Skocz do zawartości
Gość bigsmok

DG i osoba pracująca

Polecane posty

Gość bigsmok

Witam, rozmyślam nad założeniem DG na brata który obecnie pracuje, wczoraj dowiedziałem się ze osoba pracująca i zakładająca DG zwolniona jest z opłat ZUS (340 zł co miesiąć a później 800-900 zł po dwóch latach). Czy to dalej jest aktualne? w takim razie pozostaje mi się tylko rozliczać z dochodowego co miesiąc no i vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Pomyliłeś kwestie "startowego" ZUSu z składkami pomniejszonymi o spoleczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w takim razie pozostaje mi się tylko rozliczać z dochodowego co miesiąc no i vat?

To zależy na jakich warunkach się rozliczasz z US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bigsmok

Tzn możecie dokładniej napisać ile to wynosi itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Płacisz co miesiąc składkę zdrowotną (ok. 250 zł) + normalne rozliczenia (vat, dochodowy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Zatem bardzo się opłaca posiadać firmę jednocześnie będąc zatrudnionym na umowę o prace :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, można więcej pieniążków dać złodziejom z zusu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No i nie wiem, czy firma nie powie "masz działalność, to sam sobie ZUS płać" i będą chcieli jednak zatrudniać po fakturze jako usługi od firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

No i nie wiem, czy firma nie powie "masz działalność, to sam sobie ZUS płać" i będą chcieli jednak zatrudniać po fakturze jako usługi od firmy.

 

Czy firme stac na odszkodowanie z tytulu rozwiązania stosunku pracy ?

 

Myślę ze az takich hardkorowych przypadków nie ma, tym bardziej ze MUSISZ ze swoim szefem omówić kwestie własnej firmy, czy nie koliduje z tym co robisz w pracy na umowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

No i nie wiem, czy firma nie powie "masz działalność, to sam sobie ZUS płać" i będą chcieli jednak zatrudniać po fakturze jako usługi od firmy.

To zależy jakie usługi wykonujesz na umowę, i pod co bierzesz firmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Płacisz co miesiąc składkę zdrowotną (ok. 250 zł) + normalne rozliczenia (vat, dochodowy).

 

Dodaj że składka zdrowotna to aktualnie 243,39, przy czym pod koniec roku odliczasz sobie ją od podatku i dostajesz jej zwrot ze skarbowego - obecnie w wysokości 209,58.

Jeśli więc nie będzie jej waloryzacji w 2011 roku, to zapłacisz jedynie 405.72 złotych.

 

Oczywiście odliczyć mogą ją tylko ci którzy już ją zapłacili z tytułu zatrudnienia w innej firmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rufik czy stać, czy nie, to już pomijam, tu nie chodzi o kłócenie się z szefem.

Chodzi mi o przypadek, gdy masz działalność i szef wyczuje, że chcesz działać sobie dodatkowo i teraz co - on ma ZUS płacić "na twoją firmę"? Wątpię, aby w to wszedł taki szef, raczej - z tego, co widzę dookoła u znajomych z DG - będzie to na zasadzie "zamiast 2000 netto + my ZUS damy 2000 netto, ale z fakturą VAT za usługi" coś w tym klimacie.

 

Netsky no raczej mniej więcej podobne wpisy, w miarę wokół tego samego się raczej działa i pracuje dla kogoś.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Szefa takie cos nie obchodzi. A ZUS i tak musi placic, a pracownika nie zmusi do zamkniecia firmy.

Takze sponsi jestes w bledzie.

Edytowano przez RuFiK (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie, nie jestem. Piszę, że widziałem jak znajomi tak są zatrudniani. Wszyscy tną koszta, więc się nie dziwię w sumie. Nie zmusi do niczego - a pracodawcy nikt nie zmusi do zatrudniania. Nie ma co cwaniakować, ciężkie czasy są po prostu.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Nie zgadzam sie z toba i tyle. Tym bardziej ze widze jak to sie dzieje w bardzo duzyh firmach.

Wiec jezeli mowisz o prywaciarzu to wiesz, mozna sobie pogadac. Twoje przyklady do powaznych nie naleza :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlaczego macie tu co niektórzy schizę, że jak ktoś ma inne zdanie, to od razu atak osobisty i idą teksty w stylu "chrzanisz"? Moje przykłady niepoważne, nie mam racji itd... a może jednak to ty nie masz racji? Nie wziąłeś tego pod uwagę? Każdy cwaniakuje. Fantasto... nie patrz na PGE albo innych złodziei tylko zejdź na ziemię : )

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Odezwał się ten co siedzi na ziemi.

Kaźdego nazywasz złodziejem. Udowodnij że PGE takim jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę ze az takich hardkorowych przypadków nie ma, tym bardziej ze MUSISZ ze swoim szefem omówić kwestie własnej firmy, czy nie koliduje z tym co robisz w pracy na umowę.

 

Gdzie jest napisane, że muszę z szefem omówić kwestię założenia własnej firmy? Biorąc oczywiście pod uwagę TYLKO działalność gospodarczą, która nie pokrywa się z tym co robię na umowę o pracę, nie mam tego w umowie o zakazie konkurencji, itp.

 

A odnośnie PGE - ludzie zawsze będą krytykowali, bo muszą płacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

6z3pty.jpg

Te składki obowiązują również w tym Roku, do Kwietnia, dzwoniłem do Urzędu i się pytałem. Kierowniczka powiedziała mi że nie wie jak to będzie od Stycznia ale raczej nic się nie zmieni. Jeżeli nie wiesz jak wyliczyć sobie ZUS to możesz przejść do pierwszego lepszego księgowego w swoim mieście i zapytać o to - za taką INFORMACJĘ nie powinni brać od Ciebie żadnych pieniędzy, bynajmniej ode mnie nie brali.

 

Składki wyliczasz w następujący sposób (w zależności od tego co zaznaczysz na druku ZUS ZUA):

PODSTAWA WYMIARU SKŁADKI: 395,10zł dzielisz na ilość przepracowanych Dni w miesiącu i wychodzi Ci za np: 22 Dni 17zł z groszami. Resztę sum dodajesz i wychodzi pełna Kwota którą trzeba opłacić. Generalnie może wyglądać to troszkę inaczej ze względu na konkretny ZUS. Polecam Ci się przejść do ZUSu w Twoim mieście, zapytać o wszystkie składki, ewentualnie poproś o taką rozpiskę składek, a później wizyta u Księgowych. Jeżeli masz wątpliwości co do umowy o pracę i działalności gospodarczej, którą chcesz założyć na brata polecam Ci Forum prawne, na którym wszystko Ci wyjaśnią dosłownie: http://forumprawne.org/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Netsky tja... ekspercie. Akurat TY to już na pewno wiesz co i jak...

Większość firm, które rządzą zasobami w tym kraju to szemrane interesy - troszkę poczytaj, zainteresuj się tym krajem, wtedy pogadamy. Zacznij może od początku hasłem: nocna zmiana.

 

Grzegorz Kamiński nigdzie, pewnie, ale ludzie różni są, a warunki gospodarcze w tym kraju prowadzą do różnych dziwnych zachowań ("co, ja płacę tyle podatków, a on sobie będzie firmę rozkręcał, mam mu jeszcze za to ZUS płacić?" - takie podejście).

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Sponsi dlaczego używasz że złodzieje ?

Zbyt za bardzo teraz po bandzie pojechałeś.

 

Wielu znajomych w dużych firmach (wiekszych nawet od ZUS)

maja swoje dzialalnosci i nigdy pracodawca nie mowi ze "masz firme to se sam zus plac"

 

Sponsoi ze sie tak zapytam, gdzie pracujesz ? w panstwoej robocie ? prywatnej ? jaka branza ?

Odpowiedz i nie zbyj mojego postu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nie zbywam, czemu. Akurat gdzie pracuję to nie jest tutaj istotne.

Jeśli jest mowa o tym "jak jest", to ja zawsze chętnie przyłożę się do demaskowania polskiej rzeczywistości - zamiast GUSowych średnich krajowych, PO-wych sondaży, tańca na lodzie i z gwiazdami, ja pragnę tylko i wyłącznie mówić o konkretach.

 

Ja nie mówię, że mi się to przytrafiło, mówię co obserwowałem.

Branża edukacyjna - duży, ogólnopolski zespół uczelni wyższych - znajomi z DG rozliczający się na rachunku jako firma.

Branża IT - znajomy w Enerdze - nie, że pracując u nich na umowie o pracę, ale też jako jednoosobowa działalność.

Nikt tam nikomu ZUSu nie ma zamiaru opłacać.

 

+ to, co widzę, co się dzieje, jak wszyscy tną koszta, pytają o działalność itd. itp.

 

To nie jest bajka, to jest rzeczywistość, dlatego mówię - BARDZO czuj się wyjątkowy, jeśli nic nie mówią na DG i pozwalają płacić ZUS za firmę pracownika. Raczej jest tak, że "płacę ci zus, to oczekuję 100 procent od ciebie, więc nie ma mowy o jakimś tam robieniu na boku, nawet legalnie na DG!" - takich mamy pracodawców.

 

To, co nas odróżnia i paru fantastów na tym forum (z firmą "na mamę"), to mówienie o tym jak jest ogólnie, jak jest "w kraju", a nie, że "u mnie w firmie" albo "nie, bo nie masz racji".

Pytanie - czy w dyskusji potraficie wziąć pod uwagę coś więcej niż czubek swojego nosa.

 

A co do złodziei w tym kraju - Youtube - kanał UPRTV, nagrania Korwina. Mimo wszystko nie będę tutaj polityki robił na forum.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

On już tak ma, że musi marudzić.

 

No bo po co się męczyć, lepiej wytykać innym że mają firme na <tu wstaw kogoś z rodziny>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Sponsi, ja rozumiem że życie w tym kraju jest czyśćcem a społeczeństwo jest za przeproszeniem jałowe ale czasem z tymi oskarżeniami przesadzasz. Rzucasz mięsem jak armata, czasem to już jest nie fajne widzieć wszędzie, we wszystkim i we wszystkich teorie spiskowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×