Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
armani

Dedyczek w domu przy sobie ? :P

Polecane posty

Witajcie koledzy!

 

Mam taki dylemat, ponieważ mam spore łącze w domu i nie da rady tego wykorzystać na 1 komputerze, chciałem założyć sobie drugi komputer z linuxem, używając go jako "dedyka" do wielu moich spraw. Np konto www, ale nie wiem dokładnie za co się zabrać.

 

Pierwsza sprawa - trzeba złożyć sprzęt - najmniejszego problemu nie ma, dysk, ram, płyta główna, cdroom, procek i na to zasilacz. Schody zaczną się dalej. Linuxa jeszcze może zainstaluje na czystym systemie. Domyślam się, że to będzie podobne do windowsa - ta cała instalacja. Schodeczki zaczynają się - no własnie, jak zrobić później żebym mógl za pomocą np putty połączyć się z tym linuxem ? Załóżmy że w netii doproszę się o stałe IP, bo pewnie takie potrzebne. Jak się domyślam - jak już dostane to IP od nich - podłączam kompa do routera, w administracji routera nadaje mu to IP ? jestem ciemny jak skała...Boże.;/ no a nastepnie jak juz bede mial to polaczenie - tylko czy samo podlaczenie routera do kompa - czy linux sam zalapie bez niczego internet ? tu moze byc roznie, sterowniki zapewne z plytki. No okey, tylko teraz jak nadac login i haslo do tego komputera zeby laczyc sie do putty...Bądź ktoś łaskaw i pomóż mi w tej trudnej sprawie.

Można nawet na priv - jeżeli ktoś tak cierpliwy.

 

 

 

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Witaj,

To na start kup sobie jakiegoś VPSa, w mojej sygnaturce masz link do Hitme :D

Wyjdzie Ci taniej niż za prąd, dostaniesz publiczne stałe IP oraz podsieć IPv6 za darmo, będziesz miał dobre łącze.

W Netii na zwykłym ADSLu nie dadzą Ci stałego IP. Jeśli na VPSie poprzez naukę popsujesz system to w panelu zlecasz reinstalację i w 5 minut masz świeży system.

I tak w Netii nie masz łącza symetrycznego.

 

Takie jest moje zdanie.

VPS jest wstępnie prekonfigurowany i posiada już wgrany serwer ssh(abyś mógł łączyć się przez PuTTy).

 

Powiedz dokładnie jakie parametry serwera potrzebujesz lub doprecyzuj co na nim chcesz hostować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

postaw sobie cos co malo pradu ciagnie. Jakis atom na poczatek starczy.

Zasadnicze kto jest dostawca twojego łącza internetowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Netia to chyba łącze adsl, więc z upem niecałym 500kbps nie poszalejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No właśnie, jaki tam jest upload?

 

A takich wątków było już kilka(naście)... ogólnie się nie opyla, heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jeżeli chce się bawić to może przecież. Może go używać i jako serwer internetowy pod stronę WWW (nie musi być źle). Oferte jak znajdzie dobrą np:

 

 

Internet do 8 Mbit/s

  • Prędkość pobierania danych: do 8 Mbit/s
  • Prędkość wysyłania danych: do 1 Mbit/s
  • Czas trwania umowy: 24 miesięcy

Jak to na stronie netii jest napisane. Jeżeli nie będzie stawiał serwerów CS, VT, SCHOUTCAST itp. od razu to może i mu to uciągnie jakąś nie wielką stronkę. Dodatkowo może używać komputera po sieci domowej z drugim np. jako dysk sieciowy :D

 

 

Ja nie będę odradzał jeżeli nie chcesz robić z tego hostingu, profesjonalnej i dużej strony, dużej ilości userów :) Jak chcesz się poduczyć trochę obsługi linuxa to kup sobie najtańszy vps w budgetvps i testuj bo 12zł to nie jest dużo :)

 

 

Od razu musisz się nastawić że kariery z serwerem w domu nie zrobisz chyba że po lokalnej sieci jak byś miał kilka komputerów w domu albo połączony z innymi mieszkaniami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aimer napisał:

 

W Netii na zwykłym ADSLu nie dadzą Ci stałego IP.

Mylisz się, kiedyś rozmawiałem z konsultantem TP i mówił mi iż oni oferują stałe IP za oczywiście uiszczeniem odpowiedniej opłaty abonamentowej. Zapewne nie inaczej jest z Netią. System zapamiętuje id clienta i przy laczeniu nadaje statyczny adres IP.

Ale wracając do tematu Armani, nie opłaca Ci się stawiania "dedyka" w domu z kilku powodów:

 

- Opłaty za prąd.

- Słabe łącze (najgorzej z uploadem).

- Awarie sieci energetycznych (chyba że zakupisz UPS, chodź to i tak kwestia kilku minut, max 30).

- Pingi, o ile się nie mylę Netia nie zagwarantuję Ci tak niskich czasów dostępu jak np. hostingi oferujące serwer VPS/Dedyk.

- Brak paneli administracji (brak reinstalacji systemu, musisz to robić osobiście co nie należy do najciekawszych zajęć).

- I zapewne jeszcze kilka innych spraw których tutaj nie wymieniłem.

 

Podsumowując lepiej wyszedłbyś na zakupie serwera VPS jeżeli posiadasz mały nakład pieniędzy, lub dedyka jeżeli twój budżet jest trochę wiekszy. Polecę Ci Hitme.net.pl lub Livenet.pl

P.S.

Jeżeli zdecydowałbyś się na zakup serwera VPS, proponowałbym wybranie opcji Virtualizacji XEN. Jest trochę droższa ale ma ona znacznie większe możliwości konfiguracji aniżeli OpenVZ.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ale 1Mbit to jest przecież tyle, co kot napłakał... to jest transfer pi razy oko 100 kilobajtów... heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nie no jasne że to jest mało ale jak chce się bawić to kto mu zabroni ;) Kupić komputer za 50zł i postawić go w rogu. Co prawda nic z tym zbytnio nie zrobi bo się nie opłaca ale pouczyć się linuxa, administracji, konfiguracji itp to ma możliwość w tedy. Jak dla niego jednego to te 8/1 by wystarczyło.

 

Hostingu na tym nie zrobi wiadome :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, to fajnie jest czuć że ma to sie "u siebie".

 

 

 

 

- Awarie sieci energetycznych (chyba że zakupisz UPS, chodź to i tak kwestia kilku minut, max 30).

Generalnie to awarie prądu nie są częste w warunkach domowych i usługa "dedyka w domu" potrafi przyjąć beż żadnego ale wspomniane przerwy.

 

 

- Pingi, o ile się nie mylę Netia nie zagwarantuję Ci tak niskich czasów dostępu jak np. hostingi oferujące serwer VPS/Dedyk.

Zależy gdzie, ale raczej niższe niż zza granicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

xorg:

Osobiście w moim mieście dość często zdarzają się krótkie awarie sieci energetycznych, chociaż większość z nich nie można w sumie tak nazwać bo są to zwykłe spadki napięcia. Lecz to nie wyklucza faktu że takie sytuacje mają miejsce.

A co do wspomnianych pingów, to pozwolę sobie porównać Netię z Neostradą (w końcu dużo w strukturze sieci nie różnią się), neo często bywa przeciążona a co za tym idzie nawet w miarę krótkie skoki pingu na pewno nie wpłyną na korzyść serwera.

 

Ogólnie pomysł jest dobry tylko i wyłącznie na naukę obsługi systemu, moim zdaniem nic poza tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co do wspomnianych pingów, to pozwolę sobie porównać Netię z Neostradą (w końcu dużo w strukturze sieci nie różnią się), neo często bywa przeciążona a co za tym idzie nawet w miarę krótkie skoki pingu na pewno nie wpłyną na korzyść serwera.

Netia w tej chwili:

 

Badanie onet.pl [213.180.146.27] z użyciem 32 bajtów danych

 

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=19ms TTL=55

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=18ms TTL=55

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=17ms TTL=55

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=18ms TTL=55

 

Badanie nephax.com [91.203.133.132] z użyciem 32 bajtów danych:

 

Odpowiedź z 91.203.133.132: bajtów=32 czas=21ms TTL=57

Odpowiedź z 91.203.133.132: bajtów=32 czas=21ms TTL=57

Odpowiedź z 91.203.133.132: bajtów=32 czas=21ms TTL=57

Odpowiedź z 91.203.133.132: bajtów=32 czas=22ms TTL=57

 

A do Warszawy jest ~10ms.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Netia dzierżawi łącza od TP więc wszystko jest tak samo tylko obsługa inna ;) Co do stałego IP to praktycznie każda dobra firma może sprzedać ci stałe IP lub jeśli ma tylko IP stałe to udostępniają za opłatą zmienne IP.

 

I nie wiem czy takie pingi są złe do neostrady. Z serwera w Gdańsku do mnie (okolice Warszawy) nie są złe.

 

PING 79.191.153.101 (79.191.153.101) 56(84) bytes of data.

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=1 ttl=245 time=15.8 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=2 ttl=245 time=19.5 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=3 ttl=245 time=16.5 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=4 ttl=245 time=14.8 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=5 ttl=245 time=18.1 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=6 ttl=245 time=14.6 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=7 ttl=245 time=14.8 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=8 ttl=245 time=16.8 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=9 ttl=245 time=16.2 ms

64 bytes from 79.191.153.101: icmp_seq=10 ttl=245 time=15.0 ms

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badanie onet.pl [213.180.146.27] z 32 bajtami danych:

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=33ms TTL=57

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=26ms TTL=57

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=27ms TTL=57

Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=27ms TTL=57

 

Statystyka badania ping dla 213.180.146.27:

Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0

(0% straty),

Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach: Minimum = 26 ms, Maksimum = 33 ms, Czas średni = 28 ms

 

Z mojego komputera wpiętego do neostrady, prosto do onetu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jeśli kolega chce postawić własny serwer na komputerze, dobrze jest próbować wszystkiego nowego jeśli to nie narobi nikomu krzywdy.

Jednak najpierw odesłałbym Cię do jako takiego zapoznania się z linuxem (ale nie w trybie graficznym).

Dobrze ktoś radził żebyś sobie wykupił VPS'a jakiegoś najtańszego i dzięki temu załapiesz mniej więcej z czym się to je.

Instalacja Linuxa tak jak windows ... nie sądzę... przy instalacji powinieneś wybierać profesjonalną opcje żeby wiedzieć co instalujesz i żeby komputer nie był zamulony innymi śmiećmi ;P

Ale jak najbardziej popieram - próbuj, kombinuj, szukaj, pytaj -> Warto ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
wykupił VPS'a jakiegoś najtańszego

I będzie miał zmienione patrzenie na linuxa, że nawet kernela/hostname nie zmieni (sam).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie znasz linuxa to zainstaluj windowsa i wirtualny pulpit. Do tego jakiś serwer www, ftp, mysql i będzie banglać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×