Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Cyrylica W Mysql I Na Stronie?

Polecane posty

Gość

Hello,

 

Robię właśnie rosyjskojęzyczną wersję strony na Joomli.

 

Ogólnie polskojęzyczna wersja jest na utf-8. Teoretycznie tekst pisany cyrylicą powinien zatem normalnie być wyświetlany. Niestety, wyskakują znaki zapytania zamiast cyrylicy. Wiem z doświadczenia, że czasem trzeba poradzić się firmy hostingowej, bo różnie to wygląda na różnych serwerach, napisałem do AZ (niestety, to strona mojego pracodawcy, stojąca na gównie w AZ), ale szczerze, to wątpię w sensowną odpowiedź.. ba, wątpię w odpowiedź w ogóle..

 

 

Sytuacja w phpMyAdmin:

unicode general ci jako system porównywania

przy imporcie dostępne różne opcje.. od cp1251 do utf8.. ale nie wiem którego utf8 użyć, a może jest tam 8859-5, tylko ja tego nie widzę (w sensie jest inaczej nazwany)

 

Moje pytania:

 

1. lepiej używać CP 1251 czy ISO 8859-5, czy może zostać przy UTF-8?

 

2. Czy przed importem zmieniać system kodowania znaków dla MySQL? Na jaki? (nawiązując do pytania 1).

 

3. Wtedy przekonwertuję bazę offline i wrzucę ją wybierając utf-8.. tylko też który? Albo cp1251, albo utf-8.

 

4. Która opcja w imporcie odnosi się do ISO 8859-5, bo nie ma tam jej jako "8859-5", ale może jest inaczej oznaczona?

 

Podsumowując: gdzie co ustawić w phpmyadmin i na co przekonwertować bazę przed wrzuceniem i na co zadeklarować charset strony?

 

Ogólnie mówiąc: HEEEEEEEELP! : )

 

 

heh

 

 

 

MAM ROZWIĄZANIE! Yeah ;)

 

1. Ściąga sie taką bazę w utf czy też iso-8859-2

2. Np. gzegzolka(.com) przekonwertowuje się ją na windows 1251

3. zmienia w pliku dodatkowo charset=latin2 na charset=cp1251

4. wciachuje się to na serwa jeszcze raz (przez phpmyadmin) zaznaczajac tryb wciachiwania na cp1251

5. zmienia templatki charset na windows-1251

 

i już mamy krzaczki w polskich znakach, ale pięknie działa cyrylica : )

 

JEJEJEJEEEEEEE ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×