Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Legalny webmaster - wolny strzelec..hm?

Polecane posty

Gość

Cześć :)

 

Chciałem sprawdzić swój tok rozumowania w kwestii pracy jako "wolny strzelec" - czyli grafik/webmaster robiący stronki dla różnych ludzi..

Wszyscy ostatnio tutaj chcą być legalni.. toże i ja (soft oczywiście mam legal, pełna powaga).

 

Rozumiem z doświadczenia (już tak robiłem), że "full legal" jest to opcja np. taka, że firma zleca mi wykonanie strony internetowej, zatrudnia mnie na umowę o dzieło - ja robię stronkę, polecam hosting i po sprawie. To jest dość jasne, prawda? Minus - nie mogę wystawić faktury VAT.

 

Teraz taka sprawa, a właściwie dwie sprawy:

 

1. Kupuję na siebie konto WWW, domenę i stawiam portfolio. Rozumiem, że bez problemu mogę się chwalić stronkami, które zrobiłem na umowę o dzieło i wrzucić do nich linki w tym portfolio.

 

Czy mogę również wrzucić tam linki stronek, na które nie mam papierów? Chodzi o stronki, które albo zrobiłem dobremu znajomemu ("za piwo", tak to ujmijmy), albo moje własne "projekty" takie hobbistyczne..

A co ze stronami, które robił znajomy (firma znajomego), a ja coś tam pomogłem - np. grafika do sklepu internetowego i takie tam.. ?

Czy mogę się tym chwalić jeśli ten znajomy nie ma nic przeciwko?

 

2. Mam konto WWW z tą moją domeną i portfolio. Czy mogę umieszczać co mniej wymagające (chodzi o zasoby serwera) stronki moich klientów (umowa o dzieło, przypomnę), ale oficjalnie "gratis"?

 

I ostatnia sprawa.. pewnie nikt tu się nie pochwali na forum, ale może na privie ktoś mi coś podpowie, doradzi, itd. bo wiem, że jest tu więcej takich osób jak ja - jak wy sobie radzicie z podatkami i jakie macie rozwiązania, by wciąż być legalnie działającymi grafikami/webmasterami? Nie spodziewam się zdradzenia sekretów przynoszących złote jaja, ale koleżeńskie rady mile widziane.. :D

 

P.S.: Wiem, że jednym z rozwiązań jest zatrudnienie się (ew. "podpięcie") do jakiejś firmy - tak też czasem robię.. (dla faktury VAT)

 

P.S.2: Grafika/webmajsterstwo to moje hobby, jakby druga praca, bo na codzień mam "ujdziepłatną", stałą robotę w budżetówce ;)

 

Dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×