Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
toskow

[pytanie] odkupienie domeny - co musze wiedzieć

Polecane posty

pomozcie,

 

znalazlem domene .pl na sprzedaz, ktora idealnie pasuje pod moja Ksywke (uklad liter) - w sumie to nic nie znaczy

 

koles chce za nia 500 zl (coś mało więć szukam haczyka)

 

pytanko: co musze od niego dostać, co mu dać i gdzie sprawdzić, żeby nie utopić 500zł

 

on pewnie tez nie chce oddac jej za darmo a ze sie nie znamy to raczej mi nie zaufa...

 

jakaś cesja? umowa? są gdzieś wzory?

czy u registranta to jakoś musze okazać?

 

wiem ze na www.dns.pl jest umowa, ktora musimy podpisac

 

 

A jeśli WHOIS pokazuje tylko tyle:

 

id abonenta:

tdc9501366863845 (PRYWATNA)

 

serwery nazw:

ns1.only.pl.[70.85.86.142]

ns2.only.pl.[70.85.87.40]

 

utworzona:

2005.02.19

 

ostatnia modyfikacja:

2005.09.27

 

registrar:

AZ.pl SC Albert Jerka, Andrzej Kostrzewa

ul. Sosnowa 6a

71-468 Szczecin

Polska/Poland

+48.91 4243780

domena@az.pl

 

opcja:

brak opcji na nazwe domeny

 

Abonent:

dane niedostepne

 

Kontakt techniczny:

dane niedostepne

 

jak moge sprawdzić czy domena jest jego? czy nie sprzedaje mi lipy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić , to poprosić właściciela domeny o zmiany wpisu w bazie whois na ogólnodostepne.

Pozwoli ci to potwierdzić w pierwszej kolejnośći iz on jest naprawde właścicielem tej domeny.

 

Nastepnie w zależności jaka firma obsługuje jego domene można w rózny sposób zmianić właścicila domeny.

 

Najłatwiej i najprościej jest przekazanie kodu authinfo. Wtedy z takim kodem mozesz przenieść sobie domena do dowalnego rejestratora. Sprzedajacy ogranicza się tylko do klikniecia linku potwierdzjącego który przychodzi na adres email podany w kontakcie technicznym.

 

Mając domena u nowego rejestratora sam zmieniasz swoje dane na swoje ( cesja z poziomu panelu zarzadzania- bez zadnych papierków) i domena jest juz oficjalnie twoja własnością.

 

Druga mozliwość iz sprzedający założy nowe konto w obecnej firmie która obsługuje jego domene, następnie przeniesie tam domene ( opcja dostepna z poziomu panela zarządzania domeną) i przekaże ci dane do konta, ty zmienisz dane na swoje (cesje) i masz domenke.

 

W zależności od firmy która utrzymuje domeny moga być wymagania podpisania wniosku przez obydwie strony i wysłanie dokumentów ( fax , email , lub poczta) ale ja zawsze się skłaniam do przekazania drugiej stronie kodu authinfo - i osoba kupująca może robić co chce. ( każdy rejestartor powinien wydać taki kod bezpłatne na każde rządanie lub jest juz dosytępny w panelu zarządzania w każdej chwili)

 

Oczywiście móglbym powiedzieć aby sprzedający wystawił swoja domena na giełde domen http://domenada.pl gdzie weryfikuje się i sprzedawce i potwierdza własność domeny całkowicie za darmo , ale była by to reklama :wink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×