Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kashana

[FAQ] Pojęcia dotyczące hard/soft/łącz

Polecane posty

Witam

Mam kilka pytań. To pytania stanowiące swego rodzaju F.A.Q. dla początkujących. Oczywiście taki F.A.Q. nie ma racji bytu jeśli nikt nie uzyska na nie odpowiedzi.

 

Proszę o konkretne i treściwe odpowiedzi na pytania mimo że niektóre mogą sie wydawać banalne dla czytających ten post.

 

Podałem tu kilka najbardziej nurtujacych tematów które męczą mnie gdy czytam posty na foum i nie mam pojęcia o czym czytam :)

 

Sam jestem początkujący i to w sumie pytania dotyczące mojej osoby i zakłopotania z nimi związanymi.

 

 

 

 

1. Nieograniczony transfer... czy moge stworzyc taką opcje u siebie, gdybym przykładowo robił serwerownie [i jak dostać sie do szybkiego łącza?] i dlaczego większość firm hostingowych ma ograniczony nawet przy najdroższych ofertach?

 

2. Ggdzie znajde podstawowe informacje o łączach i przepustowościach... jak sie je oznacza, kategoryzuje, jakie są standardy prędkości i łącz w polsce no i reszte bajeru :)

 

3. Jaki system byłby najleprzy na poczatek do nauki? Który spośród tych wielu Linuxów?

  • gdzie można znaleźć coś na temat przystosowania takowego systemu pod serwer. A przedewszystkim jak zacząć przygode z linuxem?

 

 

[*] Który linux jest najleprzy do obsługi serwerów i który ma najwięcej możliwosci modernizacji [jesli takowe istnieją] pod względem obsługi wszystkich usług związanych z posiadaniem firmy hostingowej?

 

4. Wytrzymalość komputerów na różne obciążenia. Jaki zestaw byłby najleprzy na, powiedzmy, hosting gdzie będzie i ogrom poczty i przeróżnych rodzajów forum, download, powiedzmy pod sieci torrenta, serwer gier i shoutcast [Maksymalne obciążenie]. Po prostu jaki komputer byłby najleprzy do wszystkiego? A jeśli nie ma takowego to jaki zestaw sprzętowy pasował by do poszczególnych "kategorii" usług oferowanych przez firmy hostingowe?

 

5. Gdzie mozna dostac superszybkie łącze pod hosting?

 

6. Co to jest kolokacja i czym się różni od serwerów dedykowanych?

 

7. Co to jest VPS i co oznacza ten skrót?

 

8. Co to jest uptime oraz uplink i czym się co charakteryzuje? [pojęcia zasłyszane na forum]

 

 

Wszystkie zawarte tutaj pytania są efektem poszukiwania odpowiedzi na moje pytania na tym forum. Nie wybiegam tutaj na inne fora czy na google, nie prosze o wypisywanie swoich ofert [a.d. 4, a.d. 5]. Moim zdaniem niektóre kwestie nie są wyjaśnione a powinny się znajdować tutaj na nie odpowiedzi. O tak na wstepie dla nowych użytkowników forum webhostingtalk.pl

 

Pozdrawiam i oczekuje konstruktywnych i szczegółowych odpowiedzi.

 

Z góry dzięki za poświęcenie kilku chwil na tego posta.

 

Miłego dnia :)

 

kashana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Kazde lacze ma jakis limit tranferu, jesli firmy hostingowe by nie wprowadzaly limitow tranferu to doprawadziloby do tego ze lacze by sie zapchalo i serwer by strasznie wolno chodzil, juz nie mowiac o obiazeniu...

 

 

2. Google.pl

 

3. Nie Linuxów tylko Linuksów.

Kazda ( prawie :) ) dystrybucja, jesli chodzi o nauke. Na poczatek mozesz wybrac ubuntu, suse.

a: juz byly 2 watki z linkami do artow/faqow o administracji, Linuksie itd.

b: Lepiej nie pytaj bo jak sie rozpocznie burza o dystrybucjach to nie zdarzysz tego przeczytac do 2007 roku :).

 

4. przeszukaj forum juz pewien gosc arex chcial sie zabawic w hosting...

Ale watpie czy cos z tego wyszlo .... :)

 

5. Po raz 2 przeszukaj forum, wejdz na atman.pl, wdc.pl, gts.pl choc lepiej sie zainsteresuj oferta dedykow zagranica

6. Nie koloracja tylko kolokacja

Kolokacja jest to usluga ktora polega umieszczenia serwera przez klienta w jakims data center.

9. Uptime to srednia ilosc dostepnosci serwera w procentach.

Uplink: http://newbie.linux.pl/?id=article&kategor...oria=13&show=64 :)[/b]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@draye :

 

A.d. 1

 

Niejednokrotnie są to limity na wykożystany transfer miesięcznie. O taki mi chodzi. Dlaczego tak się dzieje?

 

 

A.d. 3

 

Sorki :)

 

 

A.d. 4

 

Chce sie bawić na tanim sprzęcie u siebie w domu. Często o tym czytałem na forum i pomysł wydał mi się bardzo pozytywny ze względu na małe koszty nauki :)

 

 

A.d. 5

 

Mi chodzi o przykładowe zrobienie własnej serwerowni. To skad wziać takie łącze?

 

 

 

A.d. 6

 

Sorki. Takie moje zboczenie z tą koloracją :) [zajmuje się grafiką :)]

Dzięki za wyjaśnienie :)

 

 

A.d. 9

 

Taaa.. grałem w to kiedyś ale myślałem ze nazwa tej gry pochodzi od jakiegos pojęcia i dlatego jak gdzieś na forum wpadło mi to w oko to postanowiłem zapytać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mi chodzi o przykładowe zrobienie własnej serwerowni. To skad wziać takie łącze?

 

"Ze sklepu" - czyli TPSA badz resellerzy ich łącz ... koszt - kilka tysięcy same łącza ( oczywiscie jeszcze jeszcze koszty bezpieczenstwa, obslugi, wyposażenia )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli w sumie?

 

Na taki przykład cxc ile płaci za wynajem łącz w swoim DC w Polsce? nie chodzi mi tu o dokładne ceny i bilanse tylko przykładową zaokrąglona sumę kosztu miesięcznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najlepsze jest "najleprzy" - nie no nie mogłem, sorry :)

 

'Najleprzy' system do nauki to Windows :)

hehe

 

dobra, resztę pominę milczeniem

nie wiem po co wy mu odpowiadaliście w ogóle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobra, resztę pominę milczeniem

nie wiem po co wy mu odpowiadaliście w ogóle

 

taaa.. milczenie jest najleprze jak się nic nie wie [nie osądzam :) , to obiektywny wylot]

 

A co do odpowiedzi...

chyba po to jest forum.. no nie?

 

Nie tylko po to zostało stworzone abyście wy [właściciele duzych/przodujacych hostingów] mieli gdzie pogadać ale po to żeby uczyć młodych i niedoświadczonych i pokazywać im co dobre.

Chyba że źle pojąłem misje forum WHT :>

 

 

windows? nie żartuj... to się ledwo nadaje do zwykłego użytkowania a my tu mówimy o niezawodnej pracy serwera!

 

pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam konto 5/25 Gb na serwerze: jhost.pl LOL i tu nie ma się z czego śmiać Język

Mam dopiero 17 lat i nic nie wiem na temat hostingu. Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla treści moich postów Uśmiech...

 

hehe, gdyby nie podpis nie był bym tak wyrozumiały :-)

 

co do tematu, to moze najpierw zainstaluj linuxa w domu, posiedz na nim jakis czas, jak juz sie nauczysz jego obslugi, to wtedy zacznij inwestycje. nie wiem czy warto inwestowac grubie pieniadze w serwery, czy tez np. w kolokacje serwera w polskim DC, tylko do celów nauki.

 

Pozdrawiam i zycze owocnej nauki :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
windows?  nie żartuj... to się ledwo nadaje do zwykłego użytkowania

 

Dlaczego ? Co w nim takiego zlego, ze nie nadaje sie dla zwyklego uzytkownika ? Blue screeny to juz przeszlosc, tajemnicze komunikaty bledow (ktorych nie powinno byc) rowniez. Ja osobiscie do codziennych zastosowan domowych uzywam Xp z SP2 i nie mam z systemem zadnych problemow. Nie rozumiem wiec skad takie nastawienie 'anty' dla produktow Microsoftu ?

(pisze oczywiscie o Xp w zastosowaniach domowych, a nie o Xp jako systemie dla serwera).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@i ale jemu chodzilo o sytem do nauki administrowania a nie zwyklego uzytkowania...

 

Wiem, ale napisal rowniez, ze Windows nie nadaje sie nawet do zwyklego uzytkowania i wlasnie do tego zdania odnioslem sie w swojej wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no też dlatego pytam który spośród wszystkich dostępnych Linuksów wybrać aby uczyć sie administracji Serwera

oczywiście najpierw bedę musiał się nauczyć jak sie obsługuje Linuksa :)

 

A co Windows`a to też mam Xp p. z SP2 i nie podoba mi się zabardzo to w jaki on sposób działa na moim komputerze [AMD Athlon XP 1800+ (1533 Mhz) 256 Mb DDR (nie pamiętam jaka prędkość), gForce 4 MX 440 64 Mb (64 Bit), płyta Mercury (też nie powiem jaka bo nie wiem :) ), Dysk WD800 80Gb (7200 rpm)]

 

Mam zamiar kupić jakiegoś złoma i na nim testować/uczyć się Linuksa.

 

 

A. I jeszcze takie pytanie:

 

Czy jeśli kupiłbym komputer i oddał go na kolokacje to czy taki musi posiadac monitor i całą reszte?

I czy karta graficzna ma coś do prędkości serwera?

 

[kolejne lameskie pytania, no cóż... jestem lamerem w tej dziedzinie :) ]

 

dzięki za poprzednie odpowiedzi

 

 

I nie zastosuje się do proźby @draye A.d. 3.:) i zapytam jeszcze raz: Który z linuksów jest najodpowiedzniejszy do sterowania serwerem? No i oczywiście jakie wy macie u siebie? :) [opcjonalne]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

System: debian - jednak nie nalezy do prostych.

 

Kupiony komputer nie musi posiadac ekranu (po co ?!), ale dlaczego uparłeś się na kolokacje :-) Nie wystarczy Ci dedyk w europie, jak by nie patrzec o wiele taniej?

 

Karta graficzna nie ma wpływu na prędkość serwera (prawda?) - a powiem jeszcze że nie wiem czy aby napewno serwer musi ją wogóle posiadac :-)

 

Do XPsp2 nie mam zadnych pretensji, jednak czasami moj dosc slaby laptop nie wyrabia z nim :-) ale to juz wina sprzetu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wy wszyscy upieracie sie przy wersji ze ja już za chwile chce zakładać hosting...

minie jeszcze kilka ładnych lat zanim cokolwiek takiego założe a moje pytania są narazie teoretyczne... pragnę wiedzieć w miarę jak nawięcej podczas postepów mojej nauki o hostingu. Z każdą chwila przychodzą mi do głowy coraz to nowsze pytania w czasie czytania postów na forum :) więc zagoszcze tu na jakiś czas :)

 

hyhy... no ok.. do rzeczy... w takim razie na poczatek najlepiej jest kupić dedyka i na nim zakładać hosting.. no ok.. a co jeśli ci sie skończy miejsce a nie masz na tyle kasy aby dokupić wiecej miejsca badź kolejny serwer?

 

no i chyba kolokacja jest tańsza od dedyka w utrzymaniu miesiecznym, prawda? jedyne za co naprawdę dużo płacisz to sam sprzęt... czyli firmie płacisz jedynie za łacze, prąd, miejsce i opieke? :>

 

jak to wygląda?

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jedynie za łącze prąd itp ? koszty kolokacji z tego co wiem są o wiele wyzsze niz koszty utrzymania serwera dedykowanego o podobnych parametrach - szczegolnie jak mowimy o polskim DC, a w polsce łącza są naprawde drogie :-)

 

jeśli zabraknie Ci zasobów - niestety musisz dokupić :-) nie widze innej opcji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edynie za łącze prąd itp ? koszty kolokacji z tego co wiem są o wiele wyzsze niz koszty utrzymania serwera dedykowanego o podobnych parametrach - szczegolnie jak mowimy o polskim DC, a w polsce łącza są naprawde drogie :)

 

dlaczego tak dziwnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak jak napisałem - koszty utrzymania serwera w polskim DC są naprawde wysokie, głównie ze względu na wysokie koszta łącz. jak np. miał byś płacić ok 1500 - 2000 zł miesięcznie za utrzymanie w DC, a 500 zł miesięcznie za ciekawego już dedyka, to która opcja lepsza ? :-) Wiadomo że każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, ale jeśli chodzi o koszta to wg. mnie bardziej się opłaca kupić dedyka np. w niemczech.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna jest potrzebna do uruchomienia i poprawnego dzialania xorg czy xfree. Na serwerze sie tego nie instaluje ( przynajmniej niepowinno sie, choc bywaja rozne przypadki.... ) wiec nie ma to wplywu na dzialanie systemu....

 

@kaszana jak juz wspomnial doopy lepiej kupic dedyka zagranica chyba ze masz za duzo pieniedzy :>

 

hyhy... no ok.. do rzeczy... w takim razie na poczatek najlepiej jest kupić dedyka i na nim zakładać hosting.. no ok.. a co jeśli ci sie skończy miejsce a nie masz na tyle kasy aby dokupić wiecej miejsca badź kolejny serwer?

 

Mozna dokupic sam dysk i zaplacic serwerowni za zamontowanie....

No i wypada jeszzce pobawic sie z fstab itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

polookam jak to jest po ofertach... a wy nie zapominajcie o poprzednich/pierwszych pytaniach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niop... rzeczywiście bardziej się opłaca wykupić serwer dedykowany.

 

choć raz spotkałem dużo przyjemniejsze oferty VPS`ów od samego dedyka... hmm... no ale to jeden wyjątek

 

... a to juz napisze nowy temat.. bo chce zapytać o prawo :)

 

aha.. i gdzie był temat w którym podaliscie wszystkie potrzebne pojecia?

bo natrafiłem kiedyś na taki :) a teraz nie moge się odnaleźć wśród tych [bagatela] 19190 postów :) :mrgreen: taki psikus :)

 

bylbym bardzo wdzięczny za pomoc :)

 

[ale ja was wyzyskuje :) hyhy... ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karta graficzna nie ma wpływu na prędkość serwera (prawda?) - a powiem jeszcze że nie wiem czy aby napewno serwer musi ją wogóle posiadac :-)

Teoretycznie nie - system nie wymaga karty graficznej do pracy.

Praktycznie tak - komputer sie nie uruchomi bez karty graficznej :)

 

Wysłany 2006-01-07, 20:17:

 

koszty kolokacji z tego co wiem są o wiele wyzsze niz koszty utrzymania serwera dedykowanego o podobnych parametrach

Chyba zartujesz :shock:

Pokaz mi oferte jakiegos DC, w ktorym kolokacja jest drozsza od dedyka o takich samych parametrach (lacze, miejsce, limity, itp).

 

Wysłany 2006-01-07, 20:18:

 

no tak jak napisałem - koszty utrzymania serwera w polskim DC są naprawde wysokie, głównie ze względu na wysokie koszta łącz. jak np. miał byś płacić ok 1500 - 2000 zł miesięcznie za utrzymanie w DC, a 500 zł miesięcznie za ciekawego już dedyka, to która opcja lepsza ? :-)

Gdzie w .pl masz sensowne dedyki za 500zl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×