Skocz do zawartości
Bartko

Dnsy w home.pl - przy zmianie dnsów ich reklama

Polecane posty

Witajcie,

 

Otóż mam dość spory problem z home.pl. Mam u nich kilka domen i wykorzystałem ich DNSy dns.home.pl, dns2.home.pl

Następnie używajac ich panelu i dnsów przekierowałem ruch na IP XX.XX.XX.XX. W rekordach domeny jest wpis

example.com IN A XX.XX.XX.XX - 1 godzina

. Dnsy zaś mają ważność 24 godziny.

 

Chce zmienić dnsy na te od CloudFlare jednak zobaczcie co się wtedy stanie. Ktoś odwiedzający example.com 6 godzin po zmianie dnsów zobaczy stronę home.pl, gdyż będzie miał w dnscache dns.home.pl, dns2.home.pl, ale wpis A już wygaśnie, a home.pl ustawia wtedy swój wpis IN A kierujący na ich serwery i wyświetlający ich reklamę.

 

Że tak powiem: utknąłem i nie wiem jak stąd wyjść. Czy transfer domeny do innego operatora może rozwiązać ten problem? Jak sobie z tym poradzić, żeby nie narażać się na straty odwiedzających?

 

Oto konfiguracja jaką wygenerował panel. Podobno po zmianie dnsów nie mogą utrzymać mojego Ip przez czas propagacji. Tak poinformował mnie ich pracownik. Proszę o pomoc.

 

homepanel.jpg

Edytowano przez Bartko (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaletą DNSów home jest ich spora niezawodność i szybkość aktualizacji wpisów (w porównaniu do np. takich DNSów od Dropped niebo a ziemia, choć z powodu ceny odnowień *.pl/*.com.pl wybieram Dropped). Szybkość aktualizacji wpisów staje się jednak wadą w takim przypadku jaki przytoczyłeś.

 

Podpowiedziałbym, żeby z braku lepszego rozwiązania, zwiekszyć TTL dla rekordu A dla głównej domeny. Ale to niestety niemożliwe w ich panelu (czy to starej czy nowej wersji, przed chwilą sprawdzałem i nie znalazłem takiej możliwości). Zastosować więc to możesz jedynie dla www. i innych subdomen.

 

Jeśli jesteś gotowy na zmianę rejestratora, to chyba mogłoby to być rozwiązaniem. Zostawiasz w home wszystko jak jest, transferujesz domenę gdzie indziej i tam zmieniasz delegację na inne serwery nazw (upewniając się, że mają już te nowe serwery nazw gotowe wszystkie wpisy jak należy). System home - przynajmniej w moim przypadku, gdy odchodziłem z domeną gdzie indziej - "orientuje się", że domena została wytransferowana dopiero po jakimś czasie, więc przynajmniej przez dzień czy dwa nadal powinny NSy home serwować dla domeny dotychczasowe wpisy (dla mnie było to chyba nawet aż trzy). Nie mogę tego jednak zagwarantować, wprawdzie transferowałem w sumie 4 domeny z home do innego rejestratora, ale tylko dla jednej ostatniej ten aspekt działania home sprawdzałem, nie wiem więc czy jest to regułą takie znaczące opóźnienie w usunięciu domeny z NSów home po jej wytransferowaniu.

 

Jeśli masz naprawdę duży ruch, to z pewnością może to być problemem. Przy niezbyt dużym ruchu osobiście bym to przebolał, po kilkugodzinnych czy nawet jednodniowych problemach większość odwiedzających nie powinna się odwrócić moim zdaniem, a problem dotyczył będzie tylko części z nich, tych którzy akurat w określonym czasie będą mieli stosowny cache DNS u siebie czy u swojego ISP stworzony.

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×