Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
dest

Compaq DL360 - OS

Polecane posty

Mam taki problem.... Przejąłem po koledze serwer Compaq DL360 (2xPIII 1,3GHz, 1GB RAM... to chyba wersja G1?). Jest zainstalowany na nim Windows 2000. Chciałbym zainstalować tam Debiana, i tu pojawia się problem... Nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić.

Po uruchomieniu serwera pojawia się komunikat: "System jest skonfigurowany dla Windows 2000". Słyszałem, że aby to zmienić potrzebuje HP Smart, czy coś takiego.. Na stronie HP jest tego masa, więc nie wiem co wybrać. Może, ktoś już robił podobną rzecz i jest obeznany w tym temacie i chciałby się tym podzielić? :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten Compaq nie ma bezpośredniego dostępu do BIOSu, więc potrzebujesz dodatkowego oprogramowania. Oryginalnie do tego serwera był tryliard dyskietek z odpowiednim softem, ale podobne zadanie powinny spełnić starsze wersje HP SmartStart (poniżej 5tki). Odpalisz to sobie i skonfigurujesz odpowiednio BIOS, żeby ładował system z CD.

 

Alternatywnie, jeśli to zawiedzie, a dyskietek nie znajdziesz :lol: możesz wybrać wersje "na chama" i użyć jakiegoś instalatora Linuksa, który odpala się z poziomu Windows, np: http://wubi-installer.org/, ale nie obiecuje, że to będzie działać.

 

edit: jeśli masz do niego kartę iLO to powinna być także możliwość zbootowania "wirtualnej dyskietki" na którą możesz np. wrzucić sobie instalkę Debiana, tyle, że nie pamiętam już czy te pierwsze iLO miały taką funkcję..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam taki problem.... Przejąłem po koledze serwer Compaq DL360 (2xPIII 1,3GHz, 1GB RAM... to chyba wersja G1?).

DL360 G2 - czarny front, G1 - biały front. Sądzę że posiadasz G2, ze względu na ograniczenia procesorowe w G1 - nie pamiętam dokładnie, ale chyba max to były PIII do 1,2 Ghz.

 

Jest zainstalowany na nim Windows 2000. Chciałbym zainstalować tam Debiana, i tu pojawia się problem... Nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić.

Po uruchomieniu serwera pojawia się komunikat: "System jest skonfigurowany dla Windows 2000". Słyszałem, że aby to zmienić potrzebuje HP Smart, czy coś takiego.. Na stronie HP jest tego masa, więc nie wiem co wybrać. Może, ktoś już robił podobną rzecz i jest obeznany w tym temacie i chciałby się tym podzielić? :lol:

 

Najnowsza wersja SmartStart, które współpracuje z podanym serwerem to 5.5, ewentualnie jeśli to G2 to może już pasować wersja 7.x (już nie pamiętam).

 

edit: jeśli masz do niego kartę iLO to powinna być także możliwość zbootowania "wirtualnej dyskietki" na którą możesz np. wrzucić sobie instalkę Debiana, tyle, że nie pamiętam już czy te pierwsze iLO miały taką funkcję..

 

W iLO - potrzebna dodatkowa licencja, której "adm01" zapewne nie posiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

iLO, które ja miałem do G1 swojego czasu nie potrzebowało jeszcze żadnych licencji, które następswtie dadzą dostęp do podstawowych opcji bo Compaq nie był aż tak pazerny jak teraz HP :lol:.. Inna sprawa, że działało tylko pod jakimś starawym IE, bo nic innego nie rozumiało skryptów javy/activeX, które były w interfejsie, no ale nowe karty DRAC Della mają podobną "funkcjonalność", wiec nie ma co narzekać :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iLO, które ja miałem do G1 swojego czasu nie potrzebowało jeszcze żadnych licencji, które następswtie dadzą dostęp do podstawowych opcji bo Compaq nie był aż tak pazerny jak teraz HP :lol:.. Inna sprawa, że działało tylko pod jakimś starawym IE, bo nic innego nie rozumiało skryptów javy/activeX, które były w interfejsie, no ale nowe karty DRAC Della mają podobną "funkcjonalność", wiec nie ma co narzekać :).

 

Dla mnie też nie jest to pojęte - kupujesz serwer za x tysięcy i jeszcze do tego jakieś śmieszne licencje :/ IMO powinni zwiększyć minimalnie cenę wszystkich serwerów i dawać to w standardzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc!

Mam G1 (biały front).

Pobrałem HP SmartStart CD 5.50 (27 Aug 2002). Teraz tylko muszę wybrać odpowiednią dystrybucję Linuxa (raczej Debian, ale w liście obsługiwanych OSów go nie ma)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz tylko muszę wybrać odpowiednią dystrybucję Linuxa (raczej Debian, ale w liście obsługiwanych OSów go nie ma)...

 

Wybierz "Linux", bo Debiana na tej liście nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co najlepiej wybrać? Wiem, że RedHat tam działa, ale to chyba nie jest darmowa wersja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To są chyba możliwe opcje:

Microsoft Windows NTŽ Server

Microsoft Windows 2000

NovellŽ NetWareŽ 5.1

SCOŽ UnixWareŽ

LINUXŽ (Red HatŽ, S.U.S.E. Ž, TurboLinux™ Server, CalderaŽ eServer)

SunŽ Solarisä Intel Platform Edition

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem SUSE Linux Professional 9.2, ale raczej wydaje mi się, że jest on przeznaczony do pracy biurowej... Może jest wersja serwerowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pobrałem SUSE Linux Professional 9.2, ale raczej wydaje mi się, że jest on przeznaczony do pracy biurowej... Może jest wersja serwerowa?

 

Tak trudno ruszyć mózgiem i użyć googla?

 

btw. wybierz np. Rehata i Debiana powinieneś zainstalować bez problemu :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Guglałem sobie, znalazłem SUSE Enterprise Server... dobra, już nie zawracam głowy...

 

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×