Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Marek Pestkowski

MaraDNS + domena w OVH - problem

Polecane posty

Witam,

 

Mam następujący problem:

 

Mam VPS w firmie ViHost, z Debianem 6. Postawiłem na nim jako lekki DNS - MaraDNS, z któego już wcześniej korzystałem. Skonfigurowałem go w następujący sposób:

 

(chcę skonfigurowac adres moja-domena.com, któa będzie wskazywać na 10.11.12.13)

 

Plik mararc:

ipv4_bind_addresses = "10.11.12.13,127.0.0.1"
chroot_dir = "/etc/maradns"
csv2 = {}
csv2["pestkowski.com."] = "db.moja-domena.com"
hide_disclaimer = "YES"
maradns_uid=105
maradns_gid=107

 

Plik db.moja-domena.com:

moja-domena.com. 10.11.12.13
ns1.moja-domena.com. A 10.11.12.13
ns2.moja-domena.com. A 10.11.12.13
www.moja-domena.com. A 10.11.12.13
mail.moja-domena.com. A 10.11.12.13
moja-domena.com. MX 10 mail.moja-domena.com.
moja-domena.com. NS ns1.moja-domena.com.
moja-domena.com. NS ns2.moja-domena.com.

 

Domenę mam zarejestrowaną w OVH i już kiedyś korzystałem z niej za pomocą innego serwera na Vihost (oczywiście inne IP) i działało. Teraz przy próbie wpisania adresu IP w opcji "Serwery DNS" dostaję informację, że operacja została anulowana.

 

Wystawiłem na to ticket i odpowiedziano mi, że powinienm skonfigurowac rejestr GLUE (nigdy tego nie robiłem). Więc Klikam utwórz. Podaję tam w polu przed nazwą mojej domeny ns1 oraz dodaję IP serwera. Dostaję wtedy komunikat:

 

Musisz wpisać do strefy DNS na serwerze DNS obsługującym domenę przynajmniej pole 'A' dla hosta ns1.moja-domena.com, aby go zarejestrować u operatorów

 

 

Wydaje mi sie, że mam to poprawnie skonfigurowane po stronie serwera. Czy gdzieś zrobiłęm błąd? Czemu właściwie nie mogę zmienić IP w panelu OVH dla DNS? Wcześniej takie ustawienia jak teraz pokazuje działały. Proszę o pomoc :)

 

1. Oczywiście moja-domena.com oraz adres IP są tutaj zmienione na potrzeby postu

2. Myślałem, że trzeba chwilę poczekać, zeby to działało, ale próbowałem to dodawać ponad 12h po zrestartowaniu MaraDNS i nadal ten sam problem.

3. Polecenie host moja-domena.com localhost zwraca:

 

root@moja-domena:/etc/maradns# host moja-domena.com localhost
Using domain server:
Name: localhost
Address: 127.0.0.1#53
Aliases:
moja-domena.com has address 10.11.12.13
moja-domena.com has address 10.11.12.13
moja-domena.com mail is handled by 10 mail.moja-domena.com.
moja-domena.com mail is handled by 10 mail.moja-domena.com.

Edytowano przez Marek Pestkowski (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W OVH musisz odczekac min. 24 godziny od ostatniej operacji na domenie aby można było ustawic gluehosty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spróbuj najpierw zmienić DNS-y, a dopiero dodać glue.

 

Właśnie przy próbie zmiany dostaję informację, że operację anulowano, a support OVH mówi, że zamiast tego mam utworzyć GLUE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki, wydaje mi się, że pomogło. Tzn w OVH jest skopany system do zmiany DNSów. Nie da się zmienić samych IP DNS (wtedy zawsze anuluje operacje). Pomogła zmiana tych wpisów na jakieś śmieci, a następnie wpisanie na nowo ns1.moja-domena.com IP i analogicznie dla ns2.

Poczekam do wieczora/jutra na propagację i potwierdzę, czy zadziałało (dla potomnych :) )

 

BTW rozumiem, że jeżeli mam DNS na swoim VPS i chcę sprawdzić z zewnątrz czy DNS działa poprawnie to wystarczy dać

dig @10.11.12.13 moja-domena.com

?

Jaki jest średni czas propagacji po ustawieniu w DNSów w OVH?

 

I ostatnie pytanie, czy ktoś może mi łopatologicznie wytłumaczyć czym jest ten rejestr GLUE?

Edytowano przez Marek Pestkowski (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×