Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
stfnl

Denerwujące popupy, i inny mały problem.

Polecane posty

Witam. Od paru dni moi użytkownicy skarżą mi się na okazjonalne wyskakiwanie popupów na mojej stronie. Mógłbym podejrzewać, że po prostu złapali jakiegoś adware, ale chyba dotyczy to zbyt dużej liczby osób - więc nawet jeśli, to moja strona mogła być źródłem. Mi osobiście coś takiego się nie dzieje, więc ciężko mi się do tego w jakikolwiek sposób odnieść - kod strony jest czysty, raczej żadnych skryptów wywołujących popupy. Szybki skan plików pod kątem wirusów nic nie dał. Jakieś rady, co może coś takiego wywoływać, i jak to ewentualnie naprawić? Serwer postawiony na kimsufi, więc od nich pomocy nie dostanę - a samodzielnie brak mi jeszcze wiedzy, żeby zdiagnozować problem.

 

A druga sprawa, również zgłaszana przez userów. Okazyjnie, mniej więcej od tego samego czasu, co pop-upy, podczas przeglądania strony, użytkownik jest pytany, czy zapisać na dysk plik ***.php (z reguły index.php). Znowu, u mnie problem jeszcze nie wystąpił. Ów plik PHP zawiera coś w stylu

 

HTTP/1.1 200 OK

Date: Sat, 26 Sep 2009 07:56:41 GMT

Server: xxx

X-Powered-By: xxx

Cache-Control: private, no-cache="set-cookie"

Expires: 0

Pragma: no-cache

Vary: Accept-Encoding,User-Agent

Content-Encoding: gzip

Content-Length: 5863

Keep-Alive: timeout=15, max=86

Connection: Keep-Alive

Content-Type: text/html; charset=UTF-8

 

plus od groma bezsensownych krzaków. Również nie mam pojęcia, czym może to być powodowane (błędna konfiguracja Apache - ale raczej ostatnio nie wprowadzałem żadnych zmian do konfiguracji, poza edycją .htaccess - ale zmiany dotyczyły tylko podmiany stron 403/404, i przekierowanie, jeśli referer był jakiś konkretny), czy może okazyjne wywrotki, które owocują niemożnością otwarcia strony). Ba, nawet nie mam pojęcia, czy problem dotyczy bezpieczeństwa - jako że problem pojawił się mniej więcej w momencie popupów, tak założyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do popupów - daj linka, może to być wina np statystyk.

 

jak masz odpalane php na serwerze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Linka do strony?

 

http://www.virtuadopt.com

 

bez nabijania się z tematyki, k? :)

 

Tak wygląda prośba o zapisanie index.php

http://i34.tinypic.com/nwajn.jpg

 

Dopytałem się użytkownika, który to dostaje, i jest to tylko index.php, bez względu na to, gdzie user się znajduje (forum, którakolwiek część strony). Ponadto, ponoć dzieje się to dłużej niż od paru dni - na pewno po 11 września (duży update na stronie, więc łatwo mu to zapamiętać). 17 września przeniosłem się na lepszego kimsufa (stary miał za słaby procek na utrzymanie strony), a co za tym idzie, czysta instalka apache'a, nowa konfiguracja, i mogło się coś zmienić, ale nie mogłem uzyskać odpowiedzi czy zaczęło się to po zmianie serwera, czy raczej chwilę przed (ale za to zmiana w htaccess na pewno nie jest przyczyną).

 

PHP to PHP Version 5.2.5-pl1-gentoo, czyli jakaś wariacja ovh. Pewnie chodzi ci o inną odpowiedź, ale jako że moja wiedza z zakresu administracji serwera jest znikoma (cóż, od czegoś trzeba zacząć), odpowiednią odpowiedź podam, jak dostanę inaczej sprecyzowane pytanie :)

 

Co do popupów:

 

http://i7.photobucket.com/albums/y285/Spir...firstscreen.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y285/Spir...low/hitokay.jpg

 

Dwa występujące po sobie, jakaś scammerska strona. URL to http://www.kevinsmoneytree.org/?from=sparkspop. Reklamy hostuje na Project Wonderful, mogliby być winni, ale ciężko mi to zdiagnozować (ich reklamy to raczej trzy bloki leaderboards, wyświetlające statyczny obrazek za pomocą js, wcześniej nie było mowy o popupach, pozatym kevinsmoneytree na pewno nie są aktualną reklamą wyświetlaną.

 

Tak jak pisałem, żaden problem u mnie nie występuje zarówno na IE, jak i na FF, i nie jest to stały problem - raczej IMO tyczy się sporadycznego przypadku na ileśtam tysięcy wyświetleń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

reklamy pewnie od któregoś js'a - trzeba usunąć po kolei każdy aż nie będzie tych reklam.

 

php odpalony jako moduł do apache'a czy fcgi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK, wyeliminuję podejrzane javascripty. Inna strona o podobnej tematyce, używająca jednego z takich liczników jak ja miewa podobne problemy - inny popup, ale zawierający w URL ?from=sparks.

 

Ale pozostaje jeszcze kwestia pobierania index.php, zawierającego pierdoły o moim serwerze.

 

m.p: FastCGI. AFAIR Kimsufi domyślnie dowala jeszcze suphp, ale nie wiem czy to coś zmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

znając życie, to zanim odnajdę się w gąszczu plików konfiguracyjnych, minie sporo czasu ;]

 

Mam nadzieję, że dobrze napisałem, że używam fcgi. phpinfo() zwraca mi Server API jako CGI, nie jako Apache. php_sapi_name() zwraca mi z drugiej strony tylko cgi, nie cgi-fcgi. W konfiguracji Apache'a brakuje kodu ładującego fcgi, jest tylko ładowanie modułu suphp. Trzeba było kupić serwer z doświadczonym adminem, a nie łapać się z zerowym doświadczeniem za dedyka (który nomen omen wstępnie jest skonfigurowany, ale wystarczy chęć zmiany czegokolwiek, i zaczynają się schody). No nic, poczytam, pogoogluję, poanalizuję, i zobaczymy.

 

a tak przy okazji... czy długi czas oczekiwania na odpowiedź od serwera może być spowodowany kiepską konfiguracją Apache? Jednym z powodów przenosin na lepszy serwer były spore lagi - ale widząc, że obciążenie cpu sięgało 100%, i z reguły wtedy zaczynającymi się schodami, uznałem że lepszy procek pomoże.

 

Teraz, w godzinach wieczornych/w weekend, lagi nadal występują. Niby rzadziej, ale jednak - w ciągu paru minut strona działa bezproblemowo, potem na parę/naście sekund następuje krótka zwiecha, i znowu ok. Obciążenie CPU rzadko osiąga ponad 20%, RAM raczej ok (tzn. nie ok, ale to już inna sprawa - wcześniej z 512 DDR było jeszcze sporo wolnego, teraz z 4GB DDR2 jest niewiele więcej - tak czy owak, nawet po świeżym restarcie serwera, przy dużym ruchu sporadycznie jest długi czas oczekiwania na odpowiedź ze strony serwera - gdy skrypt się już uruchamia, robi to błyskawicznie. Mógłbym to zwalić na kwestię łącza - wcześniej "gwarantowane 100Mbps przez cały czas", teraz tylko "gwarantowane 100Mbps" - ale wolę zasięgnąć rady, czy może to wina domyślnych ustawień Apache'a, np. blokującego użytkowników nad jakimś limitem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

suPHP nie współpracuje z FastCGI ani FCGID - więc z pewnością działa Ci to po prostu jako CGI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×