Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
BlueMan

Jak przyśpieszyć WiFi LAN

Polecane posty

Mam routera Linksys WRT54GL (z softem Tomato 1.25) mam wpięte 2 komputery - serwer i stacjonarny.

Do tego korzystam z laptopa z karta sieciowa Intel Wireless LAN 802.11a/b/g.

 

Mam szybki internet - ok 10 Mbit/s, a czasami nawet 30 Mbit/s. A od 1 maja mają mi przyśpieszyć jeszcze :(

 

Wiadomo, że nie uzyskam pełnych 54MBit jakie umożliwia mi standard G, jednakże chcę jak najwięcej z niego wycisnąć.

Ile mogę maksymalnie wyciągnąć? Laptop jest w odległości 1 metra od routera.

 

Obecnie po sieci LAN otrzymuję max 23 Mbit/s co jest czasami poniżej mojego internetu jaki mam.

Korzystam z szyfrowania WPA2 Personal AES.

 

Słyszałem, że rezygnując z szyfrowania transmisji na rzecz filtrowania komputerów po MAC uzyskamy przyśpieszenie.

Testowałem, ale max 24 Mbit/s otrzymuję :)

 

 

Poradzicie coś? Nie za bardzo wiem pod jakimi słowami kluczowymi w Google szukać tej tematyki.

Albo ogólnie coś mądrego poradzicie w związku z tym? ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mruczek

Narzuty, odstępy między pakietami itp. itd. W 802.11g nie ma szans przekroczyć 25 Mbps, czyli masz praktycznie idealne warunki. Dalej zostaje tylko 802.11n.

 

Pamiętaj też, że blisko wcale nie znaczy lepiej. Czasem sygnał może być za mocny i urządzenia po prostu się nie dogadają.

 

Vide np.: http://www.wifi-forum.com/wf/showthread.php?t=41127

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że Linksysy najskuteczniej radzą sobie, jeśli wszędzie masz poustawianą stałą prędkość maksymalną (czyli w przypadku tego modelu w standardzie g będzie to 54Mbps).

Nie pamiętam jak to jest w Tomato, ale chyba większych różnic w stosunku do standardowego softu w tym akurat nie ma - w routerze ustaw Wireless Network Mode na "G only", Control TX Rate na 54Mbps. Dodatkowo możesz pobawić się z ustawiniem wielkości Fragmentation Threshold i RTS Threshold, ale tutaj raczej prędzej popsujesz niż poprawisz :(

 

Jeszcze jedno - ustawienie stałych IP dla wszystkich podpiętych maszyn też daje minimalną różnicę. Przynajmniej u mnie tak to wyglądało, szczególnie w komunikacji między kompami poprzez router.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"G only" miałem akurat ustawione.

Pomajstrowałem przy innych ustawieniach które zaproponowałeś. No trochę pomogły, bo zamiast 23 otrzymuję właściwie 24 ;]

 

 

Co do bliskości routera i laptopa.

To raczej odpada. Router wyposażony jest w dwie anteny. Po wymontowaniu jednej - poziom sygnału pozostaje ten sam. Prędkości także.

 

 

 

Sąsiednie sieci także nie zakłócają sygnału. W sąsiedztwie mam 1-2 sieci, które działają na kanale 1. Ja śmigam na 10.

Serwer DHCP mam wyłączony - korzystam ze statycznych IP.

Mikrofalówka także nie chodzi w okolicy :(

 

 

 

http://forums.speedg...ad.php?t=108184

Z tego skorzystałem także ;]

 

Uzyskuję teraz prędkości 24.4 Mbit/s po lanie ;] ha!

 

1271460996linksys-wrt54gl-tomato-wifi-settings.png

 

I od razu internet jakoś szybciej chodzi!

 

Choć i tak - jak mierzę speedtest.net to uzyskuję 23.4 :/ co jest pewnie maks moim WiFi

784836188.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał Mruczek - na więcej raczej nie masz co liczyć. Przy łączeniu z netem masz podwójne narzuty - WLANu i netu, także raczej jak byś nie kombinował to więcej nie wydoisz z tej krówki. Pozostaje przesiadka na 802.11n. Ale musisz sobie odpowiedzieć na jedno za***iście ważne pytanie - czy zysk kilku megabitów wart jest tych kilku stówek zainwestowanych w sprzęt (router, ewentualne karty sieciowe - nie wiem jakie masz obecnie)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×