Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mokatte

Jaki serwer pod duże forum / serwis

Polecane posty

Witam,

 

Posiadam serwis / forum, które wg Google Analystics charakteryzuje się ruchem:

 

Odwiedziny w tym tygodniu:

Strona główna: 40 tys

Forum: 55 tys

 

Odsłony w tym tygodniu:

Strona główna: 150 tys

Forum: 450 tys

 

http://leagueoflegends.pl

 

Obecnie jestem na wirtualnym serwerze nazwa.pl ale to kwestia czasu jak mnie wyrzucą. Transfer jest ok, póki co nie przekracza 200gb miesięcznie, jednak obciążenie serwera jest już zbyt duże, ilość danych wysłanych z/do bazy danych momentami przekracza 20gb dziennie (limit to 10gb).

 

Trzeba szukać nowego serwera i tutaj pytanie do Was, co jest mi potrzebne? VPS czy już jednak serwer dedykowany? Nie znam się na Linuxie i chciałbym jak najmniej siedzieć nad konfiguracją i opcjami serwera. Jaki konkretnie serwer byście polecali?

 

Forum aktualnie jest na myBB, podejrzewam, że ten silnik forum odpowiada poniekąd za duże obciążenie dlatego rozważam przejście na komercyjny vBulletin bądź IPB 3. Co doradzilibyście.

 

Warto podkreślić, że serwis jest młody i liczby te w długim okresie będą się zwiększać.

 

Z góry dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam,

-Mokatte.

 

 

edit: Czy zmiana forum z myBB na IPB / vB mogłaby zmniejszyć obciążenie serwera o powiedzmy 50% tak żebym tymczasowo mógł pozostać na serwerze nazwa.pl? Ponieważ ten serwer został opłacony za cały rok z góry w tym miesiącu :P

 

Parametry, które przekraczam:

 

Liczba połączeń do baz danych liczona na serwer w ciągu doby - limit to 250 tys, przekraczam go wogóle lub nieznacznie, z raz było tylko ponad 300 tys.

 

Ilość danych przesłanych z/do baz danych - i tu jest problem bo limit to 10gb dziennie, a 12-13 gb to norma, rekordy to 21gb i 22gb dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod takie forum wystarczą dwa rdzenie procesorów 2.5 GHz, 2GB RAMu i łącze sieciowe o przepustowości 10 Mbps. Jeżeli nie znasz się na linuxach, musisz szukać pod Managed VPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mokatte, możesz to spokojnie pociągnąć nawet na celeronie z 512 mb RAM :) jeżeli masz odpowiednio dużo czasu na zabawy z optymalizacjami (zwłaszcza zapytań, + caching). Zaś, tak serio, jeżeli nie masz tych powiedzmy 50 jurków miesięcznie na w miare dobrego dedykowanego peceta, lepiej wyjdziesz jak wybierzesz solidny serwer VPS. W ogóle, jakie masz widełki cenowe?

Co do zmiany skryptu to nie spodziewałbym się skoku wydajności o 50%, chociaż z myBB nie korzystałem i nie mam konkretnego porównania.

 

franki01, taka moc sprzętu by się marnowała, serio :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz inwestować w płatny skrypt to przynajmniej zmień mybb na phpbb3 - dużo lepsze, także wydajniejsze :)

Ale o 50% spadku to się nie masz co łudzić - nawet z komercyjnym skrypte. Różnica między ilością zapytań do bazy mybb vs phpbb3 to ~ 3:1

Użycie procesora ok 3:2

Wartości - mybb : phpbb3

 

(wg pracy licencjackiej Blumana :) Myślę że mogę się posłużyć skoro upubliczniona )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do forum to właściwie jestem już zdecydowany na IPB, to nie jest taki duży wydatek, a phpBB to byłoby imo rozwiązanie tymczasowe (biorąc pod uwagę rosnącą popularność forum).

 

Co do widełek to ciężko powiedzieć. Kasa się znajdzie taka na jaką będzie zapotrzebowanie. Po prostu chciałbym tu usłyszeć jaki mniej więcej sprzęt i za mniej więcej jakie pieniądze powinien pociągnąć ten bajzel. Tak żeby mnie w przyszłości ktoś w jajo nie zrobił, dając mi dwa razy więcej niż potrzebuję (za adekwatne do tego pieniążki).

 

Póki co znalazłem już serwer i mam nadzieję, że będę z niego zadowolony - ale w ramach mojej edukacji fajnie by było dociągnąć wątek do końca :)

 

Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do pytania

Odwiedzających: 1.5-2tys użytkowników dziennie (100-200 online w godzinach szczytu)

Transfer: 12-15GB bazy + 3-4GB pliki dziennie (nadchodzi czas na cache'owanie, ale nie o tym teraz)

 

Zakładam że 45% czasu 2-rdzeniowego 2-2.4gHz cpu wystarczy. 20GB hdd również (1.5gb pliki + 500mb 2 bazy + system + kilka kont pocztowych i nieco wolnego na wyrost) Nie sądzę by jednak 2GB ramu gwarantowanego było wystarczająco. To samo tyczy się łącza 10-mbit, bo ilość odwiedzin użytkowników jest rosnąca.

 

Wymagania poza powyższymi:

- self managed

- bezapelacyjnie polski support, najlepiej polska firma

- transfer min 700GB/miech, mile widziany 1TB bez dopłat.

 

Budżet: 150pln/miech kilka zł więcej jeszcze się przełknie, choć to raczej górna granica. Zakładana płatność roczna, więc rabat mile widziany.

 

Przeglądałem serveradmin, logout i serwerydlaciebie. Pierwszy odpadł ze wzgl na cenę, choć jakości jestem pewien, serwerydlaciebie nie znam, logout ma całkiem przystępną ofertę i skłaniam się ku niemu. Co jeszcze polecicie ? Za OVH podziękuję, wolę hosting z piwnicy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×