którym komp ruszył. W tygodniu jak znajdę chwilę to rozbiorę, obejrzę i sprawdzę miernikiem stary zasilacz.

 

Mnie to wygląda właśnie na coś związanego z zasilaczem:

- albo zrobił "pyk" i poszło coś co pójść nie powinno, a rykoszetem oberwała MOBO/GPU

- albo coś od samej płyty i oberwała karta.

 

Zacząłbym od:

- zasilacza

- płyty

- karty graficznej.

 

Piszesz, że wisi w BIOSie i nie wyświetla informacji o dyskach - a czy one pracują? Czuć drgania (swoją drogą, ciekawe jak sprawdzić manualnie czy działa SSD? :))?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie to wygląda właśnie na coś związanego z zasilaczem:

- albo zrobił "pyk" i poszło coś co pójść nie powinno, a rykoszetem oberwała MOBO/GPU

- albo coś od samej płyty i oberwała karta.

 

Zacząłbym od:

- zasilacza

- płyty

- karty graficznej.

 

Piszesz, że wisi w BIOSie i nie wyświetla informacji o dyskach - a czy one pracują? Czuć drgania (swoją drogą, ciekawe jak sprawdzić manualnie czy działa SSD? :))?

 

Odpalił i system się załadował więc wygląda że tylko mobo dostało z buta, które to już i tak działało na słowo honoru, bo raz je zalałem płynem chłodzącym, później spaliły się wszystkie porty PCI. Ale że działało to nie wymieniałem :D

 

Jedyny plus z tego wszystkiego jest taki że trafił do środka zasilacz z większa mocą, dożywotnią gwarancją i odpinanymi kablami więcej jest trochę więcej porządku.

 

Mam tylko dyski talerzowe które niemiłosiernie hałasują więc słychać je z daleka, (jeden jeszcze na szelkę łączony :) ).

 

Szczerze to nie wiem jak sprawdzić czy SSD czy działają, bo ani to hałasuje ani to się nie grzeje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wyjmij zasilacz i spinaczem zewrzyj zielony z czarnym na kostce i miernikiem posprawdzaj napięcia. Ewentualnie w BIOSie, ale to nie daje 100% dokładności. Jak są duże skoki to by wyjaśniło co nieco :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na płycie miernikiem tranzystorki i wszystkie wyglądają ok. Jednakże ścieżki do 2 portów sata 3 wygląda trochę ciemniej niż pozostałe.

 

@Kamikadze tak też zrobię jak będę miał chwile. Jednak wolę już nic nie podłączać pod ten zasilacz, bo jak się skopał i cały czas popuszcza to uwali mi kolejne mobo albo coś więcej. Jedna dyskoteka wystarczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Sprawdziłem na płycie miernikiem tranzystorki i wszystkie wyglądają ok. Jednakże ścieżki do 2 portów sata 3 wygląda trochę ciemniej niż pozostałe.

 

@Kamikadze tak też zrobię jak będę miał chwile. Jednak wolę już nic nie podłączać pod ten zasilacz, bo jak się skopał i cały czas popuszcza to uwali mi kolejne mobo albo coś więcej. Jedna dyskoteka wystarczy ;)

 

Dlatego zrobisz to z odpiętym (wypinasz wszystko i zwierasz zielony z czarnym, kawałkiem spinacza czy coś).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, jaki model tego zasilacza?

 

OCZ StealthXstream 2 700W, z tego co wyczytałem najczęstszym problemem w tych zasilaczach jest cewka.

 

Teraz mam włożone takie cudo, które uchowało się jeszcze za czasów moddingu, kiedy to miałem przezroczystą budę i tryliard świecących się wiatraczków itp. gadżetów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×