Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość thetox

dysk spadł z krzesła na podłogę

Polecane posty

Gość thetox

Dysk zewnętrzny na usb spadł mi dzisiaj z krzesła na podłogę ale był nie podłączony, czy coś mogło się mu stać? uszkodzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymałość dysku w stanie spoczynku jest około 3-4krotnie większa niż pracującego. Jest duża szansa, że nic się poważniejszego nie stało. Jak upadł? Rantem czy na płasko? Jaki system plików miałeś na nim?

 

Dla 100% pewności przeskanuj sobie dysk programem jak MHDD, wtedy czarno na białym będziesz widział jego kondycję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, na początek HD tune możesz przeskanować sobie czy jakieś bad sectory się pojawiły, zakładka Error scan. Przeleć całość, wszędzie powinieneś mieć zielone pola. Do dokładniejszych testów polecałbym jak wspomniałem mhdd. To stare dobre i sprawdzone narzędzie. Przy skanowaniu wyjdzie jaki jest ogólny stan powierzchni. Musisz obserwować parametry czasu dostępu do sektorów, pokaże Ci to po prawej stronie u góry. Będziesz widział tam listę jakie sektory (i ile) uzyskały odpowiednie czasy. Jeżeli jakieś pojawią się powyżej 500ms to są one uszkodzone, możesz spróbować je naprawić (trzeba ustawić testowanie powierzchni z naprawą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie spadł bo zobaczył coś śmiesznego na necie.. to tak odchodząc od tematu na wesoło :-)

 

Tak na poważniej to dyskowi się raczej nic nie stało :-) Bywały przypadki, że dyski spadały z większej wysokości i śmigały OK :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda do tego dysku nigdzie nie znalazłem informacji o wytrzymałości na wstrząsy, ale zazwyczaj wynosi ona od 200 g w górę w stanie spoczynku, więc szanse, że wyłączony dysk z zaparkowaną głowicą uległ uszkodzeniu przy takim upadku są bliskie 0. Czasem w transporcie dyski są traktowane w gorszy sposób i jakoś docierają do klientów w idealnym stanie i działają latami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość thetox

Własnie skanuje dysk programem HD Tune i wywaliło mi za 10 czerwonych kwadracików :( ciekawe ile będzie ich do końca, a nie tak dawno skanowałem tym samym programem i były wszystkie na zielono.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak. Po skończonym teście proponuję wykonać (jeżeli nie chcesz się bawić w mhdd) sprawdzanie dysku.

Odpal konsolę (start->cmd) i wpisz chkdsk [LITERA_DYSKU] /r (przykład chkdsk e: /r)

To rozpocznie proces (5 etapowy) sprawdzania dysku. Błędne sektory powinny zostać oznaczone i dysk podczas pracy będzie je omijał.

Daj znać czy się udało. Proces ten może trochę potrwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość thetox

No chwile to potrwa przeskanuje dysk do końca.

A może to są tylko bad sectroy logiczne czyli te naprawialne? da się je naprawić bez utraty danych? bo mam na dysku 700gb zajęte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy upadku obstawiałbym uszkodzenia mechaniczne. To jak wróżenie z fusów teraz w tym momencie. Zrób chkdsk z opcją sprawdzania i naprawy powierzchni dyskowej, wtedy się przekonasz. W sumie sprawdzanie HD tune możesz przerwać i tak już wiesz, że masz BS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×