Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Artus2000

Pomoc w konfiguracji DNS

Polecane posty

Witam,

 

Proszę Was o pomoc, bo od tygodnia bujam się z konfiguracją serwera i ciągle jest coś nie tak.

Domenę mam wykupioną w Home.pl a hosting w Hetzner.de. Początkowo miałem ruch przekierowany z Home do Hetznera po IP, ale w home obsługiwałem pocztę. Ciągle jednak miałem problemy z mailami trafiającymi do spamu, Home się na mnie wypięło, nie chcieli pomóc kierowali do Hetznera a przecież pocztę miałem u nich, więc się wkurzyłem i zdecydowałem przenieść wszystko do Hetznera.

 

Delegację wykonał dla mnie jeden gość, który już wcześniej robił różne rzeczy administracyjne dla mnie i raczej wszystko było OK do tej pory. Teraz jednak coś jest moim skromnym zdaniem nie tak, bo delegacja była ponad 40h temu i cały czas są problemy: poczta nie działa, strona raz działa raz nie działa, w testach domeny wyskakują jakieś błędy...

 

On twierdzi że jest OK, a ja nie chcę dyskutować ze specjalistą, ale moim zdaniem coś jest nie tak. Nie wiem, on bardziej "linuksowy" a tam panel jest w Plesku, i może dla tego coś mu nie idzie... A może jest wszystko OK tylko jeszcze propagacja się nie skończyła...

 

Poproszę o sprawdzenie tej konfiguracji bo na moje laickie oko coś nie gra, sami zobaczcie:

 

W Home.pl jest przekierowanie na zewnętrzne serwery DNS:

ns2.sixteenpix.com -> 176.9.63.147

ns1.sixteenpix.com -> 176.9.63.147

 

Konfiguracja w Plesk panel w Hetznerze wygląda tak:

*.webmail.sixteenpix.com. -> CNAME -> sixteenpix.com.

 

176.9.63.147 / 24 -> PTR -> sixteenpix.com.

ftp.sixteenpix.com. -> CNAME -> sixteenpix.com.

ipv4.sixteenpix.com. -> A -> 176.9.63.147

mail.sixteenpix.com. -> A -> 188.128.160.62

ns.sixteenpix.com. -> A -> 176.9.63.147

sixteenpix.com. -> NS -> ns1.first-ns.de.

sixteenpix.com. -> NS -> robotns3.second-ns.com.

sixteenpix.com. -> NS -> robotns2.second-ns.de.

sixteenpix.com. -> A -> 176.9.63.147

sixteenpix.com. -> MX (10) -> sixteenpix2.home.pl.

sixteenpix.com. -> TXT -> v=spf1 ip4:188.128.160.62 a mx

webmail.sixteenpix.com. -> A -> 176.9.63.147

www.sixteenpix.com. -> CNAME -> sixteenpix.com.

 

 

I teraz pytania: czemu w plesku nie ma zdefiniowanego rekordu ns1 i ns2? Czemu z Home ruch jest kierowany bezpośrednio na mój serwer, czy nie lepiej byłoby kierować na DNSy Hetznera? Czemu MX i mail kierują na Home?

 

Jeśli jest źle, a moim zdaniem jest źle, to jak to wszystko powinienem prawidłowo skonfigurować?

Poproszę o pomoc! Bo ile można...

 

Pozdrawiam,

Artus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

sixteenpix.com. -> NS -> ns1.first-ns.de.

sixteenpix.com. -> NS -> robotns3.second-ns.com.

sixteenpix.com. -> NS -> robotns2.second-ns.de.

 

Po co ci to?

 

http://www.blueman.pl/serwer/id984-konfiguracja-serwera-cz4.html

 

A jeśli chcesz przez panel to popatrz w powyższym linku jak wygląda strefa DNS i porównaj ze swoją - na 100% zobaczysz o co mi chodzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co ci to?

 

http://www.blueman.p...erwera-cz4.html

 

A jeśli chcesz przez panel to popatrz w powyższym linku jak wygląda strefa DNS i porównaj ze swoją - na 100% zobaczysz o co mi chodzi ;)

 

 

Piękny instruktarz, ale dla mnie raczej nie bardzo przydatny... Fachowa nomenklatura, która jest w nim użyta, jest dla mnie nie do ogarnięcia. Zresztą czytałem już nie jeden artykuł na ten temat i powiem, że równie dobrze mogłoby to wszystko po Chińsku być napisane. Żeby zrozumieć jak zastosować te porady, trzeba by znać to wszystko od podszewki jak to działa, na jakiej zasadzie itd, a ja jestem laikiem w tej dziedzinie. W dodatku instrukcje w tym linku pokazują jak to zrobić za pomocą konsoli, a to dla mnie czarna magia, i lepiej wolę się w te rejony nie zapuszczać, żeby więcej szkód nie narobić, od tego są administratorzy...

 

Problem w tym, że ten mój coś chyba nie bardzo się przyłożył... Ja mogę to sam w Plesku zmienić, ale potrzebuję bardziej łopatologicznego wyjaśnienia co gdzie wpisać...

 

Ale znam już na tyle życie, żeby wiedzieć, że uzyskanie precyzyjnej porady na dowolnym forum to nie taka prosta sprawa, o ile nie wykaże się choć odrobiną własnej inwencji, więc poniżej przedstawię jak mi się zdaje na podstawie tego wszystkiego co przeczytałem na ten temat do tej pory i poproszę o poprawienie błędów:

 

Z Home przekierowałbym ruch na serwery DNS Hetznera:

ns1.first-ns.de

robotns2.second-ns.dom.

 

A w plesku:

*.webmail.sixteenpix.com. CNAME sixteenpix.com.

176.9.63.147 / 24 PTR sixteenpix.com.

ftp.sixteenpix.com. CNAME sixteenpix.com.

ipv4.sixteenpix.com. A 176.9.63.147

mail.sixteenpix.com. A 176.9.63.147

sixteenpix.com. NS ns1.first-ns.de.

sixteenpix.com. NS robotns3.second-ns.com.

sixteenpix.com. NS robotns2.second-ns.de.

sixteenpix.com. A 176.9.63.147

sixteenpix.com. MX (10) sixteenpix.com.

sixteenpix.com. TXT v=spf1 ip4:176.9.63.147 a mx

webmail.sixteenpix.com. A 176.9.63.147

www.sixteenpix.com. CNAME sixteenpix.com.

Edytowano przez Artus2000 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

zrób sobie dwa rekordy A

 

 

ns1 A 176.9.63.147

ns2 A 176.9.63.147

 

 

później

 

 

ns1 ns 176.9.63.147

ns2 ns 176.9.63.147

 

 

wywal to:

 

sixteenpix.com. NS ns1.first-ns.de.

sixteenpix.com. NS robotns3.second-ns.com.

sixteenpix.com. NS robotns2.second-ns.de.

 

u rejestratora domeny daj znać żeby ustawili ci coś takiego jak glue record

na takie dane:

 

 

ns1 [176.9.63.147]

ns2 [176.9.63.147]

 

a później skieruj domenę na DNS:

 

ns1.sixteenpix.com.

ns2.sixteenpix.com.

 

 

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co wymieniłeś mam tak robić jedno po drugim, czy gdzieś muszę poczekać aż coś się wydeleguje...

 

Jak już w Home ustawią glue record to w panelu Home mam skierować domenę na DNSy bez podawania IP czy z IP?

 

Czy w Home na pewno mam podać DNS z kropką na końcu?

 

I co z resztą: MX, mail, PTR, i reszta badziewia też jest chyba do zmiany?

 

 

Echhhh.... To tylko informatycy i ich zerojedynkowe umysły mogli wymyślić, żeby zrobić z prostej sprawy tak skomplikowaną procedurę. Czy to nie powinno jakoś samo z automatu przy podaniu IP się ustawiać...

Edytowano przez Artus2000 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Po kolei możesz tak jechać a z kropką czy bez kropki to zależy. Panel może ci nie puścić bez kropki lub z kropką (powinno być z kropką)

 

mx, mail itp. ustawiasz wszystko tam gdzie masz te serwery (np. IP twojego VPSa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale zaraz zaraz, czytam teraz helpa w Home i tam piszą, że glue record ustawia się podając IP przy podawaniu adresów DNS innego operatora i adresy podaje się bez kropek na końcu.

I ja tak mam to ustawione w panelu na Home (patrz pierwszy post), czyli tych kroków już nie muszę robić rozumiem...

 

Błagam o precyzję, bo przez takie drobne rzeczy, będę się z tym babrał kolejny tydzień.

 

 

Edit____________

 

I jeszcze jedno mnie zastanawia... Bo w tych ustawieniach co podajesz żebym wpisał po stronie mojego serwera nigdzie nie ma domeny tylko sam IP, a w Home mam podać DNS z nazwą domeny? Czy tu nie jest coś dziwnie???

 

Ten serwer to nie VPS tylko dedyk - o ile to coś zmienia...

Edytowano przez Artus2000 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jeżeli im z automatu przydziela kropki (tylko adresy np. ns1.domena.pl. - przy IP nie ma kropek na końcu).

 

nie ma różnicy czy vps czy dedyk ;)

 

glue ustawiasz gdy masz innego operatora DNS - w tym przypadku operatorem jest Twój serwer (delegujesz adresy na jego IP).

Zawsze musisz ustawić glue records gdy ustawiasz własne DNSy (ns1.twojadomena.pl ns2.twojadomena.pl) więc chciał nie chciał musisz to ustawić ;)

 

 

I jeszcze raz:

1. Ustawiasz na serwerze dedykowanym strefę DNS (z rekordami A i NS) - tak jak ci opisałem na górze

2. Ustawiasz w home glue record na adresy ns1.twojadomena.pl i ns2.twojadomena.pl i musisz tam podać IP twojego serwera dedykowanego

3. Ustawiasz DNS domeny (już nie glue record tylko normalnie delegujesz DNS) na adresy: ns1.twojadomena.pl i ns2.twojadomena.pl podając to samo IP co przy glue records)

4. Czekasz na propagacje (rozniesienie się informacji o zmianie DNS) po internecie do 24-48h max. Zwykle jest to kilka minut/godzin.

5. Cieszysz się własnym serwerem DNS ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×