Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
doli

Jak się zabrać za rozładowanie obciążenia

Polecane posty

Witam,

 

Mam forum postawione na vbulletin, kilka dni temu zainstalowałem na nim plugin vbseo, który miał poprawić pozycję forum w google.

Vbseo działa ładnie, niestety pojawił się efekt uboczny, forum zaczęło mulić.

Z tego co się orientuje każdy post jest teraz dodatkowo przetwarzany przez skrypt vbseo.php, do tego bot googla zaczął dosyć mocno indeksować moje forum. Myślę, że są to dwie główne przyczyny tego mulenia. Chciałbym teraz podjąć jakieś w miare szybkie kroki, które pozwoliłyby mi na poprawę tej sytuacji, niestety nie za bardzo wiem jak się za to zabrać.

 

Jedyne co zrobiłem to zerknąłem na statystki z topa:

 

top - 14:59:24 up 2 days, 9:25, 1 user, load average: 8.46, 8.43, 8.06

Tasks: 92 total, 8 running, 84 sleeping, 0 stopped, 0 zombie

Cpu(s): 94.0% us, 5.7% sy, 0.0% ni, 0.0% id, 0.0% wa, 0.0% hi, 0.3% si

Mem: 515948k total, 386552k used, 129396k free, 6536k buffers

Swap: 979956k total, 105696k used, 874260k free, 150720k cached

 

Procesor praktycznie cały obciążony, nie wiem co znaczą liczby w polu load average, ale z tego co zapytałem kolegę to nie wyglądają najciekawiej.

Z pamięcią chyba nie jest tak strasznie, bo Swap jest obciążony w okolicach 10%.

 

To tyle co sam potrafiłem wywnioskować, czy waszym zdaniem jedyne wyjście to zmiana maszyny na silniejszą, czy może jest jeszcze jakaś szansa na renimację ? Za jakiś czas będę zmuszony zmienić serwer i zastanawiam się, czy nie udałoby się jakoś sztucznie poprawić wydajności na 1-2 miesiące.

 

Jeżeli jednak w ostateczności wymagana jest wymiana na mocniejszą maszynę, to co polecili, aktualnie korzystam z oferty serwerydedykowane.pl :

 

Procesor:1xCeleron 3.0 D

Dysk: 1x80GB SATA

Pamięć: 512MB

 

Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki.

 

edit: tak jeszcze pomyślałem, może wystarczy, aż google skończy indeksować forum? Ale jak sprawdzić czy to rzeczywiście robot googla tak dopycha serwer ?

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gogole cały czas indexuje forum, jak chcesz to możesz ustawić wolniejsze indexowanie przez niego, ale nie sądzę aby to rozwiązało problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakaś optymalizacja apache/php/mysql była wykonana ?

 

Niestety nie, bede wdzieczny za jakies porady w tej kwestii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Więc zleć komuś konfiguracje/optymalizacje serwera. Jeżeli ktoś wykona analizę, bądź zabiegi wcześniej podane to będzie wiedział czy to wystarczyło czy należy upgradowac oprogramowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zainstaluj jakiegoś cache'ra php (xcache, eaccelerator) i będzie śmigać.

Lepiej jednak zoptymalizuj ustawienia serwera. Po co leczyć jak można zapobiegać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×