Skocz do zawartości
peres.pro

Optymalizacja PHP i APACHE pod Wordpressa

Polecane posty

Witam Was serdecznie moi kochani :)

 

Jako że zawsze mogę liczyć na Waszą pomoc, zwracam się do Was ponownie z pytaniem. Otóż mam VPS'a z mintshost o takich parametrach (debian):

 

kvnEpy4.jpg

 

Sprawa wygląda następująco, mam najzwyklejsze php i apache, nie jestem jakoś wybitny w tych wszystkich optymalizacjach i konfiguracjach ale nie trzeba być ekspertem żeby zobaczyć, że skrypty php zamulają kompletnie serwer, dam Wam tu przykład, wykonuje jakieś proste polecenie w wordpressie typu zainstaluj plugin czy po prostu zmiana czegokolwiek w panelu, po pierwsze trwa to długo, coś co powinno trwać bardzo krótko, a po drugie monitoruje sobie wszystko na bieżąco w htopie i obciążenie procesora przy zapisaniu po edycji pluginu dochodzi do 100%, najlepsze jest to że wtedy byłem tylko ja w panelu, a są to jakieś trywialne skrypty które zmieniają po zapisaniu kilka zmiennych, więc jestem pewien że jest coś nie tak z konfiguracją, mam ispconfig i standardowe aplikacje na VPS'ie typu apache, php-cgi (chyba), sam nie jestem pewien jakie dokładnie mam php, chciałbym wiedzieć jak mogę to dokładniej zdiagnozować, jakie wartości/logi Wam pokazać żebyście mi powiedzieli co na moim serwerze jest nie tak.

 

Z góry serdeczne dzięki za pomoc i pozdrawiam serdecznie :)

 

 

 

Edytowano przez lanceq (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

apt-get install htop

Potem wywołujesz polecenie htop i klikasz na kolumnę CPU, tak by sortował Ci po zużyciu CPU. W przeglądarce obok uruchamiasz ten skrypt, który muli. htop na żywo pokazuje Ci zużycie i dowiesz się, czy to PHP tak orze. Jeśli tak, to albo błąd w konfiguracji PHPa albo jest problem ze skryptem. Raczej nie masz jakiejś zbugowanej wersji PHP. Ewentualnie można by spróbować na PHP-FPM, ale to tylko inne zarządzanie procesami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przechodzę na 2 razy lepszego VPS'a i jednocześnie zmieniam webserv na nginxa i dogram też php-fpm, zobaczymy ile to da ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przejdź na NGINX'a i zainteresuj się wtyczką do WP - WP Super Cache ;)

Może przejście na mocniejszą maszynę będzie zbędne..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nginx z php-fpm i odpowiednia konfiguracja pomoże znacznie, w szczególności jeśli zainteresujesz pluginem total cache (nieco lepszy niż super cache, implementacyjnie).

 

Nie mamy o czym rozmawiać w kwestii optymalizacji jeśli wyjeżdżasz ze słowami "apache i php".

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybacz archi ale ja nie jestem żadnym ekspertem w tej kwestii i właśnie dlatego też powstał ten temat, żebyście Wy mi poradzili :P

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dzisiaj zobaczyłem, że Ty jesteś na Apache, a nie go zmieniasz.

 

Jak najszybciej postaraj się przejść na alternatywne rozwiązanie (ja polecam nginx). To może pomóc wiele.

 

Jak koledzy wyżej wspomnieli - wtyczki do Wordpressa, które mogą bardzo pomóc są 2 - Super Cache i Total Cache. Ja osobiście wolę Super Cache, ale obojętne którą zastosujesz - różnica w działaniu będzie znaczna (strona przyspieszy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam na nginxa jak tylko Michał wymigruje mi vpsa na drugi serwer z lepszym procesorem i dyskami SSD. Jedyne czego się boję to regułki i przepisywanie apachowego htacces pod nginxa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Marku, oby w przypadku wordpressa też tak było, daje plusa. Jeszcze ktoś jakieś porady ma dotyczące WP i nginxa? Słyszałem że jest jakiś plugin pod wordpressa co automatycznie przekonwertowuje go na nginx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O pluginie nie słyszałem, ale postawienie WP + W3 Total Cache to naprawdę bajeczka. Problemów zero, a wydajność od razy wzrasta.

 

W przypadku konfiguracji wirtualnego hosta w Nginxie:

http://wiki.nginx.org/WordPress (ten lepszy)

http://codex.wordpress.org/Nginx

+ tam swoje własne ustawienia.

 

W przypadku W3 Total Cache plugin wypluje Ci przy włączaniu cache'u co musisz dodać do konfiguracji wirtualnego hosta w Nginxie. Osobiście naprawdę nie rozumiem jak można jechać na Apaczu nie będąc do tego zmuszonym (hosting wirtualny, specyficzne wymagania oprogramowania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz zaawansowanych regułek tylko proste RewriteRule i pojedyncze RewriteCond to automat przerobi to dobrze.

 

Do WP poszukaj natywnych configów, które są w wielu miejscach (nawet w dokumentacji WP) udostępnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×