Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ertcap

oscommerce

Polecane posty

(nie wiedzialem w jakim dziale zalozyc ten temat, jak w zlym to prosze o przeniesienie do poprawnego).

 

No wiec mam pytanko do ludzi, ktorzy hostuja troche sklepow oscommerce (ktore generuja troche GB ruchu).

Mam jednego klienta co generuje ok. 13GB dziennie ruchu i niestety zapytania do bazy totalnie obciazaja procek (2xXeonHT). Czy to jest normalne i tak juz oscommerce ma przy takim duzym ruchu?

 

Dzieki za jakies odpowiedzi.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz

A pokaz my.cnf, moze potrzebny maly tuning? ;)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysql byl tuningowany i wszystko dziala pieknie.

Serwer (bez tego klienta) generowal 20GB dziennie ruchu hostingowego i obciazenie prockow to bylo max. 10% (nie licze chwilowych szpilek).

 

Zastanawiam sie tylko, czy oscommerce juz tak ma, ze przy takim obciazeniu tyle generuje obciazenia podczas zapytan, czy tez klient uzywa wersji typu oscommerce by przemo ;)

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz

Byl tuningowany.. Moze byl zle stuningowany a moze trzeba go dostosowac do nowych warunkow ?;)

 

Pokaz w szczegolnosci co masz w:

 

table_cache

key_buffer

join_buffer

myisam_sort_buffer_size

query_cache_size

query_cache_limit

 

Zmiana tych wartosci moze drastycznie zmienic obciazenie MySQLa (oczywiscie zeby nie przesadzic ani nie ustawic za niskich wartosci trzebaby popatrzec troche na dokladne statystyki odpalonego MySQLa:)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byl tuningowany.. Moze byl zle stuningowany a moze trzeba go dostosowac do nowych warunkow ?;)

Zadnych nowych warunkow nie bedzie - klient szybciutko wyczerpie limit na caly rok i znika z serwera :P

Zmiana tych wartosci moze drastycznie zmienic obciazenie MySQLa

Wiem Adamie.

Rozumiem po prostu, ze sugerujesz, ze oscommerce powinien bez problemu dzialac przy takim obciazeniu? Ok, ide pomyslec, czy nie da sie jeszcze zoptymalizowac mysqla.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klient szybciutko wyczerpie limit na caly rok i znika z serwera

Świetne podejście...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi
Wiem Adamie.

Rozumiem po prostu, ze sugerujesz, ze oscommerce powinien bez problemu dzialac przy takim obciazeniu? Ok, ide pomyslec, czy nie da sie jeszcze zoptymalizowac mysqla.

 

A moze jednak skorzystac z checi pomocy Adama ? To zadna ujma, a od tego jest forum zeby pomoc rozwiazywac problemy innych. Napewno wiecej osob jest wstanie cos znalezc.

 

Pozdrawiam,

Bartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Świetne podejście...

Podziekowanie klientowi za wspolprace, ktory kupuje zwykly hosting (najtanszy pakiet) i generuje 390GB (!!!) ruchu miesiecznego (i nie chce przejsc na serwer dedykowany) uwazasz, ze jest zlym podejsciem?

Ta, na pewno jestem pierwsza osoba na swiecie, ktora cos takiego zrobi (szczegolnie, ze ja jestem na tyle wredny, ze nie wywalam goscia od razu (jak to robi duza czesc firm) tylko cierpliwie czekam, az mu sie skoncza caly wykupiony transfer). Chryste Panie, az mi sie zal zrobilo teraz moich klientow... Co oni ze mna maja...

A moze jednak skorzystac z checi pomocy Adama ? To zadna ujma, a od tego jest forum zeby pomoc rozwiazywac problemy innych. Napewno wiecej osob jest wstanie cos znalezc.

Doceniam chec pomocy Adama, ktory jest jedna z najsympatyczniejszych osob na tym forum.

Osobiscie uwazam, ze kwestie ew. problemow jakie moga wystepowac na wlasnych maszynach, gdzie bierze sie konkretne pieniadze za swiadczone uslugi, nalezy rozwiazywac we wlasnym gronie, w firmie. Jak ktos nie moze sobie dac rady to sie zatrudnia dodatkowych administratorow. Jezeli nie damy sobie rady i stwierdze, ze potrzebuje pomocy Adama, to sie zglosze do niego i mu zaplace za robotke.

 

Z mojej strony EOT bo watek poszedl w zlym kierunku.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauwaz ze za jakis czas moze ktos miec ten sam problem a wtedy moze znajdzie tu odpowiedz. Forum ma temu sluzyc zeby sobie pomagac, bo mnie juz tez zastanawia co moze byc przyczyna tak duzego obciazenia twojego procka.

U mnie na serwerze dziala 7 sklepow oscommerce i wszystko dziala poprawnie, bez zadnych wiekszych obciazen. Maszyna dwuprocesorowa. Dodam, ze po zainstalowaniu pierwszego oscommerce nie zauwazylismy roznicy w pracy systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Wiem Adamie. Rozumiem po prostu, ze sugerujesz, ze oscommerce powinien bez problemu dzialac przy takim obciazeniu? Ok, ide pomyslec, czy nie da sie jeszcze zoptymalizowac mysqla.

 

Absolutnie nie ;) Dolozenie 390GB ruchu / m-c do serwera ktory do tej pory robil ~600GB to bardzo duze obciazenie. Ale wiesz jak jest - mialem sytuacje ze serwer w szczycie osiagal LA rzedu 10-15, a po dokladnym tuningu MySQLa (wydawalo mi sie wczesniej ze jest juz wyzylowany) LA w szczycie nie przekracza 1 ;-) Wiec prawie zawsze mozna cos poprawic :P

 

Nie napisales najwazniejszego - czy MySQL jest na tej samej maszynie co Apache ? I w jakim trybie dziala PHP. Bo problemem przeciez tutaj moze nie byc wcale MySQL ale wlasnie PHP (szczegolnie, jezeli dziala w trybie CGI?).

pozdr.

 

Wysłany 2005-06-29, 16:26:

 

Dzieki za pierwsza pochwale, czuje sie wywyzszony %)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

pozwolę sobie na poruszenie kilku kwesti,

 

po pierwsze sam oscommerce, tragicznie napisany soft, jeden z najgorszych programów napisanych w php tak masowo używany w zastosowaniach komercyjnych (o globalach i ilościach morderczych [joiny itp] zapytań do bazy na jedno wywołanie nie wspominam) - są dużo lepsze (czyt. wydajniejsze) rozwiązania tego typu.

po drugie "tuning" oscommerce - @do autora topicu - czy można prosić o linka do rozwiązania - sądzę że wgląd na stronę główną rozjaśnił by znacząco sprawę.

po trzecie - co oscommerce wyciąga z bazy? - czy przypadkiem nie jest tak że ma 5 "pięknych" "pluginów" które rżną bazę joinami albo like po polach typu text? (widziałem takie przypadki więc się pytam).

 

Oczywiście w pełni sie zgadzam z zdaniami poprzedników (my.cnf) tam również brak optymalizacji (albo gorzej - złej optymalizacji) może być punktem zapalnym ;)

 

Dodam od siebie - po pierwsze odpowiednie narzędzie do monitorowania procesów mysql - są takie narzędzia,nie pamiętam w tej chwili, może ktoś pamięta? które pokazują ładnie jakie były zapytania i jaki wygenerowały obciążenie - może log z nich by dużo pomógł?

 

Pozdrawiam patS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gdyby ktos znal takie narzedzia o ktorych wspomina patS ktore moglbym zainstalowac na VPSie to bylbym wdzieczny za ich podanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Absolutnie nie  Dolozenie 390GB ruchu / m-c do serwera ktory do tej pory robil ~600GB to bardzo duze obciazenie

 

duze obciazenie???? tutaj sa serwy ktore robia tyle dziennie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
duze obciazenie???? tutaj sa serwy ktore robia tyle dziennie :)

 

A co dokladnie robia ?

Download ? :)

Przy zwyklym webhostingu te prawie 400GB to setki tysiecy zapytan do bazy MySQL, dziesiatki tys. wywolan PHP etc, wiec nie mozna tego do siebie porownywac.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwery hostingowe nie download. 500-700 zapytan do sqla na sekunde czyli jakies 50 milonow odwolan na dobe, transfery po 40-50 Mbit/s

 

Wiec skorzystaj z rad przedmowcow

 

Wystarczy ztuningowac jak pisza poprzednicy serwa i bedzie dzialal bez problemow. Jeslioczywiscie ma szybkie dyski i odpowiednia ilosc RAMU, bo same procki tutaj maja male znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Serwery hostingowe nie download. 500-700 zapytan do sqla na sekunde czyli jakies 50 milonow odwolan na dobe, transfery po 40-50 Mbit/s

 

Mowimy o "tylko" 2 x Xeon z HT. Nie wierze i nie uwierze, ze taka maszyna jest w stanie zrobic 40-50mbit w *normalnym* webhostingu :)

Z mojej strony EOT bo mnie w zyciu nie przekonasz :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moge wpakowac wykresy z serwer-statusa i wykres trafiku... Myslalem ze wiecej jest takich serwow :)

 

Wysłany Sob Lip 02, 2005 12:29 am:

 

Serwer status :)

 

s-s.gif

 

oraz wykres trafiku

 

europa1.gif

 

I tak dzisdiaj jest mniejszy trafik niz zwykle, ale jesli wiecej info chcesz to juz moze na PW :)

 

Mamy kilka takich maszyn i sa to 2 x Xeony 2,8 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Mamy kilka takich maszyn i sa to 2 x Xeony 2,8 :)

 

Jakie dyski i ile RAMu ?

I czy te strony to przypadkiem w wiekszosci nie sa statyczne? :)

Albo pisane i optymalizowane specjalnie pod ta konfiguracje ? :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jest hosting, fora, skrypty itp... nie sa statyczne :) jest kilka tysiecy kont i tylez samo roznych klientow. Oczywiscie dyski SCSII 15k w raidzie. na takich serwerach obslugujemy swoich klientow czyli klienci MediaSystems (www.mediasystems.pl) Nasz produkt ACTIV (www.activ.pl) oraz wszyscy klienci Systemu Cashbill (www.cashbill.pl)

 

Jesli jestes zainteresowany skonfigurowaniem i ztuningowaniem takich maszyn prosze o kontakt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Serwery hostingowe nie download. 500-700 zapytan do sqla na sekunde
to jest hosting, fora, skrypty itp... nie sa statyczne

 

Jesli na jednym serwerze masz kilka tysiecy kont i tylko 500-700 zapytan do sqla/sek, to pewnie jednak wiekszosc to statyczne strony :) Hostujemy kilka stron, z ktorych kazda generuje srednio po 200-300 zapytan/sek, a jedna nawet ma w porywach 1000. I mowimy o pojedynczych stronach - przewaznie jest to mambo z modulem SEO lub tez wieksze fora generujace po kilkadziesiat GB miesiecznie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mowimy o "tylko" 2 x Xeon z HT. Nie wierze i nie uwierze, ze taka maszyna jest w stanie zrobic 40-50mbit w *normalnym* webhostingu :)

 

Mówimy również o 4G DDR-II/400 z ECC, o 800MHz FSB, czy w końcu o macierzy RAID dającej ponad 900MB/s sustained read (megabajtów, tak), na dyskach z seekiem poniżej 2 ms. I o konfiguracji która nie marnuje tych zasobów na bezproduktywne context switche, na przykład. Choć muszę przyznać, że dwa lata temu też bym nie uwierzył, typowałbym zdolności takiej maszyny na 15Mbps max. Ale człowiek całe życie się uczy :)

 

Cóż, serwer w obecnych godzinach "szczytu" jednocześnie obsługuje ~3000 zapytań/s, i ~1200 zapytań SQL (FRANKY podawał średnią dobową).

 

Biorąc pod uwagę, że statystyczna strona ma u nas 9x tyle danych statycznych (obrazki), co generowanych dynamicznie to daje ~3,6 pytań sql na jedną stronę. Średnio.

 

Oczywiście przy ponad 6000 stron utrzymywanych na maszynie nie jestem w stanie od ręki stwierdzić, ile z nich jest statycznych, ile dynamicznych. Jednak po charakterystyce BW/konto jestem w stanie powiedzieć, że nikt z tego serwera filmów nie wysyła, na przykład.

 

Zresztą, średnia wielkość pliku transferowanego to niecałe 9kb, więc raczej nie pasuje do charakterystyki downloadu. Fakt, nie mamy tam raczej klientów z pomysłami by na stronie która robi kilkadziesiąt GB miesięcznie żądać ponad 200 zapytań/s. Jednak jeśli mnie kalkulator nie myli, to zakładając "kilkadziesiąt=50", średniej wielkości strony 20kb (na wyrost, IME) to jest ponad 1500 zapytań na wygenerowanie strony - dobrze liczę? Więc osC z którymi mamy doczynienia robią stanowczo mniej zapytań. Na tyle mało, byśmy nie zauważali nawet obciążenia jakie powodują. Chyba, że rzeczywiście są tam jakieś "ciekawe" modyfikacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeslioczywiscie ma szybkie dyski i odpowiednia ilosc RAMU, bo same procki tutaj maja male znaczenie.

Eh, mowilem, ze skonczyly sie procki, top pokazywal bardzo ladnie mielace procesy mysqla,ktore obciazaly procesory. Swap byl praktycznie nie ruszany, dyski chodzily w miare dobrze.

Poza tym uwazam, ze na maszynie z 2GB RAMu, i dyskami 10krpm (w RAID1) na standardowym dellowskim perc4 obsluzenie ruchu hostingowego w szczycie na poziomie parunastu Mb nie bylo zlym wynikiem (gdzie inni klienci raczej nie odczuli zadnych zwolnien pracy serwera).

Co nie zmienia faktu, ze faktycznie mozna by cos tam wycisnac jeszcze z konfiguracji mysqla.

 

Na szczescie klient zakonczyl akcje reklamowe na ten rok.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja się wkurzałem i wkurzałem na oscommerce pro.. w końcu się wkurzyłem i kupiłem wersję premium i się udało.. zimportować dane z excella i w ogóle zrobić sklep :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×