Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kalejdoskop

Jak liczony jest transfer ?

Polecane posty

Mam pytanie odnośnie wyliczania transferu. Powiedzcie w jaki sposób providerzy go wyliczają ? Czy wszyscy wg jednego kryterium czy też jest tu pewne widzimisię ?

 

U poprzedniego providera wyliczał mi tak jak pokazywał Webalizer, przy czym kiedy odnośniki na mojej stronie wskazywały na moja strone, ale przez http://www.... to pomimo, że taki odnośnik wykazywał jako generowany transfer to mi go potem odliczał od puli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też dołożę do tego pytanie od siebie:

 

Czy wyliczany transfer jest "fizyczny" - czy "tabelkowy"?

 

Chodzi o to, ze transfer jest obliczany na podstawie specjalnego logu - w ktorym sa zapisane odwolania do kazdego pliku pobranego z serwera. Swietne. Ale czy to zapis na zasadzie "poszło odwolanie do pliku obrazek.jpg - zapisujemy do logu obrazek.jpg" - czy faktycznie ściągniętego do użytkownika obrazka.jpg?

 

Wiecie do czego dążę? Czy wrzucane jest tam wszystko, do czego użytkownik się odwołał - bo wówczas rodzi się pytanie: a co z plikami, do których jego przeglądarka się odwoływała - ale które wyświetliła mu nie z serwera, a ze swego cache? Czyli de facto kilobajty takiego pliku nie ruszyły się z serwera, tylko z dysku internauty.

 

Ot, taka ciekawostka ornitologiczna....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Wiecie do czego dążę? Czy wrzucane jest tam wszystko, do czego użytkownik się odwołał - bo wówczas rodzi się pytanie: a co z plikami, do których jego przeglądarka się odwoływała - ale które wyświetliła mu nie z serwera, a ze swego cache? Czyli de facto kilobajty takiego pliku nie ruszyły się z serwera, tylko z dysku internauty.

 

Pliki pobierane z cache nie sa wliczane do transferu w logach (przynajmniej w Apaczu). W miejscu wielkosci pojawia sie "-" :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sprawdzilem i to nie jest przypadkiem tak, ze przegladarka nie wysyla naglowkow z requestem grafik, jezeli na lokalce one istnieja i wiek ich nie jest starszy od daty waznosci strony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, ale ja pytałam o konkretny przypadek - grafika załadowana nie z serwera, a z cache - czyli sprawdzona, że nie jest starsza, pobrana z dysku i wyświetlona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz:

1) Przeglądarka wysyła zapytanie do serwera o rozmiar i datę modyfikacji pliku graficznego

2) Przeglądarka po otrzymaniu danych porównuje wyniki z plikiem lokalnym i w razie czego pobiera cały plik z serwera.

 

Otóż chodzi Ci o punkt 2, a mi o punkt 1. On wcale nie musi zostać wykonany i przeglądarka nie będzie się w ogóle prosiła o ten plik a posłuży się datą ważności html'a. Sprawdziłem po logach przeglądarki za pomocą live http headers w ff oraz u siebie na lokalce bawiac sie plikami graficznymi i grzebiąc w logach apacha.

 

Przynajmniej tak mi się wydaje. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze raz:

1) Przeglądarka wysyła zapytanie do serwera o rozmiar i datę modyfikacji pliku graficznego

2) Przeglądarka po otrzymaniu danych porównuje wyniki z plikiem lokalnym i w razie czego pobiera cały plik z serwera.

Czy mój avatarek wskazuje, że jestem blondynką? :) Ale ok,ok! Po prostu pisaliśmy o dwóch różnych zdarzeniach :)

 

bawiac sie plikami graficznymi i grzebiąc w logach apacha.

A to jest nic innego jak webmasterska wersja "Różowej landrynki" :twisted:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A to jest nic innego jak webmasterska wersja "Różowej landrynki"
Khy khy, no prosze, ciekawe skojarzenie. Akurat apache moze byc conajwyzej zwykla krówką. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do zmian w plikach:

Jeszcze raz:

1) Przeglądarka wysyła zapytanie do serwera o rozmiar i datę modyfikacji pliku graficznego

2) Przeglądarka po otrzymaniu danych porównuje wyniki z plikiem lokalnym i w razie czego pobiera cały plik z serwera.

Nie, to przeglądara wysła datę pliku. Jeśli plik źródłowy ma datę identyczną z danymi w nagłówkach (nie dotyczy generowanej dynamicznie treści) serwer wysyła "304 Not Modified". Plik nie jest pobierany - nie jest generowany transfer.

 

Więcej: http://annevankesteren.nl/2005/05/http-304

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×