Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Lan Hikari

Debian 4/5 vs. CentOS HostInABox

Polecane posty

Witam.

Posiadam VPS'a Large w ofercie BudgetVPS.pl (marka HitMe). Na początku, po zakupie zacząłem korzystac z Debiana 4... Czysty system po skonfigurowaniu apache2, php, mysql, SquirrelMail i ISPConfig wykorzystywał 450-500 mega ramu, w zależności czy byłem zalogowany na ssh czy nie. Podkreślam, że wtedy na tym VPS'ie nie hostowałem praktycznie nic, tzn. żadnych stron, for, portali etc. 2 dni temu HitMe wprowadziło Debian'a 5 Lenny. Pomyślałem, że można spróbowac, bo nie mam nic do stracenia, a może akurat będzie chodził lepiej. Zainstalowałem i skonfigurowałem. Następnego dnia włączyłem ssh, a konsole mi tak muliło, że nie będę tego komentował... Po resecie vps'a na chwile była przywrócona sprawnośc, ale putty wywalało mi błąd połączenia po 30 sekundach od zalogowania... Stwierdziłem, że spróbuję zainstalowac CentOS'a 5 HostInABox dostępnego w HitME. Mogę śmiało stwierdzic, że system chodzi o wiele, wiele lepiej. Zużycie ramu nie przekracza 45 mega, czyli jest 10-krotnie mniejsze niż w przypadku debiana 4/5. Konsola chodzi bardzo płynnie.

 

.Chciałbym zapytac, co jest odpowiedzialne za taką dużą różnicę w prędkości działania Debiana i CentOS'a oraz w korzystaniu tych systemów z pamięci ram? Czy to jest normalne w przypadku tych systemów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xtd
Chciałbym zapytac, co jest odpowiedzialne za taką dużą różnicę w prędkości działania Debiana i CentOS'a oraz w korzystaniu tych systemów z pamięci ram?

 

Doświadczenie i umiejętności administratora (lub ich brak).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czysty debian 400 - 500 mega ramu ? no plus mysql php itp ? .. Niewiem co ty narobiłeś tam ale mi na 64 ramach takie rzeczy się mieszczą ... coś chyba źle dodałeś zedytowałeś i szło niepotrzebnie w kosmos moc serwerka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Doświadczenie i umiejętności administratora (lub ich brak).

 

Pozostawię to bez komentarza... Co do Debiana, na komputerach, na których normalnie instalowałem Debiana (komputery w domu) nie występował taki problem... Możliwe, że panel pokazywał błędne dane, ale co do tego nie ma pewności...

 

W pytaniu zadanym w temacie chodziło mi o to, czy komuś się zdarzył taki przypadek na VPS'ie w HitMe.

 

Podaję link do konfiguracji, jaką przeprowadziłem:

http://www.howtoforge.com/perfect-server-d...y-ispconfig3-p3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W pytaniu zadanym w temacie chodziło mi o to, czy komuś się zdarzył taki przypadek na VPS'ie w HitMe.

Zastanawiam się tylko po co w tytule "vs" ;)

 

Jakiś błąd zapewne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zastanawiam się tylko po co w tytule "vs" ;)

 

Jakiś błąd zapewne.

 

W zamyśle tematu było coś innego niż wyszło... W sumie można powiedziec, że tresc poniekąd nawiązuje do vs. bo porównałem jak u mnie działają 2 systemy  :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na pewno wszystkie usługi masz 100% optymalnie skonfigurowane wg. wymagań Twoich projektów dlatego zwalasz winę na usługodawcę?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście na pewno wszystkie usługi masz 100% optymalnie skonfigurowane wg. wymagań Twoich projektów dlatego zwalasz winę na usługodawcę? ;)

 

Nie zwalam winy na usługodawcę, bo cenie sobie profesjonalizm HitMe  :P Poprostu zdziwiło mnie to, że wg. panelu obsługi VPS'a mialem wysokie zuzycie ramu przez "czysty" system  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam najmniejszy pakiet budget. Do tego Debian4, php5, mysql5, postfix, proftpd, itpd.

Wszystko mieści mi się w 180MB ram

 

BARDZO dużo daje optymalizacja mysql.

Tydzień temu miałem tak, że 300MB i to było dla niego mało i zawieszał mi serwer. Zoptymalizowałem i teraz chodzi szybciej, a przede wszystkim bez żadnej straty wydajności w stronkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam najmniejszy pakiet budget. Do tego Debian4, php5, mysql5, postfix, proftpd, itpd.

Wszystko mieści mi się w 180MB ram

 

BARDZO dużo daje optymalizacja mysql.

Tydzień temu miałem tak, że 300MB i to było dla niego mało i zawieszał mi serwer. Zoptymalizowałem i teraz chodzi szybciej, a przede wszystkim bez żadnej straty wydajności w stronkach.

no tak... u mnie po optymalizacji na debianie 4 tez dobrze chodziło... Przy Debianie 5 była inna sytuacja... w ogóle przy instalacji podstawowych aplikacji (php, mysql etc etc.) nie pojawiała mi się większosc monitów o podanie danych  ;) Ale w sumie nie ma się co dziwic, system jest świeży, a to sporo tłumaczy  :P  ja przeszedłem na CentOS'a 5.2 i jest okey  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mruczek

Ja myślę, że największa różnica jest w fakcie, iż CentOS HostInABox jest:

Based on lighttpd, djbdns, pure-ftpd

Czyli od razu odpada "pazerność" Apacha i BINDa na pamięć. (Oczywiście bez ich porządnej konfiguracji.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CentOS jest dobry ze względu na to że to darmowy Enterprise Linux na bazie RedHata który to jako poligon doświadczalny posiada fedorę na której testuje wszytko ;) Tak że jak by wybierać między Debian a Centos to moim zdaniem lepiej na serwerze sprawuje się Centos ale co do desktopów to nie jestem pewna ale nie koniecznie CentOS musi być idealny jako workstation.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xtd
CentOS jest dobry ze względu na to że to darmowy Enterprise Linux na bazie RedHata który to jako poligon doświadczalny posiada fedorę na której testuje wszytko ;) Tak że jak by wybierać między Debian a Centos to moim zdaniem lepiej na serwerze sprawuje się Centos ale co do desktopów to nie jestem pewna ale nie koniecznie CentOS musi być idealny jako workstation.

Debian jest bardziej wszechstronny i posiada ogromne wsparcie użytkowników.Posiada równolegle rozwijane dystrybucje niestabilne w których pojawiają się najnowsze pakiety.

Co do systemu biurkowego to bardziej niż centos nadaje się do tego fedora. Debian też spokojnie daje rade na biurku. Sam wybór systemu powinien być podyktowany potrzebami i umiejętnościami urzytkownika bądź dostępem do wsparcia i materiałów edukacyjnych w przypadku osób zaczynających przygodę z daną dystrybucją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Debian nie jest bardziej wszechstronny ;) Jedynie do Debiana masz dołączone do dystrybucji dużo oprogramowania, a w CentOS trzeba troszkę kompilować albo znaleźć w RPM co dla wielu jest problemem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xtd
Możesz to rozwinąć? ;)

 

Chodziło mi o szeroki zakres zastosowań i wsparcie dla wielu achitektur (których centos nie wspiera). Z powodzeniem używany jest w domu, na serweach jak i w przemyśle. Oczywiście nie znaczy to że z centosem sie nie da. Ja osobiście nie spotkałem centosa na systemach wbudowanych/automatyce przemysłowej w przeciwieństwie do debiana ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chodziło mi o szeroki zakres zastosowań i wsparcie dla wielu achitektur (których centos nie wspiera). Z powodzeniem używany jest w domu, na serweach jak i w przemyśle. Oczywiście nie znaczy to że z centosem sie nie da. Ja osobiście nie spotkałem centosa na systemach wbudowanych/automatyce przemysłowej w przeciwieństwie do debiana ;)

 

Mocna wypowiedz ;) Oby takich więcej :) no fakt, debian ma to do siebie, chociaż jeśli mówimy o centos to popatrzmy na RedHat Enterprise, co jest prawie tym samym, redhat tez jest w wielu miejscach stosowany tyle że płatny jest :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

;)  Mi się teraz dobrze korzysta z CentOS'a... Co do Debiana - nie mam zastrzeżeń, ale przy tej instalacji na VPS'ie, dane mnie zaczęły zastanawiac, choc wczesniej nie mialem wcale problemow z debianem  ;) Dzięki za wszystkie odpowiedzi i udzieloną pomoc  :)

 

 

Pozdrawiam,

Lan Hikari

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×