Skocz do zawartości
Pablo123

Czy dalsze korzystanie z firmy hostingowej ma sens?

Polecane posty

Cześć!

Jestem pół-laikiem, więc wybaczcie, jeśli pytanie jest głupie lub banalne. Jestem programistą, nie adminem.

Aktualnie korzystamy w firmie z KEI, gdzie mamy prostego VPS-a (2 rdzenie), na którym chodzi nasza strona firmowa.

Jednocześnie mamy w siedzibie firmy własny, fizyczny serwer z 32 rdzeniami / 64 GB RAM-u na Windows Server 2016, który obciążamy jedynie w 1% i wykorzystujemy na potrzeby specjalistycznego oprogramowania, którego potrzebujemy w sieci lokalnej. Mamy zapewnione dla tej maszyny zasilanie awaryjne, a także 2 niezależne łącza światłowodowe. 

W tej sytuacji, pomimo jedynie bardzo podstawowej wiedzy z zakresu administrowania serwerami, zastanawiam się, co właściwie zyskujemy, korzystając z firmy hostingowej. Bo skoro mamy własny sprzęt, łącza i zasilanie, to wydaje mi się, że jedynym atutem firmy takiej jak KEI jest to, że przez 24 godziny na dobę nad sprzętem czuwa jakiś administrator. Wyobrażam sobie (ale właśnie - może mylnie?), że siedzą tam prawdziwi specjaliści, którzy każdego dnia dokształcają się w zakresie bezpieczeństwa sieci, szukają słabych punktów, wprowadzają zabezpieczenia itd. itp.

Ale może to wszystko pic na wodę i tak naprawdę wiedza adminów zatrudnianych dziś w takich firmach hostingowych (nie mówię, że konkretnie w tej) jest mierna, a działania sprowadzają się do odtworzenia czegoś z backupu w razie awarii i skonfigurowania automatycznego aktualizowania się systemu?

Nie wiem. Może bredzę. Podpowiedzcie. Po prostu nie chciałbym bez sensu płacić za usługi, które mogę równie dobrze realizować wewnętrznie w firmie i oszczędzić ze 7 koła netto rocznie.

A druga kwestia, jeśli jednak Waszym zdaniem hosting ma wyraźne zalety, to głównym czynnikiem, którzy sprawia, że od lat nie zastanawiałem się nad odejściem od KEI do konkurencji, był ich wygodny panel administracyjny. Czy takie coś to w tej chwili standard oferowany przez wszystkie poważne firmy? Bo nie ukrywam, że KEI mocno wkurzyło mnie ostatnio podwyżkami, jawnie aroganckim podejściem do mnie jako klienta itp. Nie chciałbym jedynie mieć bólu głowy z przenosinami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć! 

Podstawowe pytanie, jak bardzo rozbudowana jest Wasza strona, że potrzebujesz do niej serwera VPS? Czy chodzi o konieczność zagwarantowania jakiś określonych zasobów do obsługi strony WWW, a może jest to kwestia konieczności posiadania nielimitowanych zasobów np. dla poczty e-mail (pod mailingi)? 

Hosting dostarczany przez doświadczonego usługodawcę zwalnia Cię z szeregu koniecznych do wykonania czynności, począwszy od dbania o stałą dostępność usług, ich aktualizację, a skończywszy na backup'ach, konfiguracjach, aktualizacjach. Chociaż w przypadku Windows Server mamy to środowisko graficzne, to i tak stawianie hostingu na Windows Server będzie trochę bardziej skomplikowane niż gromadzenie na takim serwerze lokalnych zasobów. Oczywiście, możesz outsourcingować chociażby utrzymanie serwerów DNS, ale znów wykraczasz poza to co chciałbyś osiągnąć. Jak to jest w kei nie wiem, ale w naszej firmie (nazwa.pl) masz obsługę całodobową przez e-mail i telefon, w przypadku każdej drobnej rzeczy możesz do nas w dowolnym momencie przedzwonić i nasi administratorzy zajmą się tematem. Mając serwer pod swoimi skrzydłami to do Ciebie w razie ewentualnego problemu będzie się dzwoniło :) 

Dlatego może lepiej, zamiast skazywać się niejako na konieczność dodatkowej pracy związanej z obsługą hostingu, zweryfikować jeszcze raz konieczne dla Was parametry usługi i sprawdzić, czy jesteście w stanie zmienić ten VPS na usługę, która dostarczy Wam to samo, ale na przykład w lepszym koszcie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×