Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
szakamafa

udostępnianie plików - rozwiązanie

Polecane posty

Przymierzam się do stworzenia portalu udostępniania plików, gdzie użytkownicy rejestrują się i wrzucają na swoje konta pliki po czym otrzymują za jakąś liczbę GB transfer aby móc ściągać pliki od innych, a Ci co nie mają transferu mogą taki wykupić - to takie tylko podstawowe działanie portalu.

 

Moje pytanie brzmi jak to najlepiej rozwiązać gdyż jak wiadomo plików będzie przybywać no i dyski będą się zapełniać, do głowy mi przyszło coś takiego, że na jednym serwerze (Linux) stoi portal + baza z użytkownikami, system jest napisany w jakimś języku typu PHP, Python etc. i pod ten system w panelu administracyjnym można podpinać nowe serwery, czyli userzy wrzucają pliki aż dysk się zapełni po czym system jak widzi, że jest np. 90% to następne pliki user już wrzuca na inny serwer, a rozpoznawane one są po jakimś id z bazy, że należą do tego i tego usera. Czy dobrze kombinuję? Proszę o jakieś rady jak to rozwiązać, bo w sumie to jest najważniejszy aspekt projektu. Z góry dzięki.

 

Gdzie w PL można otrzymać w miarę dobre serwwry z przynajmnniej 2x 1000 GB i bez limitu transferu? Jeśli nie w PL to co polecacie?

 

@edit

 

Druga sprawa to w jaki sposób zliczać pojemność konta userowi na rozproszonym systemie plików, bo user może mieć swoje pliki np. na serwerze A, B i C no i czy odliczanie transferu robić tylko na podstawie wielkości pliku, czyli jak user ma 5000 MB do wykorzystania i wybiera plik 500 MB to mu to odliczyć i tyle czy to monitorować jakoś, a jak nagle padnie mu połączenie to poczuje się oszukany, bo system znowu by mu odliczył 500 MB czy można to jakoś oszacować, że jeśli ściąga plik i odliczy mu system transfer to w przypadku zerwania połączenia plik jest dostępny do ściągnięcia bez odliczania transferu np. jeszcze w ciągu 30 minut oczywiście tylko dla niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć jeden serwer odpowiedzialny za www a drugi za pliki które będą się znajdować na dyskach zewnętrznych.

 

Każdy user może dostać swój katalog dzięki czemu będzie łatwiejsza identyfikacja plików.

 

Najważniejszy aspekt projektu?

Wiedza i kasa bo to tania inwestycja nie jest.

 

Serwery chyba taniej wyjdą w de ;-)

 

pozdrawiam

ps. jaki budżet?

 

@edit:

jak napisałem - ja bym to zrobił tak, że każdy zuploadowany plik będzie w bazie posiadał zapisaną swoją wielkość albo będzie jedna tabelka z transferem gdzie będą dopisywane wartości przy zuploadowaniu / ściąganiu pliku, kilka komórek dla ściąganych plików - adres docelowy:transfer:czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×