Skocz do zawartości
adam1

Centra Danych - Kolokacja W Warszawie

Polecane posty

Chciałbym zaprosić do opisywania własnych doświadczeń z różnymi centrami danych w

Warszawie.

 

W chwili obecnej poszukuje właśnie firmy gdzie mógłbym się ulokować...

 

Obecnie namnożyło się trochę firm oferujących usługi kolokacji, ale nie posiadających własnej infrastruktury a jedynie np. szafe w jakimś centrum i to chce odsiać, więc proszę o opinie, doświadczenia ze współpracy / rozmów z centrami danych przyjmującymi sprzęt (kolokacja).

 

Osobiście interesuje mnie jedynie Warszawa, ale oczywiście możemy sobie rozszerzyć ten temat na kraj, jeżeli mamy taką potrzebę.

 

Na razie wiem o istnieniu takich serwerowni /z usługą kolokacji/:

- GTS

- WDC

- ATM

- DataCom

- HostingCenter

- Netia /na Pięknej/

 

Czy ktoś zna inne, jakie, jakie opinie, doświadczenia, jaki poziom cenowy, jaka obsługa ?

 

Czy ktoś ma doświadczenia, opinie w zakresie tych które wypisałem ?

 

Myślę, że z dyskusji możemy wyłączyć GTS i WDC, bo w ich przypadku sporo już na forum zostało powiedziane... ale jeżeli coś nowego to oczywiście.

 

Mam taką informację żę Futuro (teraz grupa netii) siedzi w serwerowni DataComu w Ursusie, Czy ktoś wie coś na temat tej serwerowni ? / samo futuro nie było kiedyś takie złe, więc może…/ a może ktoś tam pracuje ?

 

Uwaga.

Uprasza się o powstrzymanie się od wypowiedzi w stylu.

np. "Czytałem na stronie HostingCenter że mają ..... ", umiemy czytać ;-)

 

Postarajmy się o opinie oparte o doświadczenie, może również o doświadczenie z rozmów / kontaktów z tymi firmami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uprasza się o powstrzymanie się od wypowiedzi w stylu.

np. "Czytałem na stronie HostingCenter że mają ..... ", umiemy czytać ;-)

To w takim razie nikt nic nie napisze :)

Osobiście interesuje mnie jedynie Warszawa, ale oczywiście możemy sobie rozszerzyć ten temat na kraj, jeżeli mamy taką potrzebę.

Imho nie ma sensu - najlepsza kolokacja zawsze bedzie w Warszawie (brak dodatkowego polaczenia miedzymiastowego).

Na razie wiem o istnieniu takich serwerowni /z usługą kolokacji/:

- GTS

- WDC

- ATM

- DataCom

- HostingCenter

- Netia /na Pięknej/

Jest jeszcze NASK.

Mam taką informację żę Futuro (teraz grupa netii) siedzi w serwerowni DataComu w Ursusie, Czy ktoś wie coś na temat tej serwerowni ?

DC fajne. Ale Futuro wlasnie znika nam z rynku wiec nie warto sie do nich pchac.

samo futuro nie było kiedyś takie złe, więc może…

Potraktuje to jako zart :)

 

Dobra:

Po pierwsze musisz rozroznic jakosc dzialania centrum danych od jakosci dzialania lacz operatora. DC moze byc fajne (wspomniane Datacom) a lacza juz nie (Futuro :P)

 

Netie sobie daruj - ostatnio im sie bardzo ladnie przypychala bramka z Tepsa (wzrost o kilkadziesiat ms). W ogole maja jakies takie dziwne podejscie do awarii (poszukasz opinii w internecie to znajdziesz).

 

GTS mi troche podpada jakoscia dzialania lacz w Polsce - ja wiem, ze Ty sie pytasz o kolokacje a nie o lacza, ale jesli ktos nie moze zapanowac nad swoimi laczami to ... :)

 

HostingCenter - nie znam zupelnie wiec sie nie wypowiem.

 

Osobiscie bym sie sklanial (kolejnosc ma znaczenie) za:

1. ATM - trudno im cos zarzucic, ceny maja bardzo atrakcyjne

2. NASK - korzystam sobie z ich lacz - generalnie na brak kasy nie narzekaja (wiec nie ma przypadkow typu - ruter nam juz nie wyrabia to zaczynamy zbierac pieniazki na kolejny (jak to bylo u jednego operatora - nazwe z litosci pomine)) - jakosc dosc dobra, ceny nie az takie zle.

3. WDC - duzo mniejsza firma od ww. ale hostuja troche maszyn (z mojej branzy, na trzy najwieksze firmy w moim miescie, dwie korzystaja z WDC - cos w tym musi byc :)). Moga byc wstanie dac atrakcyjna cene.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas podsumować to co udało się ustalić w tym temacie....

 

Wygląda na to że znalazłem firmę której szukałem, to jest NASK.

 

Odwiedziłem w ciągu jednego dnia dwa centra danych więc mam na gorąco porównanie byłem w:

- NASK (Wąwozowa, URSYNÓW)

- DataCom /w części Netii/ (URSUS na tyłach FACTORY)

 

 

W NASKU serwerownia jest urządzona naprawdę top klasa

- powierzchnia jak na moje oko około 150-200m2

- wszystko poukładane i na swoim miejscu

- urządzenia nowe i widać że kupowane, rozmieszczane z głową

- podłoga techniczna, klimatyzacja nawiew od dołu temperatura właściwa czuć że to co ma być odbierane od urządzeń /ciepło/ jest odbierane sprawnie.

- obok pomieszczenia samej serwerowni pomieszczenie w którym są terminale z możliwością podpięcia do serwerów

- podtrzymanie zasilania dwustopniowe UPS + agregat

- gaszenie gazowe (obojętne dla urządzeń)

- pełen dozór, karty dostępu + dozór kamer

- obsługa 24h na miejscu

- zasilanie z dwóch podstacji

 

W DataComie

- widać że świetność tego pomieszczenia minęła jakiś czas temu

- brak pełnego dozoru, jedynie ochroniarz i wpisywanie się do zeszytu, oczywiście wchodzimy w towarzystwie osoby od nich

- osoby technicznej nie ma 24h/dobę stawia się w ciągu około 30 minut na wezwanie telefoniczne, jak to działa nie wiem chyba wątpliwie.

- to co bardzo rzuciło się w oczy to temperatura, byłem w tych dwóch miejscach w ciągu jednego dnia, i w DataComie widać że klimatyzacja szwankuje temperatura powietrza dużo powyżej 25 stopni, wiec w szafach jest raczej gorąco.

- powierzchnie obu pomieszczeń porównywalne, ale upakowanie przestrzeni w DataComie jest bardzo duże, chyba trochę za duże chociażby ze względu na klimatyzacje

- również UPS + agregat

- zasilanie z dwóch podstacji

- są podpięci jednym łączem z możliwością przepięcia na drugą alternatywną drogę (jest przygotowana), dokonują tego ręcznie.

 

 

Cenowo mam porównanie w:

- WDC

- ATM

- Datacom /Netia/

- NASK

 

Tutaj zaznaczam że ja nie miałem dużo do wydania, na początek wstawiamy dwa serwery, ale założenie jest takie aby znaleźć partnera, który choć trochę zaufa w potencjał firmy i da ceny które są do przyjęcia mimo nie wielkich potrzeb (mamy rosnąć razem ;-).

 

Od razu mogę powiedzieć że WDC, nie ma takiego podejścia, cena zaporowa.

Zupełnie inaczej wygląda to u pozostałych.

Przy czym należy powiedzieć że o tyle o ile ATM i NASK to poziom porównywalny, to Datacom /Netia/ znajduje się trochę poniżej w sensie zasobów, infrastruktury.

 

Ceny w ATM, NASK i Datacom porównywalne.

 

To co w NASKU zasługuje na dodatkowe wyróżnienie to naprawdę profesjonalne podejście do klienta, po wysłaniu zapytanie w ciągu 30 minut miałem telefon od konkretnej osoby z uszczegółowieniem kwestii i z pierwszą propozycją współpracy.

 

Sam się teraz zastanawiam jak mogłem nie wiedzieć że w NASKU są takie możliwości… ludzie z nastawieniem do klienta, młodzi, fachowi…

 

Sorry WDC, ja wiem że byście przyjęli z otwartymi rękami klienta z 10 no może 20 serwerami ale przecież tacy też jakoś zaczynają i partnera w swoim biznesie znajdą dużoooo wcześniej…

 

Zobowiązuje się do zdania krótkiego raportu po np. 1-2 miesiącach współpracy z NASK’iem.

Niech świadomość w narodzie rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Bardzo ładna wypowiedź, czekamy na relację współpracy z NASK'iem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
- DataCom /w części Netii/ (URSUS na tyłach FACTORY)

 

Netia nie jest wlascicielem Datacom'u, ktorego wlascicielem jest MNI.

 

g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Netia nie jest wlascicielem Datacom'u, ktorego wlascicielem jest MNI.

 

g.

 

Oczywiście, należy być precyzyjnym, napisałem że DataCom w części Netii.

Przepraszam za skrót w wypowiedzi, precyzyjnie należy powiedzieć:

 

Futuro mieszczące się w DataCom'ie zostało kupione przez Netie... i opis dotyczy byłej infrastruktury Futuro (teraz grupa netia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×