Skocz do zawartości
Krisinho

Serwer VPS I DNS

Polecane posty

Witam jestem poczatkujacym adminem vps'a. Wykupilem sobie ostatnio w firmie linuxpl.com i mam pewna zagwostke. Jako ze znam calkiem dobrze srodowisko linux gdyz operuje na nim od calkiem dawna to nie mialem stycznosci z DNSami jeszcze. Chce skonfigurowac serwer tak aby odpowiadal pod moja domena ktora mam wykupiona, a nastepnie skierowac na nie dwie inne domeny, ktore beda hostowane na tym serwerze(strony www)

 

Jak to osiagnac? Jak mam skierowac domene ktora wykupilem jako "domene glowna" dla serwera na moj serwer dns ktory no jeszcze nie jest widoczny pod zadna domena, czyli defacto nie posiada zadnego hosta "ns1.mojadomena.pl" etc.... :) I czym sie rozni w ostatecznym rozrachunku w konfiguracji "glowna domena serwera" od domen tylko zaparkowanych na serwerze? Chodzi o roznice w konfiguracji binda.

 

Jakby ktos mogl podrzucic w miare wyczerpujacy temat poradnik, lub napisac mi jak to zrobic( i troszke wytlumaczyc :) )

 

pozdro

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tworzysz sobie strefe z domeną "główną". U rejestratora tworzysz Glue Records z ns1.domena.pl i ns2.domena.pl (lub inne jak chcesz, możesz utworzyć sobie dns1 i dns2 ;) ) z adresem ip Twojego serwera. Potem wykonujesz delegację domeny na te serwery nazw, czyli defacto Twój vps.

 

Pierwsze linki z google:

https://www.digitalocean.com/community/articles/how-to-install-the-bind-dns-server-on-centos-6

http://www.tldp.org/HOWTO/DNS-HOWTO-5.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki Milosz:)

A jeszcze jedno pytanie, teoretycznie powinienm stworzyc dwa serwery nazw - ns1 i ns2 ale ja mam jedno ip. Czy moge sie zglosic do linuxpl.com o nadanie drugiego adresu ip? Mozna miec tylko jeden nameserver - w sensie ze bez slave'a?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na jednym ip możesz mieć przypisane dwa dns.

Dodatkowy adres ip nie ma sensu gdyż i tak będzie na tej samej maszynie.

Lepiej postawić gdzieś na innym serwerze w innej lokalizacji zapasowy dns.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam drugi VPS na ktorym hostuje calkiem sporo stron www to moge na nim bind ustawic tak aby dalej pelnil swoja funkcje czyli serwera autorytatywnego(?) oraz jednoczesnie kopiowal sobie strefy i dzialal jako slave dla serwera ktory aktualnie konfiguruje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki Milosz:)

A jeszcze jedno pytanie, teoretycznie powinienm stworzyc dwa serwery nazw - ns1 i ns2 ale ja mam jedno ip. Czy moge sie zglosic do linuxpl.com o nadanie drugiego adresu ip? Mozna miec tylko jeden nameserver - w sensie ze bez slave'a?

Nie "teoretycznie." Powinieneś mieć (przynajmniej) dwa serwery nazw. Jak już skonfigurujesz u siebie mastera, to slave'a możesz hostować za darmo w https://dns.he.net/ czy https://freedns.42.pl/

 

Jeśli masz globalną widownię, to HE, bo oni oferują bardzo przyzwoitego anycasta. Jeśli natomiast celujesz głównie w Polaków i Europejczyków albo zamierzasz podpisywać strefę (DNSSEC), wybierz freedns.

 

Nie stawiałbym też binda, który jest ciężkawy i nieco zabytkowy. Ma swoje zalety (np. widoki), ale pewnie z nich nie skorzystasz. Postaw NSD3. Format plików stref masz ten sam.

Edytowano przez spindritf (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam bo sie wlasnie za to biore. Te glue records, to chodzi o to ze ja sobie ustawiam rekordy w domenie (ktora jeszcze jest w nazwa.pl bo tam ta dmena jest) ns1.mojadomena.pl IN A adres_vpsa

 

i wtedy ja moge przedelegowac do mnie?

 

E: a dobra juz wiem co to ten glue. Niestety mam domene w nazwa.pl, jak zadzownilem to pan konsultant nie wiedzial co to jest glue record :|

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Krisinho (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×