Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
dziubas

elektroniczne potwierdzenia wpłaty a prawo

Polecane posty

Witam,

osobiście nie honoruje potwierdzeń przysyłanych mailem typu screenshot lub dokument z przelewu który można pobrać poprzez internet ze swojego konta lub skanów dowodów wpłaty na poczcie itp.

 

ALE

 

- Po pierwsze przychodzą takie potwierdzenia od niektórych (nowych) klientów.

 

- Zastanawiam się czy ich jednak nie honorować

 

TYLKO ŻE

 

Dobrze wiadomo jak łatwo takie coś podrobić. Oczywiście sam spotkałem, się z kilkoma takimi przypadkami - na szczęście ich nie przyjąłem i czekałem na dowód wpłaty na moim koncie.

 

RODZI SIĘ PYTANIE

 

Czy jest jakiś przepis/prawo które mówi, że za takie fałszertwo można odpowiadać i ja mógłbym domagać się niewpłaconych pieniędzy ?

 

Cały problem tkwi w samym fakcie, że taki klient przesyła mi np. skan ... i czy na podstawie samego faktu, że coś mi przesłał można go oskarżyć o próbę wyłudzenia itd ...

 

Inna sprawa to identyfikacja osobnika ale to akurat nie problem, bo przy logowaniu się do systemu zostawiają swoje adresy IP nie starając się ich nawet ukryć.

 

Wiadomo, że z tym dużo roboty jest ale WARTO wiedzieć jak to wygląda w praktyce i czy ktoś z Was próbował dochodzić swoich praw, z jakim skutkiem ?

 

Kolejnym problemem jest też bardzo małe uczulenie banków na tym punkcie, wydają np. w formacie pdf potwierdzenia z notką, że nie potrzeba stempla itd. ... większość wie, że taki pdf można podrobić ... ciekawe czy bank traktuje taki pdf jako dowód czy tylko jako informację ...

 

Kiedyś próbowałem zapytać się w takim banku jak mogę zweryfikować autentyczność przysłanego do mnie przez klienta pdfa to zostałem zbyty (gościu nic nie czaił ze sfery informatyki), że dokument ten nie wymaga potwierdzenia i że jeżeli jest na nim logo banku i coś tam jeszcze to jest ok -- LOL prawda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co prowadzisz. Jeśli prowadzisz hosting, to sprawa jest bardzo prosta, przyjmujesz takie potwierdzenia, jesli jednak w dniu roboczym pieniedzy nie widac - usuwasz konto, i nie rozmawiasz z takim "psełdo klientem".

 

Z tego co wiem, to same w sobie skany, czy screeny nie mają mocy prawnej. Jednak np. potwierdzenia przelewow, wydrukowane z internetowanego serwisu banku, mają moc prawną i na każdym z nich widnieje notka o art. który to reg. dlatego tez mam male watpliwosci...

 

Najlepiej jednak jak dana osoba wysle bezposrednio z banku elektronicznego potwierdzenie wygenerowane z potwierdzona autentycznoscia (np. inteligo generuje pdf i wysyła danemu odbiorcy). Jednak wiadomo - wszystko można sfałszować.

 

Zapraszam na jakieś fora prawnicze, gdzie znajdzie sie grono expertow ktorzy przedstawia konkretniejsze fakty/informacje.

 

Mam nadzieje ze przynajmniej troche pomoglem.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kiedys dostalem takie potwierdzene w pdf-ie od klienta, ktoremu bardzo zalezalo na szybkim dostaniu towaru. poszedlem mu na reke i towar wyslalem, a pieniedzy nie zobaczylem...

 

co do drukowania potwierdzen, to np. allegro honoruje tylko potwierdzenia podpisane przez odpowiednie osoby z banku (w mbanku takie potwierdzenie kosztuje bodaj 6zl).

 

ja bym sobie generalnie odpuscil honorowanie takich potwierdzen - zbyt latwo je podrobic, a wszyscy wiemy, jak dziala nasz wymiar sprawiedliwosci. :roll:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×