Skocz do zawartości
RafoX

Dziwne zawieszenia komputera

Polecane posty

Hej od pewnego czasu mój komputer zaczyna mi płatać figle. Nagle czaczeły się zawieszać podstawowe prograwmy firefox wtw, office itp. Pomyslałem że to może wina winzgrozy bo nie formatowany był ze 3 lata no ale format nic nie pomógł nawet na czystym systemie jest tak samo.

Zrobiłem test dysku hdtune i niby badów nie ma. Dodaje fotki:

sc1png_exrxwsh.png

sc2png_exrxwsx.png

sc3png_exrxwse.png

Macie jakieś pomysły? dodam że ramu mu nie brakuje bo nie wykorzystuje nawet 20%

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawiesza się, czy restartuje?

Wypal sobie np. Hiren's Boot'a i przetestuj pamięć RAM - może któraś z kości pada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz?

 

A jak go sprawdzić?

Kiedyś miałem z nim problem bo komputer nie chciał się włączyć dopuki ze 20 minut nie był wypięty kabel zasilania ale wszystko nagle wróciło z nim do normy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz go rozkręcić i sprawdzić kondensatory, czy nie są popuchnięte - to samo zrób dla płyty głównej.

Jaki to zasilacz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawiesza Ci się podczas uruchomiania programu? Czy podczas normalnej pracy?

 

normalna praca jest stabilna gdy chce przykładowo włączyć program to się zawiesza. Gdy program już się uruchomi wszystko wraca do normy.

Wieczorem zobaczę zasilacz i kondensatory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardziej celowałbym z tym w dysk, wygląda na to że rozpoczyna się jego czas.... Spawdz też temperatury, i jak wygląda obciążenie podczas uruchamiania programiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Temperatura dysku jest ok, dysk jest ok.

 

 

Wejdź do BIOSu i poszukaj Healt PC czy coś takiego. Będą tam wszystkie temperatury MB i napięcia. Zobacz czy są duże skoki napięć. Poobserwuj dłuższą chwilę. Nie jest to trochę miarodajne bo najlepiej będzie miernikiem. Jeżeli masz to sprawdź miernikiem wszystkie piny zasilacza "na sucho". Czyli parujesz zielony z czarnym, dajesz zasilanie on się uruchamia i sprawdza po kolei wszystkie napięcia (kolorami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk. Raw read error rate + seek error rate nie wygląda ciekawie, jedyne usprawiedliwienie dla tych wartości to zły odczyt wartości SMART, co zdarza się w niektórych modelach.

 

Zapewne nie wiesz czy Twój dysk "już tak ma" czy pojawiło się to niedawno. Jakbyś wiedział to mógłbyś jednoznacznie stwierdzić co jest nie tak. Ja bym definitywnie strzelał na dysk, w ostateczności możesz wymienić go na inny dla testów lub nawet wypalić na pendrive'a jakąś "większą" dystrybucję live linuxa, chociażby linux mint i się pobawić programami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk. Raw read error rate + seek error rate nie wygląda ciekawie, jedyne usprawiedliwienie dla tych wartości to zły odczyt wartości SMART, co zdarza się w niektórych modelach.

 

Zapewne nie wiesz czy Twój dysk "już tak ma" czy pojawiło się to niedawno. Jakbyś wiedział to mógłbyś jednoznacznie stwierdzić co jest nie tak. Ja bym definitywnie strzelał na dysk, w ostateczności możesz wymienić go na inny dla testów lub nawet wypalić na pendrive'a jakąś "większą" dystrybucję live linuxa, chociażby linux mint i się pobawić programami.

 

No nawet wiem bo akurat tego nie było. Jak nówkę kupowałem to od razu zrobiłem smarta czy przypadkiem mi używanego dysku nie klepali i tego nie było. Więc musiało się pojawić to niedawno.

Sprawdziłem kondensatory zasilacza, i płyty głównej wszystko jest okej. Okablowanie też dobrze podłączone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się kiedyś komputer czasami przycinał, jak procesor zaczynał się 'grzać'.

W sensie gdy go za bardzo obciążyłem to mulił bo zmienił napięcia na niższe żeby schłodzić się :)

 

Aktualnie posiadam 'przyjechanego' Seagate (1450 dni pracy :D ) i tak samo mi się dzieje.

Długo się włącza + gdy włączę np. chrome to strasznie muli i przycina.

Również gdy w tle np. mam torrenta to też muli nie miłosirnie :D

Edytowano przez Dzejkob (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm czyli obstawiacie winę na dysk? niestety nie mam drugiego aby to sprawdzić ale postaram się załatwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×